...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yargı Cerattepe İçin Nihai Kararlarını Verdi

01 Ağustos 2017 - 808 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Yargı Cerattepe İçin Nihai Kararlarını Verdi
Yargı Cerattepe İçin Nihai Kararlarını Verdi

Yargı Cerattepe İçin Nihai Kararlarını Verdi

Cerattepe’de Çevreci Modern Bir Maden İşletmesi Kuruluyor

Artvin’in en önemli gündem maddelerinden biri olan Cerattepe Madencilik Projesi’ne ilişkin belirsizlikler Danıştay’ın Rize İdare Mahkemesi’nin verdiği ‘Cerattepe’de madencilik yapılabilir’ kararını onamasının ardından Artvin’de bir belirsizlik sona erdi. Artık yargı Cerattepe için nihai kararını verdi ve Cerattepe’de madencilik yapılabilir dedi. Rize İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma davasını reddetmesinin ardından Cerattepe’de maden şirketi Etibakır A.Ş. yaklaşık bir yıldır hummalı bir çalışma yürütülüyor. Maden şirketi Etibakır tarafından, Artvin’de oluşturulmak istenen felaket senaryolarına inat Cerattepe’de çevreci modern bir maden işletmesi kuruluyor.

Haber Merkezimiz Tarafından Cerattepe’deki Çalışmalar Görüntülendi

Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna aktarılan görüntülerin ardından Cerattepe bölgesindeki çalışmaları bizzat yerinde incelemek isteyen haber merkezimiz bölgede incelemelerde bulundu. Maden işletme sahasına girerek burada çekimler yapan haber merkezimiz modern bir işletme tesisinin kuruluşuna şahit oldu. Maden işletme sahasının girişinden itibaren minimum çevre zararı ile işletme tesisleri büyük bir özenle kurulduğu görüntülendi. 24.4 hektarlık alanda ÇED raporunda belirtilen tesisler ve galeriler inşa edilirken işletme tesisi kurma çalışmalarının da birkaç aya kadar tamamlanması bekleniyor. Kuzey ve Güney galeri açma çalışmalarının ve cevhere ulaşma çalışmalarının da 2018 yılının başlarında gerçekleşmesi bekleniyor.

ÇED Raporu Doğrultusunda Bir Yeraltı İşletmesi Kuruluyor

1990 yıllardan bu yana ilimizin gündeminde yer alan Cerattepe’deki madencilik projesi konusundaki belirsizlik birkaç firma değişiminin ve yaşanan hukuki süreçlerin ardından artık ortadan kalktı. 2016 yılının Şubat ayında Cerattepe’deki maden ruhsat alanına yerleşen Etibakır A.Ş., ÇED raporunda çalışma onay izni olan 22.2 hektarlık alanda maden işletme sahası kurulması çalışmalarına başladı. Etibakır Maden İşletmeleri A.Ş.,Cerattepe’de ÇED raporunda da belirtildiği üzere bir yeraltı işletmesi kuruyor. Maden Şirketi, Artvin halkına söz verdiği üzere çevreyle dost, modern ve sorumlu bir madencilik yapmak üzere Cerattepe Bakır Madeni Projesi’nin “ÇED olumlu” raporu alındı. Yaklaşık ömrü 14 yıl olarak planlanan Cerattepe Maden sahasında bugünlerde modern bir işletme tesisi kuruluyor. Proje kapsamında hazırlık ve üretim çalışmalarında 227 kişi çalıştırılması planlandı. İşletme kurulma çalışmaları bir yıldır sürdürülen projede 164 kişilik istihdam şimdiden sağlanmış durumda iken projeye ilişkin iş programına göre 2018 yılının başlarında cevhere ulaşılması bekleniyor.

Modern Bir İşletme Kurulması Çalışmaları Başarıyla Gerçekleştiriliyor

Cerattepe maden işletmeleri için tartışmalardan uzak modern bir işletme kurma çalışmaları başarıyla yürütülüyor. Etibakır A.Ş. Cerattepe’deki22.2 hektarlık ruhsat alanı içerisinde işletme tesisi kurma çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda idari bina, yemekhane, mekanik atölye ve Nazlıtepe teleferik istasyonu bir yandan kurulurken bir yandan da Kuzey ve Güney galerinde çalışmalar gerçekleştiriliyor. Galeriler ise 5 metre genişliğinde 5 metre yüksekliğinde olacak. Ayrıca şirket tarafından cevherin taşınacağı 4 bin 808 metrelik 11 ayaklı teleferik hattı da inşa ediliyor. Bu hattın iniş noktası olan Zelosman Mevkiindeki teleferik tesisi kurulması çalışmaları da yürütülüyor.

Güney Galerisindeki modern arıtma sistemi kuruluyor

Cerattepe’de bir yandan işletme tesisleri kurulurken diğer yandan da Güney galerisinde arıtma sistemi kuruldu. Böylelikle çevre kirliliği oluşturulmayacak ve güzel bir çevrecilik örneği gerçekleştirilecek.

Cerattepe’de 108 Metre rakım aralığında kazı yapılacak

Cerattepe Maden Projesi’ne ilişkin bir çok yanlış bilgiler kamuoyuna aktarılırken projeye dair bir bilenen yanlışta maden cevherinin Cerattepe’denKafkasör’e hatta Artvin Merkez hızasına kadar yeraltında kazı yapılacağı iddiası. Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada bu bilginin kesinlikle gerçek dışı olduğu ortaya konulurken, cevherin 1.683 kodu ile 1.575 kodu aralığında bulunduğu öğrenildi. 108 metrelik bir kod farkında çıkarılacak cevher teleferik ile bölgeden Zelosman’a taşınacak.

Bakır Cevheri Cerattepe’de Çıkarılacak Murgul’da İşlenecek

Eti Bakır A.Ş. Cerattepe Projesi, Artvin İli, Merkez İlçesi, Cerattepe Mevkii sınırları içerisinde yeraltı madencilik yöntemi ile elde edilecek olan bakır cevheri Teleferik Sistemi ile Zelosman Mevkiine nakledilecek, sonrasında Karayolu ile Eti Bakır A.Ş. Murgul İşletmesinde kırma, öğütme, flotasyon (yüzdürme) prosesleri kullanarak zenginleştirerek Bakır konsantre cevheri üretilecek.

Bölgede Atık Barajı Olmayacak

Cerattepe bölgesinde Cevher zenginleştirme işlemi yapılmayacağından dolayı, atık barajı da olmayacak. Ayrıca zenginleştirme tesislerinde kullanılan kimyasallar da kullanılmayacak. Böylelikle Cerattepe bölgesinde alınan bu önlemler sayesinde çevreci bir yaklaşımla madencilik yapılmış olurken, bölgede atık barajların olmaması nedeniyle bölgeye kalıcı bir zarar verilmemiş olacak. 1.700 metre rakımda yer alan Cerattepe proje sahası, Artvin Şehir Merkezi’nin kuşbakışı 5 km güneybatısında yer alıyor. Maden işletme sahasının Artvin Şehir Merkezi’nin tam tepesinde olduğuna dayalı iddiaların aksine maden sahası Artvin’in güneybatısında yer alıyor olması da Artvin halkını rahatlatacak başka bir unsur olacak.

Proje alanı, Artvin ve Taşlıca Orman İşletme Şefliği sahası sınırları içerisinde kaldığından, proje kapsamında yürütülecek faaliyetlerin gerçekleştirileceği 24,4 Hektarlık alanın çalışmaya başlamadan önce Orman izin süreci tamamlandı. Ruhsat sahasının hemen batısında, ruhsat alanı sınırına en yakın noktası yaklaşık 60 0m kuzeybatıda ‘’Hatila Vadisi Milli Parkı’’ ve ruhsat sahasının içerisinde ‘’Artvin Kafkasör Turizm Merkezi’’ yer alıyor.

Proje Kapsamında Herhangi Bir Kimyasal Madde Kullanılmıyor

Maden karşıtı çevreler tarafından ortaya atılan kimyasal maddeler kullanılıyor ve bölgedeki sular kirletiliyor iddialarına karşı açıklamalarda bulunan şirket yetkilileri cevhere giriş hazırlıklarının yapıldığını ve şu aşamada şirketleri tarafından bölgedeki suları kirletecek şekilde herhangi bir kimyasal maddenin kullanılmadığı belirtildi. Galeri açma çalışmaları esnasında ve cevhere girildikten sonra da bölgedeki suları kirletecek şekilde bir kimyasal madde kullanımının sözkonusu olmadığını belirten şirket yetkilileri, belirli noktalarda yapılan ölçümlerle de bölgedeki sularda herhangi bir kimyasal madde bulgusuna rastlanılmadığını da belirttiler. Bölgedeki suların ölçümleri proje sürdükçe devam edeceği ve bu su kaynaklarının olumsuz etkilenmemesi için de gerekli tüm arıtma sistemlerinin kurulmakta olduğu ifade edildi.

Maksimum 3 Bin 500 Ağaç Kesilecek

Maden çalışmaları için teleferik sistemi dâhil 3 Bin 500 ağaç kesimi yapılacak. Bu ağaçların kesilmesine başlanırken, işletme ve teleferik tesislerinin kurulmasının ardından bölgede ağaç kesiminin ÇED raporunda belirtildiği üzere başka bir ağaç kesimi hedeflenmemekte. Kesilen ağaçlar Taşlıca ve Fıstıklı Köyü Muhtarlıklarına köyün ihtiyaçlarını karşılamak üzere hibe edilerek bölge halkına katkı sağlanmış oldu. Çalışmalar sonlandığında kesilen ağaçların en az 10 katı kadar ağaç bölgeye dikilmesi planlanırken bu noktada da planlamalar şimdiden yapılmaya başlandı.

Artvin’in İçme Sularına Olumsuz Bir Etki Oluşturulmayacak

Artvin’in içme suyu kaynaklarıyla projenin hiçbir bağlantısı bulunmamakta. Maden sahası Cerattepe bölgesinde, su kaynakları ise Genya dağının eteklerinde bulunmakta. Çalışma bölgesinin etrafında bulunan yeraltı ve yerüstü olmak üzere toplam 16 su izleme noktasında periyodik bir şekilde su ölçümü yapılmakta. Yapılan bu çalışmalar nedeniyle de Artvin’in ve Kafkasör Bölgesi’nin su kaynakları güven altında olacak.

İşletmeye Geçilmeden Önce Arıtma Ünitesi Devreye Girmiş Olacak

Şirket yetkilileri bölgedeki su kaynaklarına ilişkin oluşturulmak istenen olumsuz yargı konusunda önemli bir hatırlatmada bulunarak işletmeye geçilmeden önce arıtma ünitelerinin devreye sokulacağını hatırlatarak, devreye girecek olan bu sistemin ardından bölgedeki su kaynaklarında çamurlu suların akmayacağı ifade edildi.

Titreşim Ölçümleri Yapılıyor

İşletme faaliyetleri yeraltında olduğu için kontrollü patlatma yeraltında gerçekleştirilecek ve patlatmalar titreşim ölçer cihazı ile sürekli ölçülecek. Sürekli yapılan ölçümlerin dışında Akredite olmuş özel firmalar tarafından 08-18/03/2017 tarihleri ve 02-10/05/2017 tarihlerinde titreşim ve gürültü ölçümleri yapılmış olup Çevresel Titreşim ve Gürültü Seviyesi Değerlendirme Raporları ilgili kurumlara sunuldu. Yapılan bu çalışmalar nedeniyle de bölgede patlatmalar nedeniyle herhangi bir heyelan meydana gelmeyecek. Ayrıca kontrollü patlatmalar nedeniyle bölge halkını rahatsız edecek düzeyde bir ses kirliliği de oluşmuş olmayacak.

Yapılan patlatmaların çevre yerleşim yerleri üzerine yer sarsıntısı şeklinde çevresel etkiler yaratıp yaratmayacağının incelenmenin yanı sıra galeri aynasının yüzey ve yerleşim yerlerine olan mesafesi azaldıkça, patlatmada kullanılan kapsül gecikme sayısının arttırılması ve “an” da patlayan patlayıcı miktarının azaltılarak, sarsıntı düzeyi herhangi bir fiziksel zararın oluşmasına mahal vermeyecek şekilde yapılacak.

Yerinde yapılacak olan incelemelerde, gözlem ve patlatma sonuçları değerlendirilip, kullanılan kapsül gecikmelerinin ve patlayıcı miktarının uygunluğu sağlanacak.

Şirket uygun ölçüm tekniği ve doğru değerlendirme ile patlatma kaynaklı çevresel etkiler kontrol altına alınır ve en uygun patlatma dizaynı oluşturuldu.

Sansasyonel Haberlere İtibar Edilmemeli

Şirket yetkilileri çalışmalarının devletin kontrolü altında olduğunun altını çizerek Artvin halkının sansasyonel haberlere itibar etmemelerini istediler. Maden çalışmalarına ilişkin Artvin halkına ve kamuoyuna sürekli sansasyonel haberler aktarılmaya çalışıldığını hatırlatan şirket yetkilileri, şirketlerinin çalışmalarının sürekli denetime açık olduğunu ve olacağını, işletmeye geçildikten sonra da gerek devlet kurumları gerekse de sivil toplum kuruluşlarının denetimlerine açık olacaklarını ifade ederek Artvin halkının ve kamuoyunun sansasyonel haberlere itibar etmemelerini rica ettiler.

Her Zaman En Doğru Bilgiler Halkımız İle Paylaşılacaktır

Artvin halkının maden çalışmalarına ilişkin her zaman en doğru bilgiye ulaşabilmeleri için çalışmalarını şeffaf bir biçimde yürüteceklerini vurgulayan Etibakır A.Ş. yetkilileri, her zaman en doğru bilgilerin Artvin halkı ile şirket tarafından paylaşılacağını belirttiler. Bu kapsamda yaptıkları açıklamalar ile de sürekli olarak Artvin halkını bilgilendirdiklerini belirten şirket yetkilileri devlet kurumlarının da kendilerini sürekli denetlediklerini ve çalışmalardan dolayı olumsuz bir durumun ortaya çıktığında da kendilerine rapor edildiğini hatırlatarak işletme kurma çalışmaları sırasında doğaya ve Cerattepe bölgesindeki canlı yaşamına olumsuz bir etkinin tespit edilmediğini belirttiler.

Bölgedeki Sorunlar, Heyelanlar Bilinmekte Ve Gerekli Tedbirler Alınmaktadır

Şirket yetkilileri Cerattepe bölgesinde gerek maden çalışmaları gerekse de bölgeden kaynaklı sorunların ve bölgedeki heyelanlı sahaların bilindiğini belirterek bu noktada şirket tarafından gerekli önlemlerin alındığı ifade edildi. Bölgeyi teslim almadan önce oluşan heyelanların kendi dönemlerinde meydana gelmiş heyelanlar şeklinde kamuoyuna bilgi aktarıldığını belirten yetkililer, Güney Galerisinin hemen alt bölgesinde köy yolunda 3-5 metrelik bir heyelanının olduğunu, bölgede ki toprak yapısının bu tür küçük heyelanların oluşmasına uygun bir yapıya sahip bulunduğunu ve buna karşı da şirket olarak gerekli tedbirleri aldıklarını ifade ederek Artvin halkının ve kamuoyunun bu konuda güven içerisinde olmalarını istediler. Maden çalışmaları nedeniyle büyük çapta bir heyelanın meydana gelmesinin mümkün olmadığının altını çizen firma yetkileri, şirketin bu noktada gerekli tüm tedbirleri alacak güçte ve teknik donanımda olduğunun da altını çizdiler.

Ara Kat Çökertme Yöntemi İle Cevher Alınacak

Cerattepe’deki bakır cevherine galeri yöntemi ile ulaşılacak. Cevhere ulaşıldıktan sonra açılacak küçük galerilerde ara kat yöntemi ile cevher alınacak ve cevher alınan galeriler tekrar pasa ile kapatılıp betonlandıktan sonra kapatılacak. Böylelikle cevherden arındırılmış olan galeri sağlam bir kaya haline gelmiş olacak. Böylelikle yer üzerinde olduğu gibi yeraltında da doğaya zarar vermemiş olacak.

Gürültü Ve Toz Kirliliği İçin Gerekli Önlemler Alındı

Cerattepe maden projesi için madencilik teknolojinin geldiği son sistem kullanılıyor. Bu kapsamda Etibakır A.Ş. tarafından gürültü ve toz kirliliği meydana gelmemesi için gerekli tedbirler alınırken, gerek galeri dışında gerekse de galeri içerisinde gürültü ve toz oluşmaması için gerekli önlemler alınmış durumda.

Artvin Ekonomisine Can Verecek

Çalışmaların Sosya-Ekonomik etkileri İstihdam, Taşımacılık, Malzeme temini (mazot, çimento, yedek parça, çakıl,  vs), Yerel sanayinin canlanması, Mühendislik ve müteahhitlik hizmetleri, Yerel inşaat sektörü vb. alanlarda Artvin ve Ülke ekonomisine katma değer sağlayacak. Proje 14 yıl boyunca Artvin’de gerek istihdama gerekse de ekonomiye can verecek.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek