...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1682 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Uluslararası Veliköy Kar Güreşleri Hazırlıkları Tamamlandı

09 Şubat 2018 - 1.206 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Uluslararası Veliköy Kar Güreşleri Hazırlıkları Tamamlandı
Uluslararası Veliköy Kar Güreşleri Hazırlıkları Tamamlandı

Uluslararası Veliköy Kar Güreşleri Hazırlıkları Tamamlandı

İlçemize Bağlı Veliköy’de Bu Yıl 23.sü Düzenlenecek Olan “Kar Üstü Karakucak Güreşleri” 10 Şubat 2018 Cumartesi Günü Yapılacak

Veliköy muhtarı İrfan Avcı ve Şavşat Veliköy Kültür Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nurbay Çetin, dünyada tek Veliköy’de yapılan Karüstü Karakucak Güreşlerini bütün zorluklarına rağmen yaşatmak istediklerini söylediler.

Bu yıl 23.sü düzenlenecek olan güreşlere Azerbaycan, Acarn, Gürcistan, İran, ile Artvin, Ardahan, Adana, Hatay, Kars, Erzurum, Samsun, Tokat, Rize, Kahramanmaraş, Edirne’ den yaklaşık 150 sporcunun katılacağını belirten Muhtar Avcı, 11 kategoride yapılacak güreşlerde derece ye girenlere toplam 15 bin lira ödül ile madalya verileceğini ifade etti.

Şavşat Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşleri öncesi Veliköyde ve çevre köylerde yaşayan yaşlılar kar güreşlerin in geçmişini anlattılar .

Yaşlı Eski Pehlivanlar Güreşleri Anlattı

Yıllar önce Artvin’in kurtuluş Bayramı olan 7 Mart’a kadar Veliköy’de ve yakın çevre köylerde eskiden güreş-çiler bütün hazulıkJarını yapar her Cuma günü Cuma namazından sonra her köy kendi aralarında yapmış oldukları güreşlerde l .-2.-3.’leri seçerek 7 Mart tarihinde Veliköy’de yapılacak olan güreşlere hazırlanırdı. Veliköy’e yakın köyler olan ve geçmişten bugüne bir çok pehlivan yetiştirmiş olan Pınarlı Köyü ve diğer Yoncalı, Meşeli ve Ciritdüzü köylerindeki yaşlılar eskiden bu güreşlere nasıl hazırlandıklarını anlatırken adeta eski günleri yaşar gibi heyecanlıydılar.

Veliköylüler Güreşlere Davullu Zurnalı Hazırlanıyor

1 O Şubat 2018 Cumartesi günü yapılacak olan Veliköy Kar Üstü Güreşlerine Veliköylü güreşçiler sıkı bir şekilde hazırlanıyor. Davul ve zurnanın kendilerini motive ettiklerini söyleyen güreşçiler hazırlıklarda bile davul zurna çaldırdıklarını ifade ettiler. Köy muhtarlığı ve köylü vatandaşlar ise kendi güreşçilerine her türlü desteği vererek hazırlıklarında bile güreşçilerini yalnız bırakmıyorlar.

Köy Muhtarı İrfan Avcı Güreşleri Anlattı

Şavşat Veliköy de tarihi 300 yıllık olan 22. Kar Üstü Kara Kucak güreşleri için hazırlıklar tamamlandı. Merkezi İstanbul’ da bulunan Şavşat Veliköy Kültür Kalkmdırma ve Dayanışma Derneği ile Veliköy Muhtarlığının ortaklaşa hazırlamış oldukları geleneksel Kar Üstü Güreşleri için çalışmalar bütün hızıyla devam ederken bu yıl geçen yıllara oranla gerek sporcu gerekse de izleyici olarak katılımın yüksek olacağını bildirdi. Veliköy Muhtarı İrfan Avcı ve Artvin-Şavşat Veliköy Kültür Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nurbay Çetin’den almış olduğumuz bilgiye göre, “Kar Üstü Güreşleri dünyada tek olarak Şavşat Veliköy’ de yapılmaktadır. Tarihi asırlar öncesine dayanan bu güreşler her yıl Şavşat’ın kurtuluş tarihi ile Kurtuluş Bayramı etkinlikleri çerçevesinde yapılırdı. Dünya çapında derece yapmış güreşçi ve Kırkpınar’ın önemli güreş isimleri bu turnuvaya katılacak. Ayrıca Kırkpınar’da ve ülke genelinde batta Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında derece yapmış çok sayıda güreşçi Veliköy’e gelerek kar üstünde hem doğayla hem de rakipleri ile mücadele edecektir. Veliköy Kar Üstü Güreşleri için Köy muhtarlığımız ve dernek yöneticilerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu büyük organizasyonu her yıl yapan Veliköylüler maddi sıkıntılarının çok olduğunu belirttiler. Özellikle iş adamlarından destek isteyen köy yetkilileri; bu güreşler ar tık tüm Artvin’e değil ülkemize mal olmuştur. Güreş federasyonunun güreş takviminde de yer alan bu güreşlerin maddi sıkıntı yaşaması bu dev organizasyonu yapan kişileri üzüyor. Yapılacak olan güreşlere, Artvin Valiliğinin, Şavşat Kaymakamlığının, Şavşat Belediyesinin Spor Toto Genel Müdürlüğü ve İl Turizm Müdürlüklerinin katkı yapacakları belirtildi.

Veliköy muhtarı İrfan Avcı, yapmış olduğu konuşmada bu organizasyona destek veren herkese teşekkür ederken bu güreşler artık bütün Artvin’e mal olmuştur. Buna bütün Artvinlilerin sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Muhtar İrfan Avcı; “Tarihi asırlar öncesine dayanan bu güreşlerin yaşatılması gerekir. Bu güreşler Türk milletinin dayanıklılığını, sporcu ruhunu ve centilmenliğinin göstergesidir. Herkesi bu güreşlere desteğe ve 1 O Şubat Cumartesi günü Veliköy’e bekliyorum. Güreşler için bu yıl, Azerbaycan, Gürcistan-Tiflis-Acara’nın yanı sıra Edirne, İstanbul, İzmit, Kahramanmaraş; Tokat, Samsun, Adana, Hatay, Sivas, Karaman, Erzurum ve Artvin’ den çok sayıda güreşçi katılacak. Katılacak güreşçiler içerisin de Türkiye ve Dünya çapında isim yapmış olan güreşçilerin de olması güreşlerin önemini arttırmaktadır.” dedi.

Artvin-Şavşat Veliköy’de 1 O şubat 2018 Cumartesi günü yapılacak Veliköy kar üstü karakucak güreşlerine 8 Şubat 2018 Perşembe günü saat l 0.00 da Küçükçekmece’den araç kaldırılacağı öğrenildi.

Diğer yandan güreşlere katılacak sporcular daha önce Şavşat’ta öğrenci yurtlarında konaklıyordu. Bu yıl ise güreşçiler Şavşat Kaymakamlığını katkılan ile ilçemizde faaliyet gösteren Veliköy Bungalov Evlerinde, Green Valley Otelde, Black Forest Hotel’de ve Bey Konağı Otelinde konaklayacakları öğrenildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek