...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri Nefes Kesti

06 Şubat 2017 - 1.506 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri Nefes Kesti
Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri Nefes Kesti

Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri Nefes Kesti

22’nci Uluslararası Şavşat Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri Yapıldı

Cittaslow unvanına sahip doğal güzellikleriyle ünlü Şavşat “Uluslararası Veliköy 22’nci Kar Üstü Karakucak Güreşleri” 4 Şubat 2017 Cumartesi günü yapıldı.

Şavşat’ın 1370 rakımlı Veliköy köyünde Şavşat Kaymakamlığı, Veliköy Kültür Kalkındırma Dayanışma Derneği ve Veliköy Muhtarlığınca düzenlenen Uluslararası Veliköy 22’nci Kar Üstü Karakucak güreşlerine Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun, Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Cittaslow Birliği Başkan Yardımcısı ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cittaslow Şehirleri Genel Sekreteri, Kıbrıs ve Türkiye’nin Cittaslov şehirlerin Belediye Başkanları ve temsilcileri, Cittaslow unvanı almış ilçelerden Seferihisar, Gökçe ada, Yenipazar, Yalvaç, Taraklı, Halfeti, Uzundere, Akyaka, Vize, Perşembe ve Kıbrıs’ın Yeni Boğaziçi, Lefke ve Mehmetçik ilçelerinin Belediye Başkanları, Koordinatörleri ve Uluslararası Cittaslow Birliği Genel Sekreteri ve Onursal Başkanı Pier Giorgio Olivetti ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Bu Güreşlerin Geçmişi Asırlara Dayanıyor

Geçmişi asırlara dayanan tarihe sahip bu geleneği gelecek kuşaklara aktarma adına bu yıl 22’ncisi düzenlenen Uluslararası Veliköy Karüstü Karakucak güreşlerinde Artvin Rize, Sivas, Tokat, Erzurum, Ardahan, İzmit ve İstanbul, Gürcistan, İran, Ukrayna ve Azerbaycan’dan gelen 110 güreşçi,  beyaz minderde 11 kategoride mücadele etti.

30 Bin TL para ödülü dağıtıldığı güreşlerde başpehlivana ise 3 bin 500 TL para ödülü verildi. Kolluk kuvvetleri herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması için geniş güvenlik önlemleri alırken güreşler esnasında sakatlanan sporculara alanda hazır bulunan sağlık ekibi müdahale etti. Bir birinden renkli görüntülere ve kıyasıya güreşlere sahne olan güreşlerin cazgırlığını İl Gençlik Spor personeli Recep Avcı yaptı.

96 kiloda güreşen ve 3’üncü olan Berkan Dursun’un babası Turan Dursun oğlunun güreşleri esnasında yaşadığı heyecan görülmeye değerdi.

Güreşler arasında Şavşat ilçesine özgü olup ve ilginç maskelerle sahnelenen Berobana Oyunu da renkli ve ilginç görüntülere sahne oldu.

Cittaslow Şehirler Veliköy’de Buluştu

Cittaslow Türkiye Network’ ün Genel kurulunu yapmak üzere Şavşat’ta gelen ve aralarında Cittaslow Genel Sekreteri Pierre Georgi Olivera ve Cittaslow Birliği Başkan Yardımcısı ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’nın da araların da bulunduğu Cittaslow unvanı almış 14 belediye başkanı da güreşleri takip etti.

Açılış Konuşmasını yapan Veliköy Kültür Kalkındırma Dayanışma Derneği Başkanı Halim Yiğit, “Veliköy olarak böyle bir etkinliğe ev sahibi olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Buradaki etkinlik sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin, dünyanın yakından takip ettiği, izlediği ve konuştuğu ilk ve tek olma özelliğine sahip bir etkinliktir. Bu bakımdan önemi ayrıca çok büyüktür.” dedi.

Veliköy Muhtarı İrfan Avcı “FETÖ, El Nusra, PKK Terör Örgütleri Birlik ve Beraberliğimizi Bozamayacak”

İlçemiz Veliköy Muhtarı İrfan Avcı’da konuşmasında: Şenliklerin birlik beraberlik ve dostluğun tesis edilmesinin en önemli öğelerinden olduğuna vurgu yaptı. Avcı; “15 Temmuz hain darbe girişimine de değenerek; “Ülkemizde yaşanan ve hepimizi derinden etkileyen hain darbe girişiminde bulunan FETÖ, El Nusra, PKK gibi terör örgütleri şunu bilmeli ki; birlik ve beraberliğimizi hiç kimse bozmayacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ülkemiz ilelebet payidar kalacaktır. Bizler bunun her zaman savunucuları olacağız.” dedi.

 Şavşat’ın Tanıtımında Karüsütü Karakucak Güreşleri Lokomotif Oldu

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk Cittaslow Türkiye Koordinasyon Komitesi Toplantısının Şavşat’ta yapılmasından dolayı ilçenin ve kar üstü karakucak güreşlerinin çok değerli misafirleri olduğunu belirterek bundan gurur ve mutluluk duyduklarını söyledi.

Öztürk” Tarihi ve doğal güzellikleri her zaman ön planda olan saklı cennet Şavşat ilçemizde ata yadigârı geleneklerin gelecek nesillere aktarılması ve etkinliklerin çoğaltılıp kapsamının genişletilerek sür-dürülmesi ilçemiz turizmi açısından tanıtım için çok önemlidir. İlçemizde el ele vererek Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşlerini Kırkpınar Güreşleri ayarına getirebiliriz.

İlçemizin tanıtımında büyük bir değeri olan bu etkinliğin yapılmasında emek harcayan herkese teşekkür ediyorum. Etkinliklerin Türk Sporuna yaraşır şekilde tamamlanmasını temenni ediyorum.” dedi.

 Şavşat Türkiye’nin Ve Dünyanın En Güzel Şehirlerinden Birisidir

Cittaslow Birliği Başkan Yardımcısı ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’de yaptığı konuşmada Şavşat İlçesinin iki gündür Kırklareli’nden, Sinop’tan, Halfeti’den Kıbrıs’tan, Erzurum Uzundere’den gelen belediye başkanlarını misafir ettiğini ifade ederek misafir perverliklerinden dolayı Şavşatlılara teşekkür etti.

Soyer Şavşat’ın dünyanın en güzel kentlerinden birisi olduğunu belirterek ” Bu özelliği ile 30 ülkeden 230 kentin arasına girmeyi başardı. Şavşat’ın bu olağan üstü güzelliği ya-kında bütün dünya tarafından da keşfedilecek ve Şavşat hak ettiği turizmden payını bundan sonra daha çok alacak” diye konuştu.

Bu Etkinlik Dünya da İlk Ve Tektir

Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun’ da yaptığı konuşma da eşsiz doğal güzelliğine sahip Şavşat İlçesine Bağlı 1370 rakımlı Veliköy’de Artvin Valiliği, Şavşat Kaymakamlığı, Veliköy Muhtarlığı ve Veliköy Kültür Kalkındırma Dayanışma Derneğince ortaklaşa gerçekleştiren Uluslararası 22’nci Kar Üstü Karakucak Güreşlerin de bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Önder Coşğun tarihi asırlar öncesine dayanan bu ata sporu-nu yaşatmak, sevdirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak için herkese görevler düştüğünü belirterek “Kar Üstü Karakucak Güreşleri uluslararası düzeyde, dünyada ve ülkemizde ilk ve tek olarak Şavşat Veliköy’de yapılmaktadır. Bu güreşlere Ukrayna’dan, Gürcistan’dan, İran’dan ve ülkemizin birçok ilinden 150 civarında sporcu ağırlamanın gururunu duyuyoruz” dedi.

 Bu Güreşlere Destek Vermeye Devam Edeceğiz

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise Uluslararası Veliköy 22’nci Kar Üstü Karakucak Güreşlerinin bu yıl 22’ncsinin yapıldığını belirterek bu organizasyonda emeği geçen her-kese teşekkür etti. Kışla bu organizasyona maddi manevi her türlü desteği verdiklerini bundan sonrada vermeye devam edeceklerini dile getirerek sporculara başarılar diledi. Güreşlerin sonunda dereceye girenlere ödüllerinin takdim edilmesiyle güreşler sona erdi.

Güreşlerin başpehlivanı Gürcistan’dan Zurabi Akobadze olurken, Şavşat Veliköy’den Gökmen Ocak  ise 2’nci oldu.

Güzel bir havada başlayan 22. Veliköy Karüstü Karakucak güreşleri başladığı gibi muhteşem bir atmosferde sona ererken,  güreşçiler ve izleyenler 23.sü için şimdiden o günü rezerve ettiler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek