...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali İnce, “Şakin Şehir Şavşat’ta” Ziyaret ve İncelemelerde Bulundu

19 Temmuz 2016 - 1.933 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Vali İnce, “Şakin Şehir Şavşat’ta” Ziyaret ve İncelemelerde Bulundu
Vali İnce, “Şakin Şehir Şavşat’ta” Ziyaret ve İncelemelerde Bulundu

Vali İnce, “Şakin Şehir Şavşat’ta” Ziyaret ve İncelemelerde Bulundu

Vali İnce’yi kaymakamlık binası önünde İlçe Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, İlçe Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, kurum amirleri ile vatandaşlar karşıladı.

Daha sonra kaymakamlık hizmet binasına geçen Vali İnce, ilçenin genel yapısı ve sorunları hakkında Kaymakam Ambarcı’dan brifing aldı.

Şavşat Belediyesi Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam Eğitim Merkezi Hizmete Açıldı

Hayırsever Ülkü Ulusoy (72) ile Şavşat Belediyesinin katkılarıyla yaklaşık bir yılda yapımı tamamlanan Türkiye’nin örnek projelerinden birisi olan “Kadın Yaşam Eğitim Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla; “Yöresel Kültürümüzü Tanıtma Fırsatı Olan İlk Ve Model Proje Olacak”

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla yaptığı konuşmada; “Rabbimize hamdolsun birlikte temelini attığımız bir eseri birlikte açmayı rabbim bize nasip etti. İnşallah çok hayırlı hizmetler göreceğine inanıyorum ve sizler için de amel defteri kapanmayan insanlar sınıfına girmenize güzel bir sadaka-i cariye olacaktır. Bu eser yaşadıkça inşallah sizler hem bu dünyada hem ahirette güzel şeylere nail olursunuz. Allah sizlerden razı olsun. Sadece Şavşat’a değil Türkiye’ye özgü çok özel ve farklı bir proje. Bu projenin benzeri yok. Burada başarılı olursa başka yerlere de örnek olur. Hem kursiyerlerin ihtiyacı olursa kalacağı yerler var. Birçok sanat atölyeleri ile meslek edinmeleri hanım kardeşlerimizin bir meslek sahibi olmaları ve el becerileri ile belki kendi atölyelerini kuracak ilk alt zeminini oluşturacak kursları burada görecekler. Ticari olarak hem kendi geçimleri için hem Şavşat ekonomisi için güzel kazançlar elde edecekler. Yemekhanesi ile yemeklerimizin de burada değerlendirilmesi ile yöresel kültürümüzü tanıtma fırsatı olup bir ilk ve model proje olacak inşallah. Bu proje başarılı olursa çok daha güzelleri yapılır. Yavuz Akaltun hocama da buradan teşekkür ediyorum. Şavşatlı kadınlarımız kızlarımız bacılarımız inşallah bu hizmetlerden doya doya istifade ederler. Tekrar bu eserin hayırlı olmasını diliyorum. Rabbim daha nice güzel eserler yapmayı sizlere nasip etsin” dedi.

Vali Muhterem İnce; “Kadınlarımızın Burada Değerlendirilmesi, Onlara Bir Yaşam Alanının Sunulması ve Eğitilmeleri Çok Önemli”

Artvin Valisi Muhterem İnce ise, “Hakikaten çok önemli bir hizmete vesile olunmuş, gurur duyulacak iftihar edilecek bir hizmete vesile olunmuş. Tabi benim için ekstra bir anlamı var bu açılışın Artvin Valisi olarak yapacağım ilk açılış bu olacak bu açıdan baktığımızda da benim içinde ayrı bir önemi var ve böyle bir hizmeti ilk defa açıyor olmakta benim için çok daha farklı bir anlam ifade ediyor. Kadınlarımızın burada değerlendirilmesi, onlara bir yaşam alanının sunulması eğitilmeleri gerçekten çok önemli. En önemlisi de bu tür projeleri yapıp bırakmak değil, bunu sürdürülebilir hale getirmek ve böylesine entegre bir hizmeti devam edebilir hale getirmek, örnek olacağı için bu açıdan sorumluluğumuzun ben çok büyük olduğuna inanıyorum ve diğer ilçelerimiz ile illerimize ülkemizin diğer bölgelerine de örnek bir proje ve çalışma olmasını diliyorum. Burayı çok daha güzel bir şekilde yaşatmak bizim için önem arz ediyor ve bunu özellikle belirttikten sonra tekrar hayırlı olmasını diyorum. Şavşat bizim en önemli ve en güzel ilçelerimizden birisidir. Gelecek yıllarda da inşallah bir turizm merkezi olmaya aday bir ilçemiz olacaktır. Farklı turizm alanlarında da yapacağımız çalışmalarla inşallah bir turizm merkezi olacak. Ben bu duygu ve düşüncelerle tekrar bu güzel eserin bu güzel ilçemize kazandırılmasına vesile olanları kutluyor ve kendilerine çok teşekkür ediyor, bu eserlerin devamını diliyorum. Hepinize en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı, “Bu Binada Kadınlarımıza Yönelik Faaliyetler Gerçekleştireceğiz. “

Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı yaptığı kısa konuşmada ise; Şavşat olarak Şavşat’a her geçen gün yeni bir değer kazandırma çabası gayreti içerisindeyiz. Açılışını yapacağımız sosyal yaşam merkezi de bunlardan bir tanesidir. İnşallah bu binada kadınlarımıza yönelik Şavşatlı hemşerilerimiz için çok güzel hizmetler faaliyetler gerçekleştireceğiz. Bu faaliyette, açılışta emeği geçen herkese özellikle Ülkü teyzemize, yakınlarına, yaz kış demeden binanın tamamlanması için olağanüstü gayret gösteren başta Şavşat Belediye Başkanlığına ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Valiliğimizin de desteklemesi ile çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Kadın Sosyal Yaşam ve Eğitim Merkezinin hem turizm açısından hem de gelenek ve göreneklerimizin yaşatılarak bir sonraki kuşaklara aktarılması açısından önemi ve katkısı hiç kuşkusuz bir fırsat olacaktır.  Katılımlarından dolayı Valimiz Muhterem İnce’ye ve eşi hanımefendiye teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk; “Cıttaslow Markalı Bir İlçe Olduk. Dünyanın Gözü Üzerimizde”

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ise yaptığı konuşmada; “Şavşat yerel yönetimi olarak kentimizin kendine has özelliklerini koruması, sürdürülebilir bir gelişmeyle daha ileri seviyelere ulaştırılabilmesi yolundaki çabalarımızın meyvesi olarak Cittaslow markalı bir ilçe olduk. Dünyanın gözü üzerimizde. Kriterler arasında yer alan üretime yönelik çalışmaların yapılarak pazar oluşturma düşüncelerimizi değerlendirirken hayırsever teyzemizle tanıştık. Teyzemiz ilçemizi belediyemiz imkanları ile yapmamız mümkün olmayan yöremiz kültürüne uygun kurslarda eğitimler vererek üretim yapacağımız ve pazar oluşturma imkanı bulacağımız bu anlamlı ve güzel eğitim merkezine kavuşturdu. Açılışını yapacağımız Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal Eğitim Merkezinin ilçemize kazandırılmasına vesile olan ilçemizi ve ilçemizin kadınlarını böyle bir merkeze kavuşturan Hayırsever Ülkü Ulusoy Teyzemize ve diğer emeği geçen herkese huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Kadın Sosyal Eğitim Merkezinde hem ilçemiz ekonomisine hem de eğitimlere ve kurslara katılacak kadınların ev ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlayacağız. Bu bina kadınların kendisini yetiştireceği, üretim yapacağı, ekonomik ve sosyal topluma adapte olacağı bir merkez olacak. Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal Eğitim Merkezinin ilçemize hem turizm açısından hem de gelenek ve göreneklerin yaşatılması açısından önemi ve katkısı hiç kuşkusuz bulunmaz bir fırsat olacaktır. Kıymetli davetliler; Şavşat biz olmadan vardı. Bizden sonra da var olacak. Ama biz Şavşat ile varız. Biz Şavşatlı olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Bu kente borçluyuz. Bu borcu ödemek için daha çok danışacak, daha çok çalışacağız. Şavşat hepimizin, bu görev hepimizin. Hep güzelliklerden güzel şeylerden söz edebilmek, güzellikler ve mutluluklar paylaşmak dileklerimle en kalbi saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

Dr. Yavuz Akaltun; “Burada Barınacak ve Eğitimlerden Geçecek Kadınlarımıza Ne Siyasi Ne Sosyal Ayrım Yapmadan Bütün Kadınlara Bu Kapıların Açık Olmasını İstiyoruz”

Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam ve Eğitim Merkezinin yapılmasında büyük emeği geçen Dr. Yavuz Akaltun da bir konuşma yaptı. Akaltun konuşmasında Kadın Yaşam ve Eğitim Merkezinde asla ve asla siyasetin yapılmamasının gerektiğini ifade ederek; “13 Mayıs 2015 ‘de sevgiyle hep birlikte temelini attık. 15 Temmuz 2016 da sevgiyle hep birlikte açılışını yapıyoruz. Bu proje nasıl çıktı? 13 yıl Şavşat Devlet Hastanesinde üç buçuk yıl Artvin Devlet Hastanesinde çalıştım. Dağına taşına birçok yerine gittim birçok insanla konuştum. Bu proje Şavşat’ın dağ köyünde yaşayan mağdur muhtaç tek başına yaşayan bir kadının öyküsünden çıktı. Bu hayalimi Ankara da aile hekimliği yaptığım bölgede bana bağlı hastam olan saygı değer Ülkü Ulusoy Ablamla -“Abla” diyordum o zamanlar şimdi anne diyorum- bu hayalimi anlattım ve bir gün geldi “Doktorum hayalin olan projeye evet diyorum ve sizden ricam Bu projeyi Şavşat’ ta uygulamak için bana bir yer bul” dedi. O dönemin Kaymakamı Cemil Sarıoğlu Bey’in yanına köylüm Hüseyin Abim, dayım ve Ertan Turan ile bir yer istedik. Sayın Kaymakamımla dört buçuk ay bekledik ama yer bulamadık. Sonra bir gün Kaymakam Cemil Bey ve Belediye Başkanımız Ahmet Sinan Öztürk, Ankara da beni ziyarete geldiler ve belediyenin olan bu yeri bizim projemize, bize tahsis ettiler.  Şavşat halkına da ikisi adına da çok teşekkür ediyorum. Daha sonra temel atılması ile proje başladı. Bu projenin asıl şeyi ekolojik boyutta yeşerecek olan Şavşat’ın kadın eli ile bir yerlere gelmesini istiyoruz. Bu proje Türkiye de adı tektir. Mağdur ve muhtaç kadınları buraya alıp kurduğumuz atölyelerde eğitimler verip onlara iş edindirme kurslarından geçirmek, üst katta yaptığımız yatakhanelerimiz var köylerden gelecek kadınlarımızı bir ay belki iki ay burada barındırıp onları iş edindirme kurslarından geçirip ondan sonra da köylerine dönmelerini sağlamaktır. Yarı zamanlı belki de iş imkânı sağlamak için alt katında çok geniş bir mutfak yaptık. Şavşat’ın kültürünü yemeklerini sergileyeceğimiz ve eski numunelerimizden bu yemekleri genç nesillere aktarmalarını sağlayarak ekolojik boyutta eko turizme katkıda bulunduracağız. Katıldığım bir panelde konuşmacılardan birinin anlattığı bir şey çok dikkatimi çekti. Konuşmacı hocamız Artvin’e gelmiş ve cadı içli kete dediğimiz içine mısır unundan ve kaymaktan yapılan bir ekmek yemiş. “On yıldır Artvindeyim ilk defa Şavşat’ta yedim ve hayranı oldum” diyor.  Şavşat’ın kültürü çok renkli çok farklıdır. Bu kültürü biz kadınlarımızın elleri ile yaşatmak istiyoruz. Bunun için de adına “Kadın Sosyal Yaşam ve Eğitim Merkezi” dedik. Yöneticilerimden ve Şavşat halkından Ülkü Ulusoy Annemiz ile birlikte bir isteğimiz var. Burada barınacak ve eğitimlerden geçecek kadınlarımıza ne siyasi ne sosyal ayrım yapmadan bütün kadınlara bu kapıların açık olmasını istiyoruz. Bir kadının herhangi bir nedenle kapıdan dönmemesi ve hiç bir ayrım yapılmadan, hiç bir siyasi gölge buraya düşmeden burası bütün dağından taşına köyüne bağına kadar ki bütün kadınlarımıza açık olsun.” Dedi.

Hizmete sunulan bu Kadın Yaşam merkezinde il genelinde hanımlar açılacak olan, özellikle yöresel eşyaların üretileceği kurslarda hem sosyal ve kültürel faaliyetlere katılacak, spor yapma imkanı bulacak, ürettiklerini pazarlayarak aile bütçesine katkıda bulunacaklar.

Kadın Yaşam Merkezi aynı zamanda içerisindeki çok amaçlı salonu ile ilçemiz kadınlarının günlerini yapabileceği, değişik konularda panele ve bilgilendirmelere katılabileceği, anneler ve kadınlar günlerini ve diğer bir çok etkinliği kutlayabilecekleri bir mekana kavuşacaklar.

Kadın sosyal yaşam merkezinin ilçemize hem turizm açısından hem de gelenek ve göreneklerimizin yaşatılarak bir sonraki kuşaklara aktarılması açısında önemi ve katkısı hiç kuşkusuz bulunmaz bir fırsat olacaktır.

Kadın Yaşam Merkezi 3 kat ve 1200 m2 kapalı alana sahiptir. İçerisinde 6 adet atölye, 2 adet idare odası, 1 adet 150 kişilik konferans salonu ve 1 adet Sergi ve Toplantı Salonu bulunmaktadır. Yaklaşık 100 bayan kursiyerler bu atölyelerden faydalanabilecektir.

Şehit Ailesine Ziyaret

Vali İnce ve beraberindeki protokol üyeleri Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 1997 yılında vatani görevini yaptığı sırada güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışma sonucu şehit olan Tuncay Şahin’in ailesini ziyaret ederek, şehidin annesi Zümriye Şahin, kız kardeşleri Elif Şahin ile Fatma Gökbayarak ile bir süre sohbet etti. Ziyarette şehidimiz için din görevlilerince Kur’an-ı Kerim ve dua okundu.

Yaşlılar Unutulmadı

Vali İnce ve beraberindekiler daha sonra Türkiye’nin ilk ve tek sokak tipi yaşlılar yaşam merkezi olma özelliğine sahip olan ve önümüzdeki aylarda resmi açılışı yapılacak olan ve şu an itibariyle bakıma muhtaç 27 yaşlı vatandaşımızı ziyaret etti.

Vali İnce, burada doğal köy ortamında yaşamlarını sürdüren yaşlılar ile bir süre sohbet ederek, taleplerini dinledi.

Haber: Caner Altunkaya

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek