...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali Cirit, “Sakin Şehir” Şavşat’ta İncelemelerde Bulundu

23 Mayıs 2016 - 1.201 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Vali Cirit, “Sakin Şehir” Şavşat’ta İncelemelerde Bulundu
Vali Cirit, “Sakin Şehir” Şavşat’ta İncelemelerde Bulundu

Vali Cirit, “Sakin Şehir” Şavşat’ta İncelemelerde Bulundu

Artvin Valisi Kemal Cirit, İtalya’nın Milano şehrinde 21-23 Haziran tarihlerinde Cittaslow 2015 Genel Kurulu’nda “Sakin Şehir” unvanı alan Şavşat ilçesinde bir dizi incelemelerde bulundu.  

Vali Cirit, İlçe Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı ile birlikte, doğal güzelliği, ahşap mimarisi, sessizliği, kültürü, müziği ve doğal yaşamıyla yerli yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ilçe, her mevsim barındırdığı doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyüleyen Şavşat Karagöl’de incelemelerde bulundu.

Gölün etrafında yaya olarak gezen Vali Cirit, burada karşılaştığı vatandaşlarla merhabalaşarak bir süre sohbet etti.

-Tibet Kilisesine ziyaret

Karagöl gezisinin ardından yaklaşık 1200 rakımda bulunan 700 nüfuslu Cevizli Köyüne giden Vali Cirit ve beraberindeki İlçe Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı’yı köy meydanında köy muhtarı Bayram Dursun ile köylüler karşıladı.

Köylülerle bir süre sohbet eden Vali Cirit ardından kitabesi bulunmayan ve yazılı kaynaklardan edinilen bilgiye göre 899-914 yılları arasında bölgede egemen olan Bagratlı Prenslerinden Aşut Koh tarafından yaptırılan tarihi Tibet Kilisesinde incelemelerde bulundu.

Kilesinin tarihi hakkında bilgi veren Köy muhtarı Bayram Dursun, tarihi kiliseden dolayı köylerinin özellikle Gürcistan uyruklu vatandaşların akınına uğradığını belirterek, kilisenin restore edilerek turizme kazandırılmasını talebini Vali Cirit’e aktardı.

Her mevsim köylerinin ziyaretçi akınına uğradığını ve gelen konukların konaklama sorunu yaşadığını kaydeden Dursun, Vali Cirit’ten köylerine ahşap bungalov evler yapılması konusunda yardım talebinde bulundu.  Dursun, ayrıca öğrenci yetersizliğinden dolayı kapalı bulunan köy okulunun misafirhane olarak kullanılması amacıyla muhtarlıklarına verilmesini talep etti.

İlçenin turizmine hareketlilik katacağına inandığı tarihi kilisesinin turizme kazandırılması noktasında devletin ilgili kurumlarıyla iletişime geçeceğini belirten Vali Cirit,  kilisenin onarımı ve restorasyon çalışmalarının başlatılması için girişimlere başlayacağını kaydetti.

-Köyde bulunan 3 şelaleye yerinde ziyaret

Köy merkezinden yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan 3 şelalenin bulunduğu bölge ile köyün mezrasına ulaşımı sağlayan, ancak yolu araç trafiğine uygun olmayan yolun bir bölümünü yaya olarak yürüyen Vali Cirit, yaklaşık bir saat süren zorlu yolculuğun ardından mezraya ve şelalelerin bulunduğu bölgeye ulaştı.

Yaklaşık 30 metre yükseklikten akan şelaleleri yerinde inceleyen Vali Cirit, gördüğü manzara karşısında adeta büyülendiğini kaydetti.

Yaya olarak dönüşe geçen Vali Cirit ve beraberindekiler, mezrada karşılaştığı 92 yaşındaki Emine Öztürk’ün elini öperek, bir süre sohbet etti. Sağlık sorunu hakkında bilgi alan Vali Cirit, kendisinden bir talebinin olup olmadığını sordu. Gayet sağlıklı olduğunu belirten Emine Nine, ilgisinden dolayı Vali Cirit’e teşekkür ederek, “Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin” diyerek görevinde başarılar diledi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek