...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali Cirit, “İl Genelinde Etkili Olan Sel Ve Heyelandan En Çok…

19 Kasım 2015 - 923 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Vali Cirit, “İl Genelinde Etkili Olan Sel Ve Heyelandan En Çok…
Vali Cirit, “İl Genelinde Etkili Olan Sel Ve Heyelandan En Çok…

Vali Cirit, “İl Genelinde Etkili Olan Sel Ve Heyelandan En Çok Borçka İlçesi Etkilendi”

Artvin Valisi Kemal Cirit, kentte yaşanan sel ve heyelanlara ilişkin, “Afetten en çok Borçka ilçesi etkilendi. 170 konutun tahliyesine karar verdik” dedi.

Borçka ve Murgul ilçelerinde sel sonrası yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Vali Cirit, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Vali Cirit gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan sel felaketinin üzerinden yaklaşık bir hafta geçtiğini ve bu süreçte büyük oranda yaraların sarıldığını söyledi.

Yağışlar nedeniyle halen yamaçlardan akıntıların devam ettiğini belirten Vali Cirit, “Heyelanlarla sık sık karşılaşmaktayız. Bulunduğumuz alanda 3 gün önce meydana gelen heyelan tekrarladı ve bir köyümüzle ulaşımımız kesildi. Hem Murgul’da, hem de Borçka’da ilçelerimizi etkileyen afet süreci sonrası yaşama devam etmekteyiz. Yapılan çalışmalarla Artvin’in tüm çıkışları sağlanmış oldu. Bu bağlamda Şavşat Karayolu’nu da açtık. Murgul ile Borçka arasındaki yol açma çalışmaları devam ediyor. Yarın Murgul-Borçka Karayolu ulaşımını temin edeceğiz” diye konuştu.

Vali Cirit, Borçka ve Murgul ilçesinde afet kapsamında çalışmaların sürdüğünü belirterek, vergi borçlarının ertelenmesiyle ilgili defterdarlık kanalıyla çalışma başlattıklarını dile getirdi.

Afetten en çok Borçka ilçesinin etkilendiğine dikkati çeken Vali Cirit, şöyle devam etti: “170 konutun tahliyesine karar verdik. 20 bina ağır hasarlı durumda. Murgul’da bu kapsamda bir durum söz konusu değil. Orada da afetle ilgili vatandaşlarımız var. 800 vatandaşımız sel felaketinden etkilenmiştir diyebiliriz. Boşaltılan binalardaki vatandaşlardan bir kısmını kamu misafirhanelerine yerleştirdik. Bir kısım vatandaşlarımız da akrabalarının yanında barınıyor. Bundan sonra bize vatandaşlarımızı ivedilikle yerleştireceğimiz alanlar lazım. Bununla ilgili de boş olan kamu lojmanları da dahil olmak üzere bir çalışma yürütmekteyiz. Afet kapsamında vatandaşlarımızla ilgili hak sahipliği oluşturulacak. Şu anda açıkta kalan vatandaşımız yok. Artvin Belediye Başkanlığımız ve Kızılay tarafından vatandaşlarımıza sıcak yemek verilmekte. Vatandaşlarımıza kuru gıda dağıtımını da gerçekleştirdik.” Hasar tespit çalışmalarının tam olarak tamamlanmadığını bildiren Vali Cirit, ilk belirlemelere göre 10 milyonu aşkın bir zararın olduğunu ifade etti.

Artvin’in yüksek kesimlerinde kar yağışının devam ettiğini ve 30’u aşkın köy yolunun kapandığını belirten Vali Cirit, “20’yi aşkın köye de elektrik verilemiyor. Düne göre 15 köye daha elektrik verildi. Her gün daha yoğun bir çalışmayla hizmeti vatandaşlarımızın ayağına götürmeye gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek