...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÜÇ GÜNLÜK BİR GEZİNİN ANILARI

16 Kasım 2015 - 860 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»ÜÇ GÜNLÜK BİR GEZİNİN ANILARI
ÜÇ GÜNLÜK BİR GEZİNİN ANILARI

ÜÇ GÜNLÜK BİR GEZİNİN ANILARI

1 Kasım 2015 Pazar günü saat 10:00 ’da oyumu verip vatandaşlık görevimi yaptıktan sonra Ordu ili Ünye ilçesine bir hasta ziyareti için gittim. Hasta Samsun’da özel bir hastanede tedavi edilmekteydi. Hastayı ziyaret edip geçmiş olsun dilek ve temennilerimizden sonra Ünye’ye döndük. Tanıdık evinde konuk edildik. Beklediğimin çok fevkinde hizmet, hürmet ve muhabbet gördük.

Konak sahibinin kendi arabası vardı. Ertesi gün beni köyüne götürdü. Köy, Ünye merkezden 45-50 km mesafede ki dağ köyüydü. Kumru ve Korgan ilçelerinin yol güzergahındaydı. Öğretmenliğimin ilk üç yılını buralarda yapmıştım. Coğrafya bana yabancı değildi. Hiç de yadırgamadım. Köylerdeki eski derme-çatma ahşap evler yeniden inşa edilmiş, modernleştirilmişti. Buna özendim. Daha da özendiğim her köye yollar yapılmış. Yapılan yollar asfalt kaplama yapılmış. Köydeki mahalleler arası yollar bile asfaltlanmış.

Gittiğimiz 50 km’lik köyün en son mahallesine kadar gittik. Köy yollarını asfalt kaplama ve bakımlı gördüm. Ve gözlerime inanamadım. Bu bölgede yayan ya da atların, katırların güçlükle yürüdükleri o keçi yolları, patika yolları tarihe karışmıştı.

50-60 yıl evvel orada gördüklerimi yine 50-60 yıl evvel Şavşat’ta gördüklerimle kıyaslıyorum. Ünye’de Kumru ve Korgan ilçeleri de köyleri ile beraber Şavşat’tan çok gerideydiler. Şimdilerde gördüm ki özellikle köy yolları bakımından Şavşat’ı çok geride bırakmışlar. Bu gelişmeye o kadar özendim ki, yeniden öğretmenliğe dönecek olsam Ünye, Fatsa, Kumru, Korgan ve Aybastı ilçelerinin en dağ köylerinden birinde yine de öğretmen olmayı tercih ederim.

Şavşat’ı atalarımız, dedelerimiz yurt edinmişler. Beğenip yerleşmişler. Bu yerleşime bizlerde müşteki değiliz. Havası ile suları ile doğal yapısı ile dünyanın en güzel, en mümtaz coğrafyalarından biri. Belki de dünyada benzeri olmayan bir yerleşim yeri. Ancak devlet hizmetlerinden yeterince nasibini alamamış bir belde.

Halen asfalt ya da beton kaplama olmamış köy yollarımız var. Halen şebekeli içme sularına kavuşamamış köylerimiz vardır. Şavşat’ta doğmuş, büyümüş ve halen Şavşat’ta yaşayan biri olarak özellikle de köylere yeterli hizmetlerin ulaşamadığını görmekte ve üzülmekteyim.

Köylerimizden son 20-30 yıl içindeki göçün nedenlerinden biri de köylerimize vaktinde ve yeterince hizmetin verilememesidir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek