...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yavuzköyündeki Gelişmeler ve Şavşat’a Yansıyan Yanları

30 Haziran 2016 - 908 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Yavuzköyündeki Gelişmeler ve Şavşat’a Yansıyan Yanları
Yavuzköyündeki Gelişmeler ve Şavşat’a Yansıyan Yanları

Yavuzköyündeki Gelişmeler ve Şavşat’a Yansıyan Yanları

Bu muhitte, bir mevkide ya da bir bölgede gelişmelerin başını o yerden geçen yollar çeker.

Ülkemizde gezilerimizde görüyoruz ki nerelerde kara, deniz ve hava yolları varsa ve işleniyorsa o yer ve bölgelerde kalkınma gelişmeler daha hızlı olmaktadır. Türkiye’de nüfusları gittikçe çoğalan ve büyük şehir sıfatı taşıyan yerlerin gelişmelerinde, nüfus oranlarının artmasında işlemekte olan hava, deniz ve kara yollarının büyük fonksiyonu vardır.

Görüyoruz ki üniversiteler önce oraya açılmış. Büyük ve tam teşekküllü hastaneler orada kurulmuş, yine bakıyoruz büyük fabrikalar ve iş merkezleri böyle yerlere kurulmuş.

Dört aydan beri de Yavuzköyünde Yaşlılar Yaşam Yerleşkesinde ikamet ediyorum ve görüyorum ki Yavuzköyü Şavşat’ın diğer köylerine göre yol bakımından daha farklı olanaklara sahip. Hopa-Artvin-Ardahan bağlantılı karayolu Yavuzköyünün tam ortasından geçmektedir.

Bu köyümüzden her gün 100 civarında tırlar geçmektedir. Diğer insan, hayvan ve eşya taşıyan arabaların sayıları sayılamayacak kadar çok. Hal böyle olunca Yavuzköyünde yer alarak ya da iş istihdamı alarak edinme talebi çok.

Hele Şavşat-Ardahan arası karayolu tüneli açılır da hayata geçirilirse o zaman Yavuzköyü bugün ki görünümünü on kat artıracaktır.

Heveslenip büyük kentlere göç edenlerden önce Yavuzköylüler göçü yükleyip geri gelecekler.

İnsanlar gelişen yerlere heveslendi gittiler. Bu gelişme kendi yerlerinde olunca neden oraların kirli sularını içsinler? Neden kirli havasını teneffüs etsinler?

Yavuzköyü gittikçe büyüyecek Şavşat ilçe merkeze bitişecek. Benim gözlem incelemelerimin göstergesi budur.

Yavuzköyünde yıllar önce yapılmış villalar sahiplerini bulacak. Yavuzköyündeki köy evi, seyran yeri ve yaşlılar yerleşkesi daha da şekillendirip renklendirecektir.

Yavuzköyü girişinde açılan petrolün de Yavuzköyünün gelişimine önemli katkısı olacaktır. Laşet ve Yeşil Vadideki turistik tesisler de Şavşat şehir merkezini Yavuzköyüne yaklaştıran ve bağ oluşturan turistik üniteler olması ile Şavşat’ın yüzünü ak eden tesislerdir.

Devletimizin kendine düşen hizmetleri yaptıkça o hizmetlere paralel olarak halkımız da bi şeyler yapmaya gayret gösterecektir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek