...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1719 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yeni Kimlik Kartları Dağıtılmaya Başlandı

11 Kasım 2016 - 1.846 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Yeni Kimlik Kartları Dağıtılmaya Başlandı
Yeni Kimlik Kartları Dağıtılmaya Başlandı

Yeni Kimlik Kartları Dağıtılmaya Başlandı

Nüfus Cüzdanlarının Yerine Geçecek Çipli Kimlik Kartlarının Dağıtımına İlçemizde Başlandı

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülen ve bazı pilot illerde uygulamaya konulan  “Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi”  ile yeni kimlik kartlarının dağıtımına Artvin ilinde ve ilçemizde başlandı.

Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Nüfus Müdürlüğünü ziyaret ederek, yeni kimlik kartları hakkında Şavşat Nüfus Müdürü Nuran Subaşı’ndan bilgi aldı.

Yeni Kimlik Kartları PTT Kanalıyla Adreslere Teslim Ediliyor

Yeni düzenlenen kimlik kartlarının PTT kanalıyla vatandaşlara adreslerinde teslim edileceğini belirten Subaşı, “Adreste teslim edilemeyen kartlar, İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne iade edilecek. Güvenli kimlik doğrulamasını sağlayacak kartlar vatandaşımıza 15 liraya mal olacak. Kolay taşınabilir ve dayanıklı özelliğe sahip olan yeni kartlar, taklit, tahrif ve kimlik sahteciliğini önleyecek. E-devlet hizmetlerine erişimini kolaylaştıracak ve mali kayıpları azaltılmış olacak. Seyahat belgesi ve e-imza yerine de kullanılabilecek.” dedi.

Nüfus Müdürü Nuran Subaşı, vatandaşların yeni kimlik kartına sahip olmak için nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerinin yanı sıra randevu sistemi ile ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresi üzerinden veya “Alo 199” numaralı çağrı merkezini arayarak başvuru yapabileceklerini de kaydetti. Subaşı; Yeni kimlik kartları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“-Kimlik Kartı İçerisinde Nüfus-Fotoğraf-Biyometrik Veriler Bulunmakta.

-Biyometrik veriler kart üzerindeki temaslı yongaya güvenli bir şekilde kaydedilmesi, kartın yetkisiz kişi veya kişiler tarafından yeniden üretilmesi ya da kart içerisindeki bilgilerin yeniden değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanmıştır.

-Kimlik kartı ile ilgili sağlanan hizmetlerde hizmetin özelliğine göre görsel elektronik ve biyometrik olmak üzere farklı güvenlik seviyelerinde kimlik doğrulama işlemleri kullanılacaktır. Yonga üzerinde biyometrik veri yer alacaktır. Bu sayede farklı kurum ve kuruluşların güvenlik kimlik doğrulaması yapılmasına imkân sağlanacaktır.

-Kolay taşınabilir, taklit, tahrip, sahteciliğe imkân vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren kredi kartı boyutlarında olup TÜBİTAK marifeti ile güvenlik sistemi oluşturulmuştur.

-Kimlik kartları cinsiyet ayrımına yer vermeden tüm kadın ve erkek vatandaşlarımız için turkuaz renkte olup, Selçuklu çizgilerinden Osmanlı motiflerine ve Cumhuriyetimizin modern çizgilerine sahip çıkılarak oluşturulan grafikler bankod basımında kullanılan tekniklerle birleştirilerek kimlik kartına uygulanmıştır.” dedi.

Nuran Subaşı açıklamalarının devamında ise vatandaşların Şavşat ilçe Nüfus Müdürlüğümüze 1 Adet Biyometrik Fotoğraf ve Nüfus Cüzdanı ile birlikte müracaat etmeleri, 15 yaşını bitirmiş kişiler ise kendi imzaları ile bizzat başvurmaları halinde yeni kimlik kartlarını alabileceklerini söyledi.

Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı ise açıklamada,  “İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülen “Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi” kapsamında ilçemizde yeni kimlik kartlarının başvuruları alınmaya başlandı.  Yeni kimlik kartlarının vatandaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek