...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

UZUN ADAMDAN MEKTUP

21 Haziran 2016 - 5.945 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»UZUN ADAMDAN MEKTUP
UZUN ADAMDAN MEKTUP

UZUN ADAMDAN MEKTUP

 

*Sevgili bibim, sana daha önce de birkaç mektup yazmıştım. Açıkçası cevapların çok da işime gelmemişti ama yine dayanamadım.

*Şu Alman gâvurunun yaptıklarına kafam bozuldu. Neymiş,” Ermenilere, daha bilmem kimlere soykırım yapmışız.”

*Bunu bize yapanlar tarihe hiç bakmazlar mı? Milyonlarca Yahudi’yi yakanlar, hangi akılla bize ders vermeye kalkıyorlar.

*Hele o güya vatandaşımız Cem Özdemir ve 11 arkadaşı yok mu? Birileri bunlar için Türk diyor. Ne Türk’ü be… Bunların kanının laboratuvar testinden geçmesi lazım.

*Sen ne düşünürsün bu konularda, bana neler tavsiye edersin Tutiya Bibi?

*

Baki selamlar, Uzun Adam

&&&

 

Aleyküm selam uzun adam. Şimdi sen birilerine durmadan “güya” falan diyorsun ya. Ben de aynı şekilde cevap vereyim.

*

Güya siyasetçisin ama siyaset oyununun nasıl oynandığını bilmezden geliyorsun. Tamam adamlar kendi geçmişlerine bakmadan  bize ayar veriyorlar da sen çok mu farklısın yani? Mesela ülkesinde fanatik katillerce üç Müslüman genç katledildiğinde Obama’ya seslenmiştin:

*

“Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz. Çünkü halk size oylarını verirken ‘Benim can güvenliğimi, mal güvenliğimi sağlayacaksın’ diye veriyor. Eğer siz, bu tür bir olay karşısında sessiz kalırsanız dünya da size her zaman sessiz kalacaktır.” demiştin hatırlarsan.

*

Hele Fransız polisini orantısız güç kullanmak konusunda suçlayan sözlerin… Çok güldürmüştü beni.

*

Aynı şeylerin senin için de geçerli olduğunu düşündün mü hiç? Güya yönettiğin ülkende insanların canlarının mallarının ne kadar güvende olduğu üzerinde bir vicdan muhasebesi yaptığın oldu mu?

*

Durmadan birilerine ayar verme konusundaki ustalığınla meşhursun da bunu yaparken neden aynalı bir odada durup kendinle yüzleşmezsin?

*

Almanlar hakkında söylediklerin doğrudur da “ Güya Kanuni Sultan Süleyman edasıyla ikide bir “Eyy…!” çekerek, sığınmacıları bir şantaj malzemesi gibi kullanarak, salak bir komedyeni muhatap sayıp ciddiye alarak adamları adeta kışkırttığını neden düşünmezsin?

*

Bak uzun adam siyaset böyle bir şey işte. Orda yıllardır kuşa çevirip rezil ettiğin kabadayılık raconu geçmez. Orada çıkarlara göre yaylanmak esastır. Ki zatın da bunu gayetle iyi bilir ve ustaca uygularsın.

*

Bu arada, o Gâvurlar’ın kendine düşman saydığın, onların da tehlike olarak gördüğü cumhuriyetçileri, orduyu hallederken sergilediğin yasa dışı gâvurluklara ne kadar destek sağladıklarını da unutma.

*

Almanların Yahudi soykırımını dile getirmişsin de, konu Yahudiler olunca zatınız da dahil sizinkilerin Hitler’e ne kadar minnettar olduklarının yakın tanığıyım.

*

Bu toplumun çoğu; ama özellikle sizin takımın Alman hayranlığının 100 yılı aşan bir geçmişi vardır. Sultan Abdülhamit’in Kayzer Wilhelm, hatta Hitler Müslüman’dı aslında. Ordu  Hıristiyan olduğu için bunu gizli tutuyorlardı.

*

Bu toplumun çoğunluğu, 2. Dünya savaşı yıllarında radyo olan kahvelerde Nazi ordularının zafer haberlerini alkışlar, Hitlere dua ederdi. Gerçi Necip Fazıl anlatmıştır ama yine de inanmazsan o dönemi yaşayan büyüklerine sor.

*

Somalı vatandaşı “İsrail dölü” diye tekmelerken de Yahudilere sevgini mi gösterme çabasındaydın?

*

‘Benim için Gürcü dediler. Affedersin daha çirkinini söylediler, Ermeni dediler’ derken yaratanın hatırına yaratılanı sevmekle mi meşguldün.

*

Başta Dersim olmak üzere, geçmişin yöneticilerini katliamla suçlayan veciz sözlerin  o kadar yeni ki.

*

23 Nisan  2014’te başbakan sıfatıyla siyasi tarihimizde ilk kez olmak üzere, Ermenilere dönük 9 dilde taziye mesajı yayınlar; “20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz.”derken; bu işin nerelere varabileceğini düşünmüş müydün?

*

Gelelim o milletvekillerin soy kütüğüne…

*

Aman Allahım! Türklüğe ne kadar meraklıymışsın sen. “Türk” adından rahatsız olan, onu anayasadan, ülkemin dağlarından, tabelalarından sildirenler de Gâvurlardı demek. Bir de kan tahlilinden söz ediyorsun. Bence o da yetmez. Kafataslarını da Antropoloji uzmanlarına inceletmek gerek. Kur’an’ın ırkçılık konusunda ne dediğini daha sonra işine geldiğinde hatırlarsın.

*

Bak uzun, bir insana kızdığında, davranışlarını beğenmediğinde içinden kalaylamak gelir. Bu bir halta yaramasa bile benim de rahatlama yollarımdandır.

*

Tamam sen de kalayla ama işe ırkı, dini, mezhebi karıştırma.” Eşek” de “eşşoğlu eşşek” de. “Vatanını sevmeyen sorumsuz adam, yalancı ,edepsiz” de.

*

Karşındakilere: “Ateist, Zerdüşt, Ermeni, Yahudi” diye saydırma. İnsan, kendi seçmediklerinden ötürü suçlanamaz. Senin bu konulardaki kimliğin de doğduğun yerle, içine doğduğun toplumla ilgilidir çünkü. Kazara İsrail’de doğsaydın, Gazzeli çocuklar için gözyaşı döken bir Müslüman değil,  ağlama duvarının önünde Müslümanlara beddua eden bir fanatik Yahudi, bir Hasidik olurdun.

*

İnsan sözleriyle, davranışlarıyla, insanlığa kazandırdığı güzelliklerle insanlaşır. Örnek 1’de de görüldüğü gibi bir dine, bir mezhebe, bir kavme mensup olmak, insan hele de ahlaklı insan olmaya yetmez. Türk olmak, Müslüman olmak, erkek olmak başka; adam olmak başkadır.

*

Almanya’ya çok mu kızdın. Mersedesten inecek, kendi ürettiğine bineceksin. Yalnız boz eşek ya da kula at mı var kendi üretimin. Binek olarak tam anlamıyla yerli ve milli üretimin fayton, kağnı ya da kızak mı? Kendi otomobilini üretinceye dek ona bineceksin. Yoksa bu aşağılanmaya katlanacaksın.

*

Üretmek uzun iş diyelim  Hani her yıl, makam sahiplerinin mübarek mabadları için kamu adına  binlerce araç alıyorsunuz ya… Belki mersedes kadar rahat edemezsiniz  ama, soykırımı tanımayan bir ülke bulun, oradan alın bu araçları.

*

Gerçek bu kadar sert ve yalındır. Gerisi kendinin anlatıp kendinin, bir de bizim zavallı avalların  dinleyip uyumaya devam edeceği hoş bir masaldır uzun adam.

*

Masal dinlemeyen Tutiya Bibi

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek