...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1649 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri Nefes Kesti

13 Şubat 2018 - 1.149 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri Nefes Kesti
Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri Nefes Kesti

Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri Nefes Kesti

İlçemize Bağlı Veliköy’de Bu Yıl 23’üncüsü Düzenlenen Uluslararası Kar Üstü Karakucak Güreşleri Yapıldı

İlçemiz Veliköy’de bu yıl 23’üncüsü Uluslar-arası Kar Üstü Kara-kucak Güreşleri gerçekleşti. Yoğun katılımın olduğu güreşlerde Türkiye’nin çeşitli ilerinin yanı sıra Gürcistan, İran, Ukrayna ve Azerbaycan’dan 174 sporcu etkinliğe katılarak kar üstünde güreş tuttu.

İlçemize bağlı 370 rakımlı Veliköy’de bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Uluslararası Kar Üstü Karakucak Güreşleri düzenlendi. Veliköy Muhtarlığı ve Veliköy Kültür ve Dayanışma Derneği`nin ortaklaşa düzenlediği etkinliğe, Artvin’in yanı sıra, İstanbul, Samsun, Sivas, Tokat, Erzurum, Rize, Ardahan, İzmit ile Gürcistan, İran, Ukrayna ve Azerbaycan’ dan katılan 174 sporcu, 11 kategoride mücadele etti.

Veliköyde yapılan Karüstü Karakucak güreşlerine Artvin Valisi Ömer Doğanay, Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın, Yusufeli Kaymakamı Eyüp Kaykaç, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, sporcular ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Doğanay’dan,  “Artvin’den Afrin’e Selam”

Artvin Valisi Ömer Doğanay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de organizasyon anlamında tek kar üstü karakucak güreşlerinin Şavşat’ ta yapıldığını söyledi.

Suriye’de “Zeytin Dalı Operasyonu’nu” başarıyla sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerine ‘Artvin’den Afrin’e’ selam ve dualar gönderen Doğanay,” Ata sporumuz karakucak güreşlerimizi kış mevsiminde güneşli ve güzel bir havada hep birlikte yaşatmanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Bizler Valilik olarak bu ve benzeri geleneksel etkinliklere kültürümüzü yaşatmak adına her türlü maddi ve manevi desteği veriyoruz.

Kar üstünde güreşmek ayrı bir meziyet ve güç ister. Bu güreşler tarihi asırlılar öncesine dayanıyor. Dünyada ve ülkemizde organize bir şekilde ilimizde yapılan kar üstü güreşleri bölge halkı ve izleyen her-kes tarafından büyük beğeniyle takip ediliyor. Güreşlere yurt dışından da güreşçilerin katılıyor olması kaliteyi ve seyir zevkini artırıyor. Güzel bir etkinlik oldu. Başta sporcularımız olmak üzere etkinlikte emeği bulunanları kutluyorum” dedi.

Kar Az, Katılım Çok

Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın bu tür organizasyonun ülkede tek olma özelliği taşıdığına işaret ederek “Bu yıl 23’üncüsünü düzenlediğimiz kar üstü karakucak güreşlerimiz var. Bu yıl kar miktarında azalma olsa da katılımcı sayısında artma var. Zor günler geçirdiğimiz bu günlerde toplumumuzun nefes almasında katkısı olan herekse teşekkür ediyorum” dedi.

Ata Sporu Yaşatılıyor

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’de etkinliğin tarihi bir geçmişe sahip olduğunu belirterek “Bu gün sakin şehir Şavşat’ımızda 23’ üncü kar üstü karakucak güreşlerini icra etmekteyiz. Sakin şehir kriterlerine uygun olarak geleneksel ve kültürel değerlerimizin geleceğe taşınması anlamında 300 yıllık bir geçmişi olan kar üstü karakucak güreşlerimizin de bizim için farklı bir önemi var. Ata sporumuz olması insanımızın gelenek ve geçmiş kültürünün özleminin bir ifadesi olmasından dolayı gelecek nesillere taşıma arzusu içindeyiz” diye konuştu.

300 Yıldır Karüstü Karakucak Güreşleri Yapılmakta

Şavşat Veliköy Muhtarı İrfan Avcı; “Şavşat İlçemizin Düşman İşgalinden kurtuluşu münasebetiyle, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren kar güreşlerimiz devam ettiriyoruz. Yaklaşık 300 yıldır kar üstü karakucak güreşleri yapılmakta, festival olarak bu yıl 23’cü yılı gerçekleştirmekteyiz. Güreşlerimiz uluslararası olup şampiyonluk yaşamız çok sayıda sporcu katılmakta.”dedi.  Muhtar Avcı; Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren kar güreşlerimiz devam ettirdiklerini bu geleneklerinin de gelecek nesillerce sürdürüleceğini söyledi.

Güreş müsabakaları, 11 kategoride yapıldı. Finalde, Erzurum Büyükşehir Belediyesi adına güreşen sporculardan Hamza Köseoğlu ve Kenan Gör karşı karşıya geldi. Mücadeleyi kazanan Hamza Köse oğlu, başpehlivan oldu.

Kar üstünde gerçekleştirilen güreşlerde, 35 kiloda Artvin ‘den Tahsin Öztürk, 38 kiloda Gürcistan’dan Deria Zelikania, 42 kiloda Artvin’den Ahmet İke, 47 kiloda Artvin’den Yasin Öztürk, 55 kiloda Erzurum’dan Ahmet Polat, 60 kiloda Erzurum’dan Murat Olukman, 66 kiloda Erzurum’dan Mansur Bayoğlu, 74 kiloda Artvin’den Murat Aktel, 84 kiloda Erzurum’dan Adem Akbulut ve 96 kiloda ise Artvin’den Okay Köksal birinciliği elde etti.

Güreşçilerin zaman zaman kardan etkilenerek zor anlar yaşadığı müsabakalar sonucunda, 4 bin lirası başpehlivana olmak üzere 60 bin lira ödül dağıtıldı.

Kategorilerinde dereceye girenlere Vali Doğanay ve Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın ve Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk tarafından madalya ve çeşitli hediyeler verildi.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek