...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1617 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yusufeli’nde Tekrarlanan Seçimin Galibi Cumhur İttifakı Adayı Eyüp Aytekin Oldu

10 Haziran 2019 - 81 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Yusufeli’nde Tekrarlanan Seçimin Galibi Cumhur İttifakı Adayı Eyüp Aytekin Oldu
Yusufeli’nde Tekrarlanan Seçimin Galibi Cumhur İttifakı Adayı Eyüp Aytekin Oldu

Yusufeli’nde Tekrarlanan Seçimin Galibi Cumhur İttifakı Adayı Eyüp Aytekin Oldu

 

Yüksek Seçim Kurulu (YKS) kararıyla iptal edilerek yenilenen, Artvin Yusufeli ilçesinde oy kullanma işlemi tamamlandı. Seçimleri 366 oy farkıyla Cumhur İttifakı adayı AK Partili Eyüp Aytekin kazandı.

 

Artvin’in Yusufeli ilçesinde 31 Mart Pazar günü yapılan, Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde CHP’nin itirazı üzerine, 2 kısıtlı seçmenin oy kullandığı ve 2 zarfın usulüne uygun imha edilmediği gerekçesiyle YSK, Belediye Başkanlığı seçimini iptal ederek yenileme kararı vermişti. İlçede, saat 08.00’de başlayan oy kullanma işlemi 17.00 itibariyle sona ermesinin ardından sandıklar açılarak oy sayımına geçildi. Yapılan sayımların ardından resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhur İttifakı adayı AK Partili Eyüp Aytekin 2 bin 447 oy alırken, Millet ittifakı adayı CHP’li Barış Demirci ise 2 bin 081 oy aldı. 31 Mart seçimlerinde seçimlere ittifaksız giren MHP, yenilenen seçimlerde aday göstermeyerek Cumhur İttifakı adayı Eyüp Aytekin’e destek olmasına karşın 30 oy alırken bu oylar geçersiz sayıldı. Saadet Partisi ise 19 oy aldı. Bu sonuçların ardından Eyüp Aytekin, arka arkaya 3.kez Yusufeli Belediye Başkanı olmuş oldu. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından ilçede AK Partili ve MHP’liler büyük bir coşku yaşarken, Artvin’de 31 Mart akşamı 7 belediye birden kazanan CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet ittifakı ise bu sefer üzülen taraf oldu.

 

4 Bin 683 Kişi Oy Kullandı

31 Mart 2019 Pazar günü gerçekleştirilen ve YSK tarafından iptal edilen seçimlerin ardından tekrar edilen seçimlerde toplam 5 Bin 219 kayıtlı seçmenin 4 Bin 683’ü sandık başına giderek seçimlere katılım gösterdi. Bu seçmenin 100’ünün oyu geçersiz sayılırken geçerli olan 4 Bin 583 oyun 2 Bin 447’sini AK Parti’ nin adayı Eyüp Aytekin alırken 2 Bin 081’ini ise CHP’nin adayı Barış Demirci almış oldu.

 

Mustafa Aksoy’un adayı olduğu Saadet Partisi ise 19 oy aldı. Seçimlere katılmamasına karşın MHP ise 36 oy aldı. Bu sonuçların ardından tekrar edilen seçimin galibi Cumhur İttifakı ile AK Parti ve MHP olmuş oldu. Sonuçların açıklanmasının ardından AK Parti ilçe binasın önünde toplanan çok sayıda AK Parti ve MHP’liler büyük coşku yaşadılar.

 

Balta: Hak Yerini Buldu Emanet Ehline Kaldı

Burada açıklama yapan Ak Parti Milletvekili Erkan Balta, , “Bugün yenilenen seçimler de 10 yıl boyunca Yusufeli’ne çok güzel hizmetler kazdırmış Eyüp Aytekin kazandı. Hak yerini buldu emanet ehlinde kaldı. Yusufeli AK Parti’nin bayrağını Türkiye’de daima en yüksekte taşımış bir ilçe. 31 Mart’ ta Yusufeliler şaka yaptı, CHP’ lilerde bunu gerçek zannetti. 320 civarında oy farkıyla AK Parti seçimleri almış bulunmaktadır. Ben sonuçların ülkemize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Balta, seçim sürecinin demokratik bir anlayış içinde geçmesini sağlayan ilçe halkına teşekkür ederek “Yine seçim lerin yenilenme kararı sonrası adaylığını çekerek AK Partiye destek olan MHP adayı ve teşkilatına da gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Vatandaşlarımız ilçesinin Geleceğine Sahip Çıktı

Cumhur ittifakı adayı AK Partili Eyüp Aytekin seçimin ardından yaptığı açıklamada,” Demokrasinin kaybedeni olmaz, hakikaten uzun bir seçim süreci geçirdik. Vatandaşlarımız ilçesinin geleceğine sahip çıktı. Özellikle Cumhur ittifakıyla birlikte 2 Haziran sürecine gitmemiz yeni bir sinerji katmış oldu. Ben bu vesileyle emeği geçen bütün hemşerilerime Cumhur ittifakını iki değerli teşkilatına çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

AK Parti İl Başkanı Av. Şenol Alpaslan ise Yusufeli halkının yenilenen seçimlerde tercihini Cumhur İttifakı’ndan yana kullandığına dikkat çekerek vatandaşın bu kararına da geçmişteki kararına da saygı duyduklarını ve seçmenin verdiği mesajlar doğrultusunda çalışmalarını yürüteceklerini söyledi. Cumhur İttifakı’nda birleşerek Eyüp Aytekin’in kazanmasına büyük destek olan MHP’lilere de teşekkür eden Şenol Alpaslan, Yusufeli’nde Cumhur İttifakı olarak kazanarak İstanbul’a moral verdiklerini ve İstanbul’da kazananın yine Cumhur İttifakı olacağını söyledi.

 

MHP İl Başkanı Serdar Kılınç ise bir önceki seçimde bir çok şeyler söylemiş olmalarına rağmen mesajın tam alınmadığının görüldüğünü ancak yenilenen seçimlerde Yusufeli halkının beka sorunu konusunda net bir görüş birliğinde bulunduğunu belirterek “Cumhur İttifakı Yusufeli’nde kazandı ve sıra İstanbul’dadır” diyerek sözlerini tamamladı. Konuşmaların ardından partililer sevinç gösterileri yaparak dağıldı.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek