...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YETİŞEMEDİN Mİ? BAS KALAYI

20 Eylül 2016 - 1.042 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»YETİŞEMEDİN Mİ? BAS KALAYI
YETİŞEMEDİN Mİ? BAS KALAYI

YETİŞEMEDİN Mİ? BAS KALAYI

 

Toplum olarak yıllardır içinde yaşadığımız ilginç bir ruh halimiz var.

*

Konuya bu yüzden, ünlü Şair ve ressamımız Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun  bu ruh haline ve onun davranışlarımızdaki yansımalarına uygun olduğunu düşündüğüm “ÜÇ DİL” şiirinin son bölümüyle başlamak istedim.

 

ÜÇ DİL

….

“En az üç dil bileceksin

En az üç dilde

Ana-avrat dümdüz gideceksin

En az üç dil

Çünkü sen,

Ne tarih ne coğrafya

Ne şu ne busun

Oğlum Mernuş

Sen,

Otobüsü kaçırmış

Bir neslin çocuğusun.”

 

Bedri Rahmi Eyüboğlu

 

Çevremizde gördüğümüz tipik insan davranışlarındandır. Gücü yettiğine paça kasnak dalar insanımız. Gücü yetmediğine ise yakınlık mesafesine göre, açık-gizli, gür sesle ya da fısıldayarak kalaylar; beddua eder.

*

Vatandaşımızın özellikle iç siyasetin güçlülerine karşı sergilediği duygu ve davranışlarına da bu tavır egemendir. Mesela ana muhalefet liderine kolayca giydirir hatta yumruk da sallar; çünkü fazla bir maliyeti yoktur.

*

Ama C. Başkanı Tayyip Erdoğan’a karşı başbakanken de cumhurbaşkanı olduktan sonra da  böyle bir davranış söz konusu olmadı, olamaz.

*

Ne yapar peki? Ona en çok saldırabilme cür’eti gösteren ya da öyle bir kanaat uyandıran gazeteleri okuyarak tatmin eder kendisini. Cesareti oranında, sanal ortamdaki muhalif yazılara, görsellere ilgi gösterir. Beğeni ve yorum koyar. Ancak burada ölçü yine kendinin, ailesinin geleceği ve emniyetidir.

*

Aynı durum, yalnız bizim vatandaşlarımız değil hemen tüm İslam toplumları için de geçerlidir. Bu toplumların özellikle eğitimsiz ve yoksul kesimleri, yani şairin tarif ettiği “ OTOBÜSÜ KAÇIRMIŞ NESLİN ÇOCUKLARI”, otobüsü kaçırmış olmalarının ve belki de bir daha hiç yakalayamayacak olmalarının acısıyla, gerek otobüse, gerekse o otobüsün vardığı ülkelere,oraların insanlarına karşı hırçın ve saldırgandırlar.

*

Bu davranış biçimi, o kültürlerin bu ülkelere işçilik, göç ya da iltica yoluyla kapağı atmış bireylerinde de görülür çoğu kez.

*

Gittiği yere benzemek yerine orayı kendine benzetmeye çalışır bunlar. Oranın değerlerine uyum sağlamayı reddeder. O değerlerle biçimlenen hayat tarzlarına düşman olurlar.

*

Bu davranışların temelinde yenilmişlik duygusu yatar. Şu ya da bu nedenle geri kalmış toplumlar, bunda kendi kabahatlerini asla görmek istemezler. Birileri onların geri bırakmıştır. Aslında o otobüse binmek için  hazırdırlar. Yolculuk için gereken her şeyleri hatta biletleri de vardır ama; ya otobüs erken kalkmış ya da birileri onları otobüse almamıştır.

*

O andan itibaren tüm şimşekler, otobüsün temsil ettiği ülkelere ve değerlere yönelir. Durmadan parmak sallanır onlara.

*

Otobüsü kaçırmış neslin çocukları olarak;  CUMHURBAŞKANINDAN SADE VATANDAŞINA; “KEDİ UZANAMADIĞI CİĞERE MUNDAR DER” misali, imrenip de erişemediğimiz noktalara erişenlere-üç dil bilmesek de-en iyi bildiğimiz dilde, lisan-ı münasiple basarız kalayı.

*

Aynadaki yüzümüze tükürmekten ya da aynaya öfkelenip parçalamaktan daha kolaydır bu. İçinde bulunduğumuz açmazları aşmamıza yaramasa da hayli rahatlatır bizi.

 

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek