...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Yarının Büyükleri” Engelliler İçin Proje Hazırlığında

17 Kasım 2015 - 876 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»“Yarının Büyükleri” Engelliler İçin Proje Hazırlığında
“Yarının Büyükleri” Engelliler İçin Proje Hazırlığında

 “Yarının Büyükleri” Engelliler İçin Proje Hazırlığında

Gazi Ortaokulu 7/B sınıfı öğrencilerinden Beste Sarı, Burcu Erdem ve Hacer Şimşek, bu yıl ki okul projesi için çok anlamlı bir konuyu seçerek engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak proje hazırlığına başladılar.

Üç küçük yürek, engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak, onlara göz, kulak, kol, ayak olabilecek bir proje hazırlayabilmek için Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz’ü ziyaret ederek, bu konuda bilgi aldı.

Gurup adına, projelerini ve düşüncelerini aktaran Beste sarı, engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak, kendi kendilerine yaşamlarını devam ettirmek adına kolayca yapabilecekleri bir proje geliştirmek istediklerini, bu yüzden Başkan Ersöz’ü ziyaret ederek fikir almak istediklerini belirtti. Sarı; “ Biz Gazi Ortaokulu 7/B sınıfı olarak engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak bir proje hazırlamak istiyoruz. Onun için sizi ziyaret ediyoruz. Biz şunu çok iyi biliyoruz ki, Herkes bir gün engelli olacaktır, engelli adayıdır. O halde bunun için faydalı bir proje hazırlamak istiyoruz. Bu nedenle sizdem bilgi almak istiyoruz. Bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz” dedi.

Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, öğrencilerin böylesine önemli, toplumsal yaraya parmak basmasını kendisini çok duygulandırdığını söyleyerek, Ersöz; “Ben bu küçük yüreklerin büyük düşüncelerini görünce insanlık ölmemiş dedim. Çok çok mutlu oldum. Ben bu çocukları yetiştiren ailelerine, öğretmenlerine çok teşekkür ediyorum. Tabii ki aileler çok çok önemli.  Buradaki çocukların özgüveni, konuya hâkimiyetleri, sordukları sorular ve konuşulanları not almaları çok güzel bir şey.

Bu bakımdan her konuda duyarlı ve sorgulayıcı toplum bireyi olmalıyız. Sorunlarımız var ama mutlaka çözümü de var.  Sadece ölüme çözüm yok.  Artvin’in coğrafi koşullarını öne sürerek, bundan önce olduğu gibi, halen bugün de yetkililerin dişe dokunur düzenlemeler yapmayı becerememesi tam bir fiyaskodur. Bu bakımdan ne kadar duyarlı toplum olursak, hak eksenli engellilere yaklaşım gösterirsek engellilerin yaşam kaliteleri artar.

Unutmayalım ki hepimiz bir gün engelliler için yapılan mimari düzenlemelerde belki de en önce biz kullanacağız. Bakıyorum, engelliler için yapılan rampalardan sağlam olanlar geziyor. Asansöre de önce sağlamlar biniyor. Yani engelliler için düşünülen her mimari engel sağlamlar öncelikle kullanıyorlar, veyahut ihlal ediyorlar.  Buna isyan ediyorum.  Saygı, sevgi, hürmet yok Ama toplum medeniyet deyince mutlaka hizmetler hak eksenli olmalı.

‘Artvin Engelliler Derneği Çok Çalıştık Ve Sayısız Etkinlikte Bulunduk’

Engellilerle ilgili proje hazırlamak isteyen bu küçük ama düşünceleri büyük gençlerimizi kutluyor ve yürekten alkışlıyorum. Bakın biz Artvin Engelliler Derneği olarak bugüne kadar çok sayıda etkinliklerde bulunduk. Artvin’e önemli eserler ve kurumlar kazandırdık. Ardanuç Rehabilitasyon, Merkezi, Çoruh İş ve Uygulama Okulu, Engelliler için Lifli aracın alınması, Bilgisayar kursları, Engelli istihdamının takip edilmesi, Engelli sporcu yetiştirilmesi, Sosyal ve kültürel faaliyetler, gazete ve radyo programları, paneller derken, gerçekten çok yoğun, yorucu ama mutlaka büyük mutluluk veren çalışmalar yaptık ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Ben bu güzel çocuklarımızın yarınlarımızın mucitleri olacağına inanıyor, şimdiden başarılar diliyorum “ifadelerine yer verdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek