...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Z A M A N

09 Şubat 2018 - 510 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Z A M A N
Z A M A N

Z A M A N

 

Günümüzde kıymetini bilmediğimiz iki önemli şey vardır. İnsanlar ne yazık ki onun kıymetini bilmezler.  Sağlık ve boş vakit.

Zaman üzerinde geçilip gidilen bir boşluk değil, o yakalanıp kullanılacak bir cevher, piyasa değeri ve kullanım sermayesi  ölçülemeyecek, insanlara bahşedilmiş en önemli bir sermayedir. Dün ve bugün zamanın sırrını kavrayanlar eşya ve hadiselere nufüz ede ede  onda var olmanın  özünü keşfettiler. Zamanı bir boşluk telakki edenler  ise onun öğütücü dişleri arasında eriyip yok olup gittiler.

Eğer geçmişteki şerefli yerimizin yeniden kazanılması, ihtişam dönemimizin bir kere daha yaşanması ve milletlerarası işlerde denge unsuru  olmamız arzu ediliyorsa evvela zamana hakim olmanın yolları araştırılmalıdır. Bu kıymetli sermayenin zerresi dahi heder edilmemeli  ve onu en iyi şekilde değerlendirilmesi  ve yeni nesillere ezberletilmelidir.

Ömrünün kısalığından şikayet eden insanların sayısı hiçte az değildir. Ama acaba bu şikayetçiler o kısa ömürlerini  bile tam olarak değerlendirip yaşayabiliyorlar mı?. Oysa önemli olan ömrün uzunluğu kısalığı değil önemli olan mevcut olanın değerlendirilmemesidir.

En uzun ömürlüler en çok yaşayanlar değil,  güzel şeyler yaparak, evirip çevirerek hayatlarından en çok semere ve verim almasını bilenlerdir. Bu ölçüye göre yüz yaşında kısa ömürlüler olabileceği gibi, yirmi yaşında iken ancak binlerce yılda elde edilebilecek bereket ve feyizlerle donanmış, başı göklere ulaçmış  olanlarda bulunabilmektedir.Zamanı yaşarken ve rahatı ararken biraz yorulmalı , sıkıntı çekilmeli, bir şeyler elde ederken icabında bir kısım şeyler feda edebilmeli, kazanmadan evvel harcamalı, almadan evvel vermekle elde edilen şeylerin kıymeti iyi bilinmeli ve başta zaman olmak üzere bu kıymetlerin şeylerin elden ucuz bir şekilde çıkarılmamalıdır.

Zamanın verimli ve doğru kullanılmasında sadece ilim ve teknolojinin yardımı değil, insan ruhunun iradesinin ve aklında yardımcı olması lazımdır. Zamanın ne olduğu ve onun nasıl değerlendirilip,kullanılması gerektiği  okuldan ziyade aile ve hayat okulunda öğrenilir. İnsan zamanı kullanmayı öğrenmesini  başkalarından değil kendisinin eğitiminden ve tecrübelerinden öğrenmeli ve ona göre değerlendirmelidir.

Neden acaba para harcarken daha hesaplı ve tasarruflu bir politika izliyoruz da zamanı harcarken aynısını uygulamıyoruz. Üstelik parayı her zaman yeniden kazanmak mümkünken zamanı yeniden kazanmak mümkün mü? Para her zaman kazanılır ama zaman öyle değildir, gider zamanı geri getiremeyiz. Çünkü onun yerine geçecek hiçbir şey yoktur. Onu israf etmek hayatımızı israf etmekle eş değerdir.

Günümüz insanı her şey otomatik olup makineleştiğinden  ve teknolojinin gelişmesin-den dolayı rahatına daha da düşkün olup, hareketsiz bir hayatın kuşatmasın-da, bir elinde telefon bir elinde TV kumandası  zamanını boşa harcamaktadır. Okuma yok, yazma yok, spor yok, hiçbir aktivite yok. Ondan sonra gelsin hareketsizlik bunalımları, kendini dinleme ve stres yüklü çekilmez zamanlar ve kronik hastalıklar. Eve alınan birkaç kitap, dergi ve gazete okunmadan sadece resimlerine bakıldıktan sonra  bir tarafa fırlatılmakta. Bazı yerlerde kahve köşesi ve oyun salonlarında gördüğümüz eş dost ve arkadaşlara ne yaptıklarını sorduğumuzda verdikleri cevap çok acı olmaktadır.’Zaman öldürüyoruz’. Ne kadar yazık değil mi? Oysa ki zaman öldürülmez,  değerlendirilir. Okumak, yazmak, spor yapmak, ibadet etmek güzel bir eser bırakmak için çalışmak, uğraşmak ve didinmek ve gayret göstermektir.

Geleceğim bahtiyar nesilleri  zamanı değerlendirmesini bilecek, düşünürken çalışmayı, çalışırken okumayı, okurken de   idealleri uğrunda hizmet vermeyi  ihmal etmeyecek, daima canlı, daima gayretli olup zamanın kıymetini bilen onu en iyi şekilde değerlendiren  ‘Asımın nesli’ olacaklardır. Sağlık ve esenlik dileklerimle.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek