...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yeryüzü Cenneti Borçka Karagöl’e Fotosafari

10 Kasım 2015 - 752 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Yeryüzü Cenneti Borçka Karagöl’e Fotosafari
Yeryüzü Cenneti Borçka Karagöl’e Fotosafari

Yeryüzü Cenneti Borçka Karagöl’e Fotosafari

Türkiye’nin saklı cennetleri arasında gösterilen Borçka Karagöl Tabiat Parkına fotosafari düzenlendi. Artvin Valiliğince bu yıl birincisi düzenlenen fotosafari etkinliğine Vali Kemal Cirit, Garnizon Komutanı Piyade Albay Uğurcan Gençay, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Adli Yargı ve Adalet Komisyon Başkanı Mesut Toktaş, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman,  Vali Yardımcıları Önder Coşğun ile Mutlu Almalı, Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk, Arhavi Kaymakamı Şeref Aydın,  İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, bazı daire amirleri ile çok sayıda doğasever ve fotoğraf tutkunu katıldı.

Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin’in doğa ile bütünleşmek ve kültür zenginliğini yansıtan insanlarla tanışmak isteyenlerin aradığı şehir olduğunu söyledi.

Yazın yeşilin, sonbaharda ise sarı, kırmızı ve kahverenginin ağırlıklı olduğu, renklerin bin bir tonunu barındıran Borçka Karagöl’ün her mevsim ziyaretçilerin ilgisini çektiğini ifade eden Vali Cirit,  “Doğal güzelliğiyle ünlü Karagöl’ün güzelliğini siz fotoğraf meraklıları ve doğa severlerle birlikte başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyaya tanıtmak istedik. Bugün buraya gelenlerin elinde fotoğraf makineleri ile cep telefonları var. Çekeceğiniz en güzel kareleri, tabloları sosyal medya hesaplarınızdan doğa severlere ulaştıracaksınız. Şunu bilmemiz lazım, sonbaharın bütün renklerini ve  en güzel fotoğraflarını  Borçka Karagöl’de görüyorsunuz. Bölgenin hemen üzerinde bulunan ve

Gürcistan ülkesine sınır olan Camili (Macahel) alanı ile yine Şavşat Papart Vadisi alanı da doğal güzelliğiyle ziyaretçilerine muhteşem sonbahar görüntüleri sunuyor. Artvin’in hemen hemen her noktası ayrı bir güzelliği 4 mevsim yaşanacak şekilde bağrında barındırıyor. Bizde Valilik olarak bugün burada düzenlediğimiz fotosafari etkinliği ile alternatif turizmin en önemli merkezlerinden birisi olan Artvin’i tanıtmak ve turizmden hak ettiği payı almasını arzusundayız.

Dünyada ziyaret edilmesi gereken 100 kent arasına Artvin’in de dahil olduğunu anımsatan Vali Cirit, ”İngiltere’de bulunan bir kuruluş, dünyada ziyaret edilmesi gereken iller arasına Artvin’i de geçtiğimiz aylarda dahil etti. Dolayısıyla bizler farkındalığımızın farkında olalım ve ilimizin bu güzelliğini de tüm dünyaya tanıtalım.” ifadelerini kullandı.

Karagöl’e son yıllarda önemli yatırımlar yapıldığını kaydeden Vali Cirit, “Özellikle Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün ciddi çalışmaları var. Bunlar daha yolun başında olduğumuz çalışmalar. Önümüzdeki dönem içerisinde Borçkalı işadamı Sayın İsmet Acar Beyefendi Karagöl bölgesine yöre mimarisine uygun 5 yıldızlı otel yapmak istiyor.  Bizde bu turizm yatırımı ile ilgili olarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce gerekli çalışmaları başlattık ve bitme aşamasına geldi. Önümüzdeki yıl içerisinde umuyorum ki bu önemli yatırım başlamış olacak. Buranın güzelliğini sadece bizler değil bütün dünya görecek. Amacımız doğal güzelliğini bozmadan yöre mimarisine uygun turizm yatırımlarını desteklemek. Bu güzelliği bugün burada çekeceğiniz fotoğraflarla başta ülkemiz olmak üzere bütün dünyaya göstermiş olacağız.” diye konuştu.

Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, bu etkinliğin  turizm kenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Artvin’in doğal güzelliğiyle her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen Borçka Karagöl’e tanıtım anlamında büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Fotoğrafçılar ile doğaseverlerin en çok bölgeyi sonbahar mevsiminde ziyaret ettiğine dikkat çeken Atan, “İlkbaharı, yazı, sonbaharı ve kış mevsimi bir başka güzel. Sonbahar ise bir başka güzelliği barındırıyor. Yeşilin ve sarının bütün tonlarını bu mevsimde görmeniz mümkün. Karagöl’ümüz dünyada ender görülen güzelliği bağrında barındırıyor. Bugünkü etkiliğin de ilçemizin tanıtımına ve turizmine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Bugünkü etkinliği organize eden Sayın Valimize Borçka halkı adına teşekkür ediyorum. Siz katılımcılara da buralara geldiğiniz ve bölgenin tanıtımına katkı sağlayacağız için şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Artvin, Borçka ve Şavşat Halkoyunları ekipleri davul, zurna, tulum ve akordeon eşliğinde yöresel oyunlarını sergiledi.

Vali Cirit, bir süre horona katıldıktan sonra gölün etrafını katılımcılarla birlikte gezerek bol bol fotoğraf çekti. Doğaseverlerin gölün etrafını gezerek en güzel kareyi yakalayabilmek için büyük çaba sarf ettikleri gözlendi.

Özellikle bu yıl ilk defa Artvin dışından gelen doğaseverler, gördükleri manzara karşısında hayranlıklarını dile getirdiler.Vali Cirit, en güzel fotoğraf karesini çekene fotoğraf makinesi hediye edeceğini söyledi.

Etkinlik, eskiden kullanılan tarım aletleri ile yöresel ürünlerin sergilendiği serginin gezilmesiyle sona erdi.

Foto galeri için tıklayın

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek