...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TUTİYA BİBİ-PARADAN MEKTUP

23 Aralık 2015 - 6.098 kez okunmuş
Ana Sayfa » Türkiye»TUTİYA BİBİ-PARADAN MEKTUP
TUTİYA  BİBİ-PARADAN MEKTUP

   TUTİYA  BİBİ-PARADAN MEKTUP

 

Merhabalar sevgili Tutiya Bibi’m;

*

Ben para, namazda imamın  sağında, kilise de haçın en yakınında  duran, sahibine cenazede bile özel imtiyaz sağlayan, peynir gemisini  yüzdüren,insanları puştlar önünde sıraya dizdiren zamane putu…

*

Ulaşamayanların “Parayla saadet olmaz.” diyerek teselli bulduğu; biraz fazlasıyla ulaşanların zıvanadan çıkıp hayat yolunda kaybolduğu  güç odağı…

*

İnsanlık beni ticarette sağlamasını umduğu  kolaylık için icat ettiğinde  daha çok kazanacağını umuyordu. Bir ölçüde ulaştı bu hedefine. Daha çok  para,mal kazandı. Ne var ki para kazandıkça insanlıktan uzaklaşmaya başladı.

*

Para özellikle görmemişleri zıvanadan çıkardı. Bir türlü adam olamayanlar,adam  yerine konmayanlar,para bulunca adam olacaklarını sandılar.Yanıldılar, giderek adamlıktan çıktıklarının farkında bile olmadılar.

*

İnsanlığın  bilinen ilk çağlardan beri hep tapındığı bir tanrısı oldu elbette. Ne var ki insanoğlu beni tanıdıktan, sahte gücümü keşfettikten sonra dilinden   inandığı tanrısını düşürmese de gerçekte bana tapınır oldu.

*

Benimle insanoğlunun ilişkisi, arada sergilenen sahte ve  göstermelik düşmanlıklara rağmen   çağlardan beri  sımsıkı sürüp geldi.

*

Senin parayla aran nasıl  Tutiya Bibi’m? Ülkeniz insanlarının parayla muhabbeti ne alemde? Dünyanın parayla ilişkisi hakkında neler düşünüyorsun?

*

Birkaç satır olsun  yazarsan sevinirim. Sağlık mutlulukla kal; ama muhtaç kalma…

*

ZAMANE PUTU PARA

***

 

İçten içe kibir kokan mektubunu aldım para. Sana sahip olanların içine düştüğü kibri gördüğüm,yakından gözlemlediğim  için  o kibrin asıl kaynağı olan sana kızamadım doğrusu.

*

Çoğu insan gibi benim için de belli bir değerin ve önemin oldu para. Çünkü rahmetli Nasrettin dedem: “Parayı veren düdüğü çalar.” demişti. Hayat çarkını geçmişte olduğu gibi pekmezle peyniri, tereyağıyla  baltayı takas ederek sürdüremezdim. Aldığım hizmetin bedelini bal ile ödeyemez, verdiğim hizmetin karşılığını kuzu olarak alamazdım.

*

Yine de hayatımın hiçbir döneminde sana sevdalı olmadım.Para kazanmak uğruna kim olduğumu unutmadım. İnsanlığı sende   değil  daha yüce değerlerde aradım.

*

Şunu  itiraf etmeliyim ki tüm dünyada olduğu kadar, hatta daha fazlasıyla ülkemizin ve insanımızın da en çok değer verdiği varlık oldun para.

*

Özellikle  uzun yıllardır maneviyat eksikliğinden  dert yanan din ve iman sevdalılarının sana olan muhabbetlerini gördükten sonra anladım senin gerçek gücünü.

*

Harama ilaçtaki jelatinde domuz ürününü, kolonyadaki alkolü, 60 derecede dakikalarca yıkanmış tabakta, bardakta daha önce  domuz ürünü ya da içki servis edilip edilmediğini sorgulayacak kadar  hassas olan mümin kulların  para, menfat, makam  söz konusu olduğunda şipşak ”Haram helal ver Allah’ım; arsız kulun yer Allah’ım” noktasına vardıklarını gördüm ve insanlığımdan utandım.

*

Din adamlarımızın caminin halılarını yenileyen, minaresini yaptıran zengin iş adamlarını,   bağışlarının kaynağını hiç merak etmeden “Allah razı olsunlar”a  gark ettiklerini; topluma manevi önderlik yapma iddiasındaki tarikat ve cemaat ulularının ilahi buyruklara göre davranmak yerine para  rüzgarının  ,güç rüzgarının estiği yöne göre dans ettiklerini;

*

Parmaklarına mürekkep bulaşmış, kitap tozu yutmuş ulemanın ,zengin ile güçlü ile para arasında köprü kurmak uğruna  ayetlere hadislere kırk takla attırdıklarını gördüm, umutsuzluğun sınırlarında dolaştım.

*

Mısır’daki  Mursi’ye darbeci diyen bizim mücahitlerin” para onda” diye bu darbecinin  patronu Suudi Arabistan’a toz kondurmadığını; Mülteci krizinde durmadan Batı’yı suçlayanların para destelerine hürmeten bu sorunun temeline taş döşeyen Arap Emirlerine karşı suskunluklarının nedenini bilecek kadar yaşadım.

*

Parasına  hürmeten Kaddafi’nin Roma’da, Paris’te çadırını kurmasına izin veren ve  petrolle adam olan  kralların ,emirlerin  adeta elini eteğini öpen; daha sonra o Kaddafi’yi alçakça şehit eden Avrupa’nın ve onun  bizdeki ve Ortadoğu’daki  yardakçılarının  ikiyüzlülüğüne tanık oldum.

*

Bugün dünyayı diken üstünde tutan IŞİD terörünü lanetleyen ve ona karşı adeta kenetlenen  Avrupa’nın ünlü futbol takımlarının sahibinin  aynı zamanda IŞİD’i de destekleyen Suud,Katar ve Körfez sermayesi olduğunu biliyorum.

*

IŞİD’e savaş ilan  edenlerin IŞİD’in efendilerinin ;aslında  paranın önünde  hürmetle eğildiklerini görüyor, insanlığın para  karşısındaki sefaletine   isyan ediyorum.

*

Elbette tanırsın para. Paris’te peygamberimize hakaret bahanesiyle arkadaşlarıyla birlikte  katledilen karikatürist Charlie Hebdo şunları yazmıştı sanal medyada: 

*

“Paris’te bir saldırıdan korkuyorsanız PSG’ye sığının. Orası Katar’ın finanse ettiği cihatçıların saldırmayacağı tek yer!” (23 Eylül 2014)

*

“Neden Işid’in sonunun gelmesini gerçekte istemiyoruz? Çünkü bir gün kendi takımımızı finanse etmesini umuyoruz!” (12 Ekim 2014)

*

Hebdo öldürüldü; ama dile getirdiği gerçek kanla, gözyaşıyla yaşamaya, beynimizi tırmalamaya devam edecek.

*

Lafı uzatmaya geek yok para… Benim için aman aman önemli olmasan da insanların onlarca maskeyle dolaştığı bu riyakar dünyaya en  çok yakışan metasın sen.

*

İnsanların sana bu kadar bağlanmaları  tapınmaları da beni şaşırtmıyor.

*

Biliyorum ki “Beşerin böyle garip huyları var. Putunu kendi yapar, kendi tapar.”

*

“Ya mukaddesat” mı    dedin…?

*

Ben  haddimi bilirim para.

*

O işi , Allah önce onları ıslah etsin dileklerimle sadık mü’minlere, mü’minelere; hem dünyayı hem ahreti kimseye bırakmayan  ulemaya  ve dindar neslin hünerli mücahit mimar ve mühendislerine bırakıyorum.

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek