...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ulu Önder Atatürk Ölümünün 80. Yılında Anıldı

14 Kasım 2018 - 794 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»Ulu Önder Atatürk Ölümünün 80. Yılında Anıldı
Ulu Önder Atatürk Ölümünün 80. Yılında Anıldı

Ulu Önder Atatürk Ölümünün 80. Yılında Anıldı

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Ebediyete İntikalinin 80. Yıldönümünde Bütün Yurtta Olduğu Gibi İlçemizde de Törenlerle Anıldı

 

Şavşat Kaymakamlık binası önünde düzenlenen anma törenine Kaymakam Emre Yalçın, Belediye Başkan Vekili Halis Çelik, İlçe Jandarma Komutanı J.Yzb. Aytunç Ünsay,  Cumhuriyet Savcısı Yavuz Cengiz, Şavşat Emniyet Amiri Vekili Başkomser Fırat Aydın daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Atatürk Anıtına çelenk bırakılmasının ardından siren eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı okunup, bayraklar yarıya çekildi.

10 Kasım Atatürk’ü anma etkinliklerine daha sonra Şavşat Belediye Düğün salonunda devam edildi. Burada yapılan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Sunuculuğunu öğretmen Ali Yavaş’ın yapmış olduğu törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Atatürk Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mehmet Yıldız yaptı. Yıldız yaptığı konuşmada; “10 Kasım sabahı deniz küskün, dolmabahçe suskun, martılar çaresizliğe olanca gücüyle haykırmakta. Saatler tüm yaşanmışlıkları, azmi, mücadeleyi, zaferi yerinden doğrulmasına imkan olmayan o yorgun bedene ve o eşsiz ruha ağır ağır dakika dakika taşımakta ve o an odanın içinde kılıç Ali’nin sesi yankılanmakta. Hayatına kast edilmemesi için icabında canımızı bile fedaya azmetmiş olduğumuz büyük Atatürk hepimizin gözleri önünde güpe gündüz hayata veda ediyor. Herkes ellerini kavuşturmuş, kimsenin ama kimsenin  elinden birşey gelmiyor. Hasan Rıza ise boğazında düğümlenen hıçkırıla usulca Kılıç Ali’ye sesleniyor. Kılıç bak koca bir tarih göçüyor ve işte o an saat dokuzu beş geçiyor. O eşsiz mavi gözler rengini semaya bırakıp aramızdan ağır ağır ebedi saadetine göçüp gidiyor.

Evet bugün 10 Kasım aynı zamanda kendimizide sorgulama günü “o kimdir? sorusunun cevabını kaçımız, kaç öğrencimiz, milletimizin kaç ferdi gerçekten anlamaktadır, anlatabilmektedir? Geleceğe umutla bakabilmek, O’nun manevi huzuruna başımız dik, alnımız açık çıkabilmek için kendimizi sorgulama günü. Bunun için, 10 Kasım’ları aydınlık geleceğimize yönelik atılımlarımızın esin kaynağı haline getirmeliyiz.”dedi. Öğretmen Mehmet Yıldız konuşmasını İsmet İnönü’nün Atatürk’ün ölümü üzerine verdiği beyanname ile bitirdi. “Devletimizin kurucusu ve milletimizin fedakar, sadık hizmetkarı, insanlık idealinin aşık ve seçkin siması eşsiz kahraman Atatürk! Vatan sana minnettardır. Emin ol aziz hatıran, sönmez meşale olarak ruhlarımızı daima ateşli ve uyanık tutacaktır.”

Programda Atatürk Ortaokulu öğrencilerinden Doruk Arda Köksoy, “Mustafa Kemal’i Düşünüyorum” ve Kübra Işık’ın “Atatürk’ten son mektup” ve Atatürk Orta Okulu Özel Eğitim sınıfı öğrencilerinden Burcu Altunel “Atatürk” isimli şiirleri okudular. Şiirlerin okunmasının ardından Atatürk’ü anlatan video izlendi.

Anma töreninde Atatürk Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Damla Yerli “Bir resim yap çocuğum” adlı şiiri okudu. Devamında öğrencilerin hazırlamış olduğu oratoryo gösterisi izlendi. Programda 10 Kasım Atatürk’ü anma kapsamında ilçemizde düzenlenen liseler arasında kompozisyon yarışmasında ve orta okullar arası şiir yarışmasında, ilkokullar arası resim yarışmasında, dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Ödül töreninin ardından Atatürk Ortaokulu Müzik Öğretmeni Zeynep Ataş tarafından hazırlanan müzik korosu Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türküleri seslendirdi. Öğrencilerin seslendirdiği birbirinden güzel eserler büyük bir beğeniyle izlenirken katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

Programın sonunda Atatürk Ortaokulu Görsel Sanatlar Öğretmeni Ümit Özbaş’ın öğrencileri ile hazırlamış olduğu resim sergisi ve özel eğitim öğrencilerinin hazırlamış olduğu el işi sergisi gezildi.

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler : , ,
TemaFabrika
Teknik Destek