...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YEKE KİŞİYE VEDA

20 Eylül 2016 - 1.023 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»YEKE KİŞİYE VEDA
YEKE KİŞİYE VEDA

YEKE KİŞİYE VEDA

 

Sinema tarihimize önce bebek yüzüyle, sonraları ise isyan ve kavgasıyla damgasını vuran, yüz yüze görüşme fırsatı da bulduğum Tarık Akan aramızdan ayrıldı.

*
Onu en çok “HABABAM SINIFI” ile tanıdık. Pek çok genç erkeğin olmak istediği, genç kızlarınsa ideallerindeki erkeğin simgesiydi o yıllarda. Daha sonra toplumsal sorumluluk aldı ve zor bir yolu seçerek siyasi yapımlarda yer aldı.

*

Birkaç yıl önce, henüz tanıştığım, haylice kirli olduğunu tahmin ettiğim biri, Türk toplumunun ahlakını “HABABM SINIFI”  filminin bozduğunu söyleyince hayli sinirlenmiş ve şöyle demiştim ona:

”Nasıl başardılar bunu? Rüşvet yiyen görmedik o filmlerde, kul hakkını cukkalayanlar da yoktu. Kimseye zararı olmayan muzipçe yalanlar vardı belki; ama toplumu soymanın aracı değildi bunlar. Eğer bu konuda suçlu arıyorsanız başka tarafa bakın.”

*
Hep böyle olmuştur gelişimi eksik toplumlarda. Bu toplumlardaki bireyler, ahlâksızlıklarını saklamak, suçu başkalarına yıkmak isterler. Bazen filmlere parmak uzatır bazen karınları öğrenciler sayesinde doyduğu halde üniversiteleri suçlarlar.

*

Peygamberler diyarı olmasıyla iftihar ettikleri illerindeki % 78 elektrik kaçağından, onlarca kart zamparanın yıllarca ufacık bir kız çocuğuna tecavüzünden incinmeyen, bozulmayan ahlakları, illerinde üniversite açıldı diye, “Hababam Sınıfı” seyrettiler diye bozulur.

Ne büyük ve insafsız  bir yalandır bu…!

*
Yazık ki toplumun içine düştüğü bu ahlâksız ortamın asıl suçluları, Yeşilçam filmlerini izleyerek değil, kudsiyeti olduğunu düşündüğümüz, öyle olmalarını beklediğimiz başka mekânlarda yetiştiler.

*
Onlar o mekanlarla-mecazi anlamda söylüyorum-besmeleyle başlayan başka filmler izlediler; ama her nedense o filmlere hemen hiç benzemeyen filmler, dümenler çevirdiler başımızda.

*
Kirli oyunlara alet olmayan gerçek bir oyuncu göçtü aramızdan, Yazık ki geride her türlü oyuna, her role münasip oyuncular kaldı.

*

Şu an içinde bulunduğumuz ne kadar kir varsa, bu yeni nesil , din maskeli, giydikleri manevi kisveyi kirleten bu yeni oyuncuların eseridir. Mapusaneler adam almıyorsa, adliyeler iş yoğunluğundan boğuluyorsa, hemen herkes birbiriyle  kavgalıysa bunların marifetidir, Tarık Akan’ların değil.

*

Hafızalarda yer eden son  fotoğraf karelerden birinde Silivri Cezaevi önündeki Tarık Akan’ı görüyoruz. Haksız, hukuksuz kurulan bariyerleri yıkmak için orada.

*

Gülen örgütünün iktidarla el ele masumiyet biçtiği, dönemin başbakanının malum kumpas davalarının başsavcısı olduğu, küçük savcı Zekeriya Öz’lerin başlarda taç, her derde ilaç olduğu, ustamızın henüz kandırılmadığı(!) yıllar.

*
Tarık Akan, o günlerde üstelik sevgi-saygı dahil her şeye sahipken, kimseye muhtaç değilken de haksızlığa karşı duruyor.

*
Bu sırada bazıları ise, hep besili olanın gerisinde yuvalanan atsinekleri gibi, kim bilir kimlerin kuyruk-koltuk altlarında beslenip, semiriyorlar.

*
Hayat treni 16 Eylül 2016’da son istasyona varıyor Tarık AKAN’ın. Onun gibi olabilmek için münasip yerlerini yırtıp da olamayanlar, onun kadar sevilme şansı bulamayanlar hayat otobüsünün en son koltuklarında bile yer alamayanlar, ola ola ancak atsineği mertebesine yükselebilenler; ardından zebanice değerlendirmeler yapıyorlar. Onu kendi paslı terazileriyle yargılıyor, cehenneme yolluyorlar.

*
Biz bu YEKE KİŞİ’yi üç kuruşluk dünyada kolayı seçmeyen, çıkar için küçülmeyen, doğru bildiğini sonuna kadar savunan bir insan olarak gördük ve sevdik.

*
O kapının ardında ne görecek bilemeyiz elbet.

*
Ama eğer rabbimiz insanı”EŞREF-İ MAHLUKAT” olarak yaratmışsa ve bu, çıkar için her kılığa giren, her gelene eğilen ” ESFEL-İ SAFİLİN” sınıfı, Tarık AKAN’la aynı yerde olacaksa bu en büyük adaletsizlik olur.

&&&
Onu en son Kars’ta kalan son Malakan’ın hikayesini anlatan, adını pek de filme yakıştıramadığım görmediğim “DELİ DELİ OLMA” filminde izlemiş, gurbette yalnız ölmenin acısını, onunla birlikte yüreğimde hissetmiştim.

*
Bu filmde köylülerinin taktığı adla, lakapla uğurlamak istiyorum onu:

*
“GÜLE GÜLE YEKE KİŞİ!” Sonsuzluğa açılan yolun aydınlık olsun.

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek