...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Veliköy Karüstü Karakucak Güreşlerinin 22.si 4 Şubat 2017 Tarihinde Yapıldı

09 Şubat 2017 - 821 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Veliköy Karüstü Karakucak Güreşlerinin 22.si 4 Şubat 2017 Tarihinde Yapıldı
Veliköy Karüstü Karakucak Güreşlerinin 22.si 4 Şubat 2017 Tarihinde Yapıldı

Veliköy Karüstü Karakucak Güreşlerinin 22.si 4 Şubat 2017 Tarihinde Yapıldı

 

Bilindiği üzere Kar üstü Karakucak Güreşleri sadece Artvin’in Şavşat İlçesine bağlı Veliköy’de yapılmaktadır.

Kar üstü Karakucak Güreşleri nasıl olurmuş? Nasıl Yapılırmış diye hem güreş tutan pehlivanların hemde güreş sporlarını sevenlerin ilgilerine odak olmaktadır. Her yıl tekrarlanan bu organizasyona hem güreş erbabı pehlivanların, hemde güreş severlerin sayıları artmaktadır.

Kar üstü Karakucaklarına Şavşat Veliköy’de 1945 yılında başladığında buraya gelen güreşçileri Şavşat, Ardanuç ve Artvin köylerinin pehlivanları ile yapılmaktaydı. Veliköyü’nün her yeni muhtarı  bu etkinliğe bir öncekinden ben daha iyisini yapayım ilgisini göstererek devamlılığını sağlamış oldular.

İstanbul, Ankara, Bursa gibi illerde oturan Veliköy’lüler kurdukları dernekler yoluyla Veliköy Muhtarlığı ile Dayanışma içinde olarak bu güzel etkinlik her yıl bir önceki yıldan daha iyisi yapılarak Türkiye geneline ve hatta komşu uluslarının da dikkatlerine odaklanmaktadır.

Bu yıl Gürcistan, İran gibi komşu ülkelerden de pehlivanların katılması ile güreş organizasyonu daha görkemli, gösterişli ve heyecanlı olmuştur. Hem güreşçi fazlalığı hemde izleyici fazlalığı olmuştur. Başta Veliköy Muhtarlarımızı, Veliköy halkını vede köyleri ile dayanışma içinde olan İstanbul-Ankara-Bursa Köy Derneklerini kutluyorum.

Bu aktivite her ne kadar Veliköy’de yapılıyorsa da hem Şavşat’ı ve hemde Artvin’i kamuoyuna tanıtmaktadır.

Daha Cumhuriyetin yeni kurulduğu yıllarda bu güreşler ilçe bazında milli bayramlarda yapılırdı. Köylerden gelen pehlivanlar birbirleri ile güreştirilirdi. O tarihler Şavşat’ın her köyünden bu güreşlere iki-üç pehlivan soyunurken Veliköy-Pınarlı-Yoncalı-Yukarı Koyunlu Köylerinde on-yirmi güreşçi soyunarak sahaya çıkardı. Bu bir gelenekti devam ederdi.

Ancak Şavşat’tan göç hareketinin başlamasıyla bu etkinliğinde sonuna gelinmişti ki Veliköy halkımız bunu kuyruğundan yakalayarak bu güzide geleneğe sahip çıkmıştır. Ve görüyoruz ki Şavşat halkı vede tüm Artvin halkı davaya sahip çıkarak Veliköy’ün yanında olmuştur. Şavşat, Sakin Şehir(Cittslow) sadece ulusumuzun değil dünya uluslarının dikkatlerine odaklanmıştır.

Şavşat doğal güzellikleri ile de hem Türkiye’nin hemde Dünya’nın ilgisini çekmektedir. Halk olarak memleketimizi sevmeliyiz. Vede sahip çıkmalıyız.

Bu yılın güreşlerine katılan pehlivanları yakından izledim. 38 kg.’dan 90 kg’ye kadar olan güreşçiler hepsi eğitimliydiler. Güreşçi güreş teknik ve becerisine uygun kullandılar. Yenilenlerde yenenler kadar pehlivandılar. Ama şu bir kurladır ki “İki güreşçinin biri yıkılır.”

Daha sonraki yıllarda daha güzel organizasyonlarda yine hep beraber olmamız dilek ve temennilerimle.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek