...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yeşil Artvin Heyeti Halk TV Canlı Yayınına Katıldı

25 Şubat 2016 - 1.022 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Yeşil Artvin Heyeti Halk TV Canlı Yayınına Katıldı
Yeşil Artvin Heyeti Halk TV Canlı Yayınına Katıldı

Yeşil Artvin Heyeti Halk TV Canlı Yayınına Katıldı

Çevreci Heyet Başbakanla Ne Konuştu?

Heyet Söz Aldı: “Mahkeme Sonuçlanana Kadar Maden Çıkarma Çalışmaları Yapılmayacak!”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine Artvin halkını temsilen Ankara’ya giden heyet 24 Şubat 2016 Çarşamba günü Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Çankaya Köşkü’nde görüştü.

Halk TV canlı yayınında Günün Manşetleri programına katılan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, Av. Bedrettin Kalın ve Akademisyen Oğuz Kurtoğlu görüşmeleri ve Artvin’de yaşananları özetledi.

Artvin Cerattepe’de çıkarılmak istenen bakır ve altın madenine karşı olan Artvin halkı, yaklaşık 9 gündür süren mücadelede bütün engellemelere rağmen eylemlerini sürdürmüş, Cerattepe’ye polis ve jandarma eşliğinde çıkan maden şirketinin şantiye kurmasının ardından yer teslimi yapılmadan bölgeye giren maden şirketinin hukuksuz bir şekilde Cerattepe’yi işgal ettiğini ortaya çıkarmıştı.

Artvin Heyeti, Başbakan’dan Söz Aldı

Başbakan, ‘Hukuki süreç bitine kadar maden çıkarma çalışmalarının durdurulacağının’ sözünü verdi.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Artvin Milletvekili İsarfil Kışla, CHP Artvin Mv. Uğur Bayraktutan, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, AK Parti İl Başkanı Erkan Balta, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bedrettin Kalın, Akademisyen Oğuz Kurtoğlu ile Artvin’i temsilen oda başkanları, siyasiler ve sivil topum örgütlerinin temsilcilerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Artvin’de maden konusunda yaşanan gelişmeler canlı yayında dinleyicilere bir kez daha aktarıldı. Halk TV’de canlı yayına katılan Nur Neşe Karahan, Av. Bedrettin Kalın ve Akademisyen Oğuz Kurtoğlu Başbakanlıkta gerçekleşen görüşmelerin sonuçlarını açıkladılar.

15 Şubat akşamından itibaren il dışından Artvin’e çok sayıda polis ve asker getirilmiş, yapılan mitingler nedeniyle Artvin’e giriş çıkışlar engellenmişti. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde düzenlenen eylemler siyasiler üzerinde etkisi göstermiş ve bir anda ülke ve dünya gündemine yerleşmişti. Başbakan Ahmet Davutoğlu da geçtiğimiz gün yaptığı basın açıklamasında ‘çevrecilerle görüşebilirim’ diyerek gerilimin düşmesine neden olmuştu.

Yeşil Artvin Derneği, bu çağrıyı olumlu karşılayarak bir heyet oluşturdu ve Ankara’ya giderek bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Başbakanlıkta yapılan toplantı sonrası şimdilik iyi bir haber çıktı. Yapılan karşılıklı görüşmelerde çevrecilerin açtığı dava sonuçlanıncaya kadar maden şirketinin Cerattepe’de çalışma yapmaması kararlaştırıldı.

Sağduyu Galip Geldi

Artvin halkı, hukuksuz olduğu gerekçesi ile geçtiğimiz yıl haziran ayından beri Cerattepe girişinde nöbet tutarak maden ruhsat ihalesini alan Özaltın şirketinden rödovans yoluyla maden sahasını devralan Cengiz İnşaata karşı mücadele veriyordu.

Görüşme Çankaya Köşkünde Gerçekleşti

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin en huzurlu kenti Artvin’de artan eylemler nedeniyle, yaşananları bir de Artvinlilerden dinlemek için Artvin heyetini kabul etti.

Canlı Yayına Katılanlar Şu Açıklamalarda Bulundular

Halk TV canlı yayınında Günün Manşetleri programına katılan Neşe Karahan şu ifadelere yer verdi: “Artvin halkı olarak yıllarca sürdürdüğümüz yaşamsal mücadele için buradayız. Başbakan’a yanlış aktarılan bilgileri düzeltmek için geldik. Başbakan’ın bizi kabul etmesini olumlu buluyoruz. Bu demek değil ki her şey bitti. Başbakan en azından hukuksal süreç sonuçlanıncaya kadar durduracağının sözü verdi. Artvin bir haftadır hiç yaşamadığı bir şeyi yaşıyor. 7 ilden güvenlik güçleri kente geldi. Şirket, güvenlik güçleri ile Artvin halkını yararak Cerattepe’ye çıktı. Biz en başından beri şunu söylüyoruz: Hukuksal süreç var o bitene kadar bekleyin, dedik. Ama ne yazık ki böyle bir muameleyle karşı karşıya kaldık. Başbakan’dan sonra bakanlarla konuşmaya devam ettik. Artvin’de huzuru sağlamak için Cerattepe’deki iş makinalarının geri çekilmesini istedik. O konuda henüz bir cevap verilmedi. Diğerini de yarın göreceğiz.”

Oğuz Kurtoğlu canlı yayında yaptığı konuşmasında;” Şirket yapılması için, biz de durdurmak için çaba harcadık. Biz mücadeleyi sadece hukuki ve bilimsel çerçevede yürütüyoruz. Yapacağımız paneller, toplantılar bu sürece destek vermek için olacaktır. Son yıllarda en bilimsel ve teknik olarak incelenen metin ÇED raporudur. Daha önce 2 kez yapılan ÇED raporları ve iptal edilen raporlar yeniden hazırlanan ÇED’lerle, hacimleri artırıyor.  Bir tek ÇED’lerle bu süreç ÇED’lerin yazdığı ile önlenebilecek bir süreç değil. Bu ÇED’lerde değil, dünyada madencilik yapılıp da rehabilite edilen alan sonrası için çok büyük problemlere yol açıyor o topluma. Artvin’in hemen tepesinde şehri çerçeveleyin ve aşağıya doğru daralan bir yapı,  yapılan çalışma muhakkak bir surette etki bırakacaktır. Unutmayalım ki aşağıdaki bakır madenin üstünde altın madeni de var.  Başbakanımız bize kabul etti. Sonuçta bir iletişim sürecedir. Bundan sonra tartışmaların sürecek olması önemlidir. Nihayetinde belirli bir zaman diliminde olumsuzlukların bir kısmını ortaya koyabildik.

Az önce haberde bir vatandaşımızı söyledikleri çok önemliydi. Bugüne kadar Artvinliler hukuk dışına çıkmadılar. Artvinliler mücadeleyi eko sistemi koruyarak devam ettireceklerdir” ifadelerini kullandı.

Av. Bedrettin Kalın Halk Tv ekranlarında;” Bizim açımızdan hukuki süreç bitmişti. 2013 yılında dava açmıştık. 2014 yılının sonu itibariyle mahkeme ÇED raporunun iptaline karar vermişti. Maden şirekti temyiz etmişti. Bu temyiz de devam ediyor” şeklinde konuşarak,  maden şirketi yeni bir ÇED dosyası oluşturduğunu belirterek;” Bakanlık zaten hazırda bekliyordu. Bakanlık hemen onay verdi. 2. bir yargısal sürece gerek yok. Son 2015 haziranın ayının aldıkları 2. ÇED ile ilgili olaraki 751 kişi dava açtık. Bu çerçevesinde yargılama devam ediyor.  Bugüne kadar yürütmeyi durdurma kararı çıkmadı. 2. açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verilseydi, bu kadar gürültüye gerek kalmayacaktı. Mahkeme 14 Mart itibariyle 2. birkişi kararı verdi. Ondan sonrada duruşması yapılacak. Ardından yargılama prosedürü sonuçlanacak.  Başbakanın söylediğini yargısal sürecin tümünün tamamlanması şeklinde anlamak istiyoruz. Başbakan’ın yaklaşımlarını olumlu buluyoruz. Elbetteki bir yargı sürecinin bekliyor olmamız bile çok önemli bir şey. Bizim esas talebimiz Cerattepe bölgesinden maden şirketinin ve güvenlik kuvvetlerimizin çekilmesi amacımızdır.  Maden şirketinin orada olması demek aynı zamanda güvenlik güçlerinin de orada olması demek. Oysaki olağanüstü bir güvenlik gücünün Artvin halkını ablukaya almasını yanlış buluyoruz. Dolayısıyla bu süreçten kurtulmamız gerekiyor. Başbakan’ımıza söyledik. Geri çekilmesini istiyoruz.  Başbakanın yargısal sürecin tamamlanması taahhüdü en önemli bir olaydır. Sayın Başbakan yargısal sürecinin beklendiğini söylerken aynı zamanda Orman Bölge müdürlüğünün yer teslimi yaptığını ve kazıklama işlemlerinin yapıldığını öğrendik. Eğer bir bilgisi varsa bu çalışmaları durdurulması gerekir, sürece müdahale etmesi gerekir” ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İle Görüşmede Neler Yaşandı?

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve beraberindekiler Başbakan Davutoğlu ile yapılan görüşmelerin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek yaşanan olayalar hakkında görüşmelerde bulundular.

Buradaki ziyarette Başbakan ile yapılan gelişmeler ve son 1 haftada Artvin ve ilçelerin de olan gelişmeler görüşüldü. Kılıçdaroglu Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan’a, her zaman ki gibi destek vereceğiz sözünü verdi.

Karahan Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmede şu ifadelere yer verdi: “

Cerattepe’den güvenlik güçleri ve şirket inmesi lazım ki Artvin halkı sakinleşsin. Artvin’e il dışından gelmek isteyen Artvinlilerin yolları kesilerek en az 12 kez GBT kontrolleri yapıldı. Artvin içi güvenlik güçleri ile dolu. Artvin Valisi, Kayak Merkezine çıkışı yasakladı.

Bir an önce bunların sonlanması lazım ki hem Artvin halkı huzura kavuşsun. En azından şu anda uygulanan olağanüstü durumun son bulması lazım. Sayın Başbakan görüşmeleri kapatmadı. Biz kalabalık bir heyet olarak geldik. Her şeyi anlatma şansımız olmadı. Oğuz Hoca’nın dediği gibi bu olay tekrar tekrar anlatmamız lazım. Orada madencilik yapılması Artvin’i yok edecektir. Bu yüzden mücadele devam edecektir. Artvinliler, Cerattepe’de yapılacak madencilik faaliyetlerinin şehri yok edeceğini iddia ediyor. “

Ankara’ya giden heyet, gece Artvin’e döndü.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek