...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yaşlılar Haftası

07 Nisan 2018 - 505 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Yaşlılar Haftası
Yaşlılar Haftası

Yaşlılar Haftası

18-24 Mart tarihleri yaşlılara saygı haftasıdır.

Bu haftayla ilgili çeşitli çalışmalar ve ziyaretler yapılmaktadır. Bilhassa yaşlılar ziyaret edilir ve huzurevleri dolaşılır, yaşlılar hatırlanır ve gönülleri alınır.Ama acaba bu bir hafta içinde yapılanlar yeterli midir, işte bu da tartışılır.

insanlar doğarlar, yaşarlar ve ölürler.Bu yaratılışımızın değişmez bir kuralı. Nasıl doğmamız elimizde olmadığı gibi ölmemizde elimizde değildir. Onu ancak Allah bilir. Ama nasıl yaşadığımız ve yaşamamıza nasıl yön vereceğimiz tamamen kendi elimizdedir.Her yaşın kendine göre bir güzelliği vardır.Yeter ki hayata güzel yanlarından bakalım ve hangi yaşta olursak olalım hayatımızın yaşanmaya değer birçok nimetlerinin olduğu gerçeğini hiç aklımızdan çıkarmayalım.

insanlar yaşlandıkça gerek bedeni gerek ruhi bakımdan birçok değişikler başlar.Organizmanın bedeni ve ruhi intibak gücü azalır.Yaşlılıkta her türlü hastalık halleri, ızdırap veren her şey, ölüm düşüncesi, güçsüzlük hissi, çok sevilen kişi ve eşya kaybı ciddi ruhi problemlere sebep teşkil edebilir.

Büyüme 25 yaşlarında durur.Adale gücü en yüksek seviyededir. Bağışıklık sistemi yüksektir.

30 yaşından sonra vücut fonksiyon kapasitesi azda olsa düşmeye, bazı anatomik değişikler kendini göstermeye başlar.

40 yaşlarında çöküntü başlar, kilo artarken boy birkaç milim kısalır. Vücudun tabii savunma sistemi zayıflar.

50 yaşlarında deri kırışıp sarkmaya başlar.Vücut ağırlık kaybetmeye, görmede zayıflama ve hafıza kayıpları kendini göstermeye başlar.

60 ve 70 yaşlarında boy yaklaşık 2 cm kısalmıştır. Kas gücü yarı yarıya düşer,tat alma duyusu iyice azalır, duyma ve görme fonksiyonlarında azalmalar görülebilir.

Genel olarak yaşlılığın 65 ile başladığı kabul edilir .Dünya sağlık Teşkilatının yaptığı yaş gruplaması şöyledir.45-59 orta yaşlı, 60-74 yaşlı, 75-89 ihtiyar, 90 ve üstü çok ihtiyar.Bu bölgelere ve ülkelere göre de değişebiliyor. Gelişen tıbbi imkanlarla birlikte ülkemizde de Avrupa ve Amerika da olduğu gibi yaş sınırı biraz daha yükselmiş olup yaşlı nüfusunda çoğalma başlamıştır.

Yaşlılıkta ortaya çıkan bedeni değişikler kişinin faal hayatını değiştirir. Bunlar sosyal şartlarda ki hızlı değişikliklere ayak uyduramadığından toplum içinde ki yerleri sarsıntıya uğrar.Bilhassa emekli olduktan sonra kabuğuna çekilip, toplum tarafından işe yaramaz, iş göremez duygusuna kapılarak toplum dışına itildikleri psikozuna girerler. Bu da gerek aile içinde ve gerekte toplumda bazı olumsuz durum ve sıkıntılara yal açmaya başlar. Günümüzde şehirleşmenin attığı görülmektedir. Bu da kişiler arası münasebetleri gevşetir .Aile içinde ve evde kişiler arası ilişkiler azalıp, bağlar iyice zayıflar. Evlerde sohbet ve münasebetler yerini radyo, TV, gazete sinema gibi aletler alır ve böyle bir cemiyet ilişkileri iyice zayıflar, yaşlı insan kendisiyle ilgilenecek sohbet edecek konuşacak kimseler arar. Bütün bunlara şimdi de bilgisayar ve hele hele İnternet ve dokunmatik telefonlar eklenince evlerde saatlerce kimse kimseyle iki kelime etmez ve bundan da en büyük zararı ne yazık ki yaşlılar görür. Gerek aile fertleri gerekse toplum içinde kendini desteksiz görmeye başlayan etrafındakilerin kendisinden uzaklaştığını düşünen kişi hayatını kimseye muhtaç olmadan sürdürebilmek için geleceğiyle ilgili bir teminat, bir ümit, bir yuva aramaya başlar. Bunun içinde huzurevleri açılmakta yaşlılara maaş bağlanmakta, yapabilecekleri bir meşgale bulmaları ve daha çalışırken ileride zor durumda kalmamaları için sağlığına dikkat etmeleri sağlanmakta bunun için çalışmalar yapılmaktadır.

Günümüzde artık büyük ailelerin yerini küçük aileler almaya ve aile parçalanmaya başlamıştır. Köyünü ve toprağını terk eden genç nesil, kırsal da yaşayan yaşlı nine ve dedesini terk etmiş, yıllarca onları ziyaret etmeyip, bir telefonla onları arayıp gönüllerini yapmış olmakla görevlerini geçiştirme-ye çalışmaktadır. İslamiyetle başlayıp, Osmanlıyla devam eden en büyük teminatımız ve aile yapımız bilhassa bir asırdan beri Avrupalılaşma ve modernleşme uğruna çok zayıflamış günümüzde artık nine dede den öte anne baba bile terk edilip bağımsız bir aile adı altında sevgiden, saygıdan yoksun aile yapıları kurulmaya başlandı. Aile içinde sevgi bağları azaldı, insanların artık değil nine dedeye anne babaya bile tahammülü kalmadı. Oysa nine dede anne baba içerisinde yetişen eski nesil insanlar hayatı daha iyi anlamakta, daha sağlam karakterli fertler olmaktadırlar.işe giden anne babanın yerini günümüzde bakıcılar veya çocuk yuvaları almıştır. Oysa ki onların yerine çocuklara bakan yaşlı nine dede onları daha sağlam daha iyi ve ileride topluma daha faydalı fertler olarak kazandırılmasında büyük rol oynamaktadırlar.Ben şahsen kendimden örnek verecek olursam köyümde ailemiz kalabalıktı. Annem babam işe gidince uzun yıllar yatalak yatan dedem beni dizinin dibine oturtur bana başından geçmiş onca hatırayı, yaşadıklarını ve tecrübe ve bilgilerini aktarır benim ufkumun gelişmesine ve yetişmeme büyük gayretleri ve katkıları olmuştur. Yine ninem beni çok sever, nereye giderse beni yanında götürür benden hiç ayrılmazdı. Benim yetişmemde annem babam kadar onların katkıları da çok büyük olmuştur.

Yüce dinimiz İslam yaşlılara ve anne babaya büyük önem vermiştir. Peygamber Efendimiz bununla ilgili buyurduğu bazı hadisleri buraya aktarmak istiyorum.

Müslüman yaşlılara hürmet ve ikram Allahu tealaya saygıdandır. Büyüklerimizi saymayan küçüklerimize acımayan bizden değildir. Cennet anaların ayakları altındadır.

Allahu tealanın rızası baba ve annenin rızasındadır.

Anne babanın yüzüne sevgiyle bakmak ibadet gibidir.

Bütün yaşlılarımıza sağlıklı uzun bir ömür, ölmüş anne baba, nine dede ve diğer yaşlılara da rahmetler diliyorum. Sağlık ve esenlik dileklerimle.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek