...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1682 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vatandaş Direniyor Ş i r k e t Y a p ı y o r

07 Haziran 2021 - 5 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Vatandaş Direniyor Ş i r k e t Y a p ı y o r
Vatandaş Direniyor Ş i r k e t Y a p ı y o r

Şavşat’ta Akyurt Enerji A.Ş.’ye Ait HES Projesi için Verilen ÇED Olumlu Kararının İptali, Danıştay Tarafından Onandı

Artvin Şavşat’ta Akyurt Enerji A.Ş.’ye ait HES projesi için verilen ÇED olumlu kararının iptali, Danıştay tarafından onandı. Ancak bu karar talanı durdurmaya yetmedi. İkinci kez ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alan şirket inşaata başladı. Şavşat Dernekleri Federasyonu ve Dernekler Federasyonu Başkanı Av. Halis Yıldırım “Hanlı HES te ki bu hukuksuzluğun derhal durdurulması gerekir” dedi. Akyurt Enerji AŞ’nce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı “ÇED olumlu kararıyla” Artvin/Şavşat Hanlı ve Kireçli köylerinde yapmayı planladığı Hanlı HES 1-2 regülatörü ve HES revizyon projesine karşı Rize İdare Mahkemesi nezdinde 2018 yılında 28 köy temsilcisi ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından bir iptal davası açılmış ve mahkemece ÇED olumlu kararının iptaline karar verilmişti. Hukuku dolanan, ortada mahkeme kararı varken ve üstelik kurulum gücünü 3 kat yükselterek sırf ÇED yönetmenliğinde yer alan 10 MW altında olma durumuna dayanarak aynı dere, aynı coğrafya ve aynı nedenler ortadayken sırf bir işlem üzerinden doğa Kırım’ı yapmak hukuk tarafından himaye edilemez. Bu nedenle de yine 28 köy halkı ve STK’ları adına bu karara karşı da tarafımızca ÇED gerekli değil kararının iptali davası açılarak Yürütmeyi durdurma talebinde bulunulmuştur.

DANIŞTAY ONAYLADI AMA ŞİRKET YAPMAYA DEVAM EDİYOR

Akyurt Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapımına başlanan Hanlı HES projesi için ÇED olumlu kararı verilmişti. Kararı yargıya taşıyan bölge halkı, Rize İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. Mahkeme, bölgede ağaç katliamına neden olan projeye ilişkin ÇED olumlu kararını iptal etmişti. Temyiz yoluna başvuran şirket kararı Danıştay’a taşıdı. Bunun üzerine devreye giren Danıştay 6. Dairesi, 28 köyü ilgilendiren Hanlı HES projesinin ÇED olumlu kararının iptalini onadı. Bu kararla projenin iptali kesinleşmiş oldu.

AYNI PROJEDE KARAR KARMAŞASI

Rize İdare Mahkemesi’nin iptal kararının ardından yeni bir başvuru yapan şirkete, proje için bir kez daha ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Bu kararı da yargıya taşıdıklarını belirten Avukat Halis Yıldırım, yürütmeyi durdurma taleplerinin reddedildiğine dik-kat çekti. Yıldırım, “ÇED olumlu kararının iptalinin ardından böyle bir karar verilmesi, hukuka olan inancı zedeliyor” dedi.

HUKUKA UYGUN MU OLDU?

Yıldırım, “Bu proje ile ilgili mahkeme, hukuka ve mevzuata aykırılık kararı vermişken ve mahkeme kararında belirtilen aykırılıklar ortada dururken; aynı coğrafya da, aynı derede, yine 28 köyün kadim su kullanım hakkı hesaplanmadan hazırlanmış proje, sırf 10 megavat altında olduğu için hukuka ve mevzuata uygun hale mi gelecek?” diye sordu.

İPTAL ETTİRECEĞİZ

Son alınan kararla projenin yapımına başlandığını belirten Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: “Yargı kararıyla oradaki hukuksuzluk kesin olarak saptanmış oldu. Ancak şirket şu an hukuksuz çalışıyor. Verdiğimiz mücadeleyle projeyi tamamen iptal ettireceğiz.” Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Av. Halis Yıldırım Hanlı HES davası ( ilk dava) Danıştay tarafından onanarak kesinleşti. Bu gün arazide çalışan o makinelerin doğa kıyımı hukuk nezdinde bariz olarak ortaya çıktı! Doğası için mücadele eden tüm insanlar, stk ve diğer kurumlar ( başta İkizdere olmak üzere ) umarım benzeri kararlarla, olmazsa mücadelenin diğer araç-larıyla özgürleşir. Hanlı HES için açılan iki davamız vardı. İlk dava Danıştay da da onanarak kesinleşti. Şirket ( hes) ortada o tarihler de ( Eylül 2020) kesinleşmemiş de olsa bir karar varken çevre ve şehircilik il müdürlüğünden hukuku dolanarak “ÇED gerekli değil “kararı alarak işe başladı. İtirazlar, şikâyetler, yeni açtınız dava da yürütmeyi durdurma talepleri kabul edilmedi.

-Mücadele hız kesmeden ( ya da hızlanarak) sürmek zorunda.

Her zaman söylüyorum bölgenin en önemli mesele su meselesi. Yaşam gibi.

Ya onu kazanıp hayatı kazanacağız ya da onu kaybederek her şeyi yitireceğiz.” Dedi.

ÇED gerekli, değil iptali davası açılarak yürütmeyi durdurma talebinde bulunulmuştur.

GERÇEĞİ KARARTMA GİRİŞİMİ

Av. Halis Yıldırım, “Özellikle yerel basında kamuoyunu yanıltmaya, gerçeği karartmaya veya saptırmaya yönelik çalışmalara hız verilmekte bir köyde 2 kişiyle yapılan röportaj yayımlanarak “köylülerin HES istedikleri” propagandası yapılmaktadır. İlk yargı kararında; 44 sayfalık bilirkişi raporunda saptanan ve yargı kararı haline gelen eksik, yanlış ve hukuksuzluk tespiti özellikle yok sayılmaya çalışılmaktadır.

Yargı kararına karşın 28 köyün içme ve sulama su haklarının bölgenin tek içme ve sulama kaynağı olan Karagöl suları insanlar ve tüm canlılar için bir yaşam hakkı kapsamındadır. Şavşat halkı yaz ortasında kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirmiş ve iş makinelerini sahadan çıkarmıştır. Bu kez yeniden iş makinelerinin sahaya girmesi üzerine aynı yerde 28 Kasım günü bir kez daha kış koşullarına rağmen bir basın açıklaması daha yaparak hukuksuzluğu dile getirmişlerdir. Çareyi hukukta arayan Şavşat halkının çığlığına tüm kamu görevlileri kulak vermeli, bu doğa kırımı derhal durdurulmalıdır.” Dedi.

HUKUKSUZLUK REKORU

Av. Halis Yıldırım, “Bu cevaba dayanarak hukuksuzluk rekoru kıran, mahkeme kararlarını yok sayan, Şavşat ve Artvin halkını yalan ve yanlış haberleriyle aldatmaya çalışan Akyurt Enerji AŞ ve onun kalemşörlerine aşağıda isimleri bulunan kurum ve kuruşlar olarak;HES’ci şirket yalanlarını da yanına al Şavşat’ı terk et diyoruz. Verilecek bir damla suyumuz, kesilecek bir tek dalımız yoktur. Danıştayın onama kararından sonra, karar eklenerek sürmek olan ÇED davasında çeşitli bilirkişi incelemesi olmaksızın direk olarak iptal kararı verilmesi talebinde bulunulmuştur. Açıkça bu davayı sürdürmenin uzatmanın gereği olmadığı tarafımızdan ifade edilmiş” dedi.”

DERNEKLER YAPILAN HES İÇİN TEPKİDE BİRLEŞTİ

Yapımı devam eden Hanlı HES ile ilgili olarak yapılan tepki açıklamasına 22 dernek bir araya gelerek tepkilerini dile getirdiler. Bu dernekler; Şavşat Kültür Turizm Dayanışma Derneği, Pınarlı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, Şavaş Köyü Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği, Veliköy Kültür Kalkındırma ve Dayanışma Derneği, Ciritdüzü Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Şavşat Küplüce Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, Çavdarlı Köyü Kültür Turizm ve Kalkındırma Derneği, Ilıca Köyü Kültür Turizm Yardımlaşma Derneği, Mey-Der (Meydancık Beldesi Sosyal Dayanışma Kültür ve Turizmi Geliştirme Derneği), Şavşat Karaköy Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, Düzenli Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Şavşat Tepeköy Kültür Dayanışma Derneği, Kirazlı Köyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma, Turizm ve Kültür Derneği, Çoraklı Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Üzümlü Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kurudere Köyü Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği, Şenocak Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, Artvin Şavşat Cevizli Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Şavşat Çiftlik Köyü Kültür Turizm Kalkınma Sosyal Yardımlaşma Derneği, Artvin Şavşat Yoncalı Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Şavşat Hanlı Köyü Gençliği Kültür Dayanışma ve Turizm Dernekleridir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek