Dolar : Alış : 5.5398 / Satış : 5.5497
Euro : Alış : 6.1414 / Satış : 6.1524
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin25°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1494 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri Nefes Kesti

06 Şubat 2019 - 192 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri Nefes Kesti
Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri Nefes Kesti

Şavşat’a Bağlı Veliköy’de Bu Yıl 24’üncüsü Düzenlenen “Uluslararası Kar Üstü Karakucak Güreşleri” Yapıldı

 

Bu Yıl 24’üncüsü Düzenlenen “Uluslararası Kar Üstü Karakucak Güreşleri” Yapıldı.

Artvin Valiliği, Şavşat Kaymakamlığı, Veliköy Muhtarlığı ve Veliköy Kültür ve Dayanışma

Derneği iş birliğiyle bin 370 rakımlı Veliköy köyünde düzenlenen güreşlere, Artvin, Sivas, Tokat, Erzurum, Rize, Ardahan, İzmit, İstanbul,Samsun illerinin yanı sıra, Gürcistan, İran, Ukrayna ile Azerbaycan’ dan toplam 154 sporcu katıldı. Güreşlere Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Şentürk Ağırbaş, Hakim ve Savcılar, AK Parti Şavşat İlçe Başkanı Etemşah Coşkun, CHP Şavşat ilçe Başkanı İmran Kayaoğlu, çok sayıda güreş sever vatandaş katıldı.

Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş, burada yaptığı konuşmada, güreşlerinin tarihinin asırlar öncesine dayandığını Türkiye’de organizasyon anlamında tek kar üstü karakucak güreşlerinin Şavşat’ta yapıldığını söyledi.Göktaş; Bu kültürün bugünlere kadar yaşatılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizde bu kültürü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için üzerimize düşeni yapacağız. Bu tarz etkinlikler Cittaslow unvanına sahip ilçemiz için çok önemli.” diye konuştu.

Göktaş “Kar üstü karakucak güreşleri, ulusalar arası düzeyde, dünyada ve ülkemizde ilk ve tek olarak Şavşat Veliköy’de yapılmakta. Bu yıl düzenlenen güreşlerde, Gürcistan,

İran, Ukrayna ile Azerbaycan ve ülkemizin değişik illerinden 150’nin üzerinde sporcu ağırlıyoruz. Bu yıl kar miktarında azalma olsa da güreş severler yine alanı doldurmuş durumda. Bu güreşlerin yapılmasın da emeği olan sayın Valimiz Yılmaz Doruk’a ve bütün emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Güreşlere katılmak için Veliköy’e gelen CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da birlik beraberlik mesajı vererek bütün katılımcılara ve güreşleirn yapılmasında emeği olan herkese teşekkür etti. Bayraktutan; “Bu memleketten her şey çıkmıştır ama asla vatan haini çıkmamıştır” demesi vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı.

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’de bu etkinliğin bölgenin 40 Pınar güreşleri olduğunu savunarak şunları söyledi: “Eskiden bayramlarda, eğlencelerde, hatta her Cuma Namazı sorası yapılan güreşler, 24 yıl önce kar üstü karakucak güreşlerine dönüştürülerek beyaz minder üzerinde yapılır hale gelerek, uluslararası düzeye taşındı.” ifadelerine yer verdi.

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, “Ata sporumuz karakucak güreşlerimizi kış mevsiminde hep birlikte yaşatmanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Bizler Belediye olarak

bu ve benzeri geleneksel etkinliklere kültürümüzü yaşatmak adına her türlü maddi ve manevi desteği veriyoruz. Kar üstünde güreşmek ayrı bir meziyet ve güç ister. Bu güreşler tarihi asırlılar öncesine dayanıyor. Şavşat’ta yapılan kar üstü güreşleri bölge halkı ve izleyen herkes tarafından büyük beğeniyle takip ediliyor. Güreşlere yurt dışından da güreşçilerin katılıyor olması kaliteyi ve seyir zevkini artırıyor. Güzel bir etkinlik oldu. İlçemize her etkinlikte ve hizmetlerin de büyük bir desteği olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın

İsrafil Kışla’ya ve milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum. Başta sporcularımız olmak üzere etkinlikte emeği bulunanları kutluyorum” dedi.

350 Yıldır Karüstü Karakucak Güreşleri Yapılmakta

Şavşat Veliköy Muhtarı İrfan Avcı; “Şavşat İlçemizin Düşman İşgalinden kurtuluşu münasebetiyle, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren kar güreşlerimiz devam ettiriyoruz. Yaklaşık 300 yıldır kar üstü karakucak güreşleri yapılmakta, festival olarak bu yıl 24. Yılını gerçekleştirmekteyiz. Güreşlerimiz uluslararası olup şampiyonluk yaşamız çok sayıda sporcu katılmakta.”dedi.

Veliköy Dernek Başkanı Nurbay Çetin’de konuşmasında bütün katılımcılara teşekkür ederken, güreşlerin barış sevgi ve kardeşlik havası içerisinde sportmenlik kurallarına uygun olarak geçeceğine inancım tam dır. Oldukça zor şartlar altında gerçekleştirdiğimiz bu güreşler artık sadece köyümüze değil Şavşat’a değil Artvin’e değil bütün ülkemize mal olmuştur dedi.

Güreş müsabakaları, 11 kategoride yapıldı

Güreşler, sporcuların kilo ağırlıklarına göre 13 ayrı kategoride gerçekleştirildi.Finalde, Erzurum Büyükşehir Belediyesi adına güreşen sporcu Kenan Gör, yine Erzurum’dan güreşlere katılan Çağrı Çiğdem’i yenerek başpehlivan oldu. Soğuk hava, yağan kar altın da, kar üstünde gerçekleştirilen güreşlerde 35 kiloda Yusufeli ’nden Kadir Dayanç, 40 kilo da Borçka’dan Tahsin Öztürk, 45 kiloda Gürcistan’dan Darla Zalikiani, 50 kiloda Borçka’ dan Kadem Öztürk, 55 kiloda Yusufeli’nden Orhan Aydın, 60 kiloda Erzurum’dan Mehmet Çelik, 65 kiloda Erzurum’ dan Cihat Çakmak, 70 kiloda Erzurum Tortum’dan Muhammet Ergedik, 75 kiloda Erzurum Tortum’dan Bilal Çakmak, 80 kiloda Erzurum’ dan Ahmet Öksüz, 85 kiloda Erzurum’dan Kasım Koran, 90 kiloda Erzurum’dan Adem Akbulut, 90-130 kiloda Erzurum’dan Kenan Gör birinciliği elde ettiler. Güreşçilerin zaman zaman kardan etkilenerek zor anlar yaşadığı müsabakalar sonucunda, 4 bin lirası başpehlivana olmak üzere toplamda 60 bin Tl ödül dağıtıldı. Kategorilerinde dereceye giren güreşçilere Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş ve Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk tarafından madalya ve çeşitli hediyeler verildi

 

YORUMLAR

TemaFabrika