...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1652 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’nin İlk ve Tek Sokak Tipi Yaşam Merkezi Hizmete Açıldı

18 Temmuz 2017 - 1.192 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Türkiye’nin İlk ve Tek Sokak Tipi Yaşam Merkezi Hizmete Açıldı
Türkiye’nin İlk ve Tek Sokak Tipi Yaşam Merkezi Hizmete Açıldı

İlçemiz Yavuzköy Köyünde Yapımı Tamamlanan Naime-İsmail Yılmaz Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı

İlçemize 5 Km. mesafede Yavuzköy köyünde yapımı tamamlanan Naime-İsmail Yılmaz Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi-nin temelini dönemim Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ve dönemin Vali ve Kaymakamlarının atmış olduğu Şavşat Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi yapımı tamamlanarak resmî açılışı yapıldı.
Açılışa Vali Ömer Doğanay, Milletvekili İsrafil Kışla, Kayma-kam Mesut Gazi Ambarcı, Aile ve Sosyal Politikalar Müsteşar yardım-cısı Mehmet Karabay, İşadamı İlter Turan, Artvin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Şentürk Ağırbaş, Şavşat Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Baba, Şavşat Belediye Başkan Yardımcısı Özcan Arslan, daire amirleri, vatandaşlar ve huzurevi sakinleri katıldı.
2013 yılı Mayıs ayında temelinin atıldığı sürede Bakan Yılmaz’ın bu proje örnek olarak her bölgede uygulanmalıdır dediği Şavşat Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi 3 yıla yakın bir sürede tamamlanarak hizmete girdi.
Artvin Valisi Ömer Doğanay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ‘nin ilk ve tek sokak tipi yaşlılar yaşam merkezi olma özelliğini taşıyan ve Osmanlı sokakları ile yöre mimarisinin izlerini barındıran yaşam merkezinin sakin şehir unvanlı Şavşat’ta açılmasının gururunu yaşadıklarını söyledi.
Yaşlıların yaşamlarını doğal ortam da sürdürmeleri için en güzel yerin Şavşat ilçesi olduğuna vurgu yapan Doğanay, “Projenin Osmanlı sokaklarından esinlenerek hazırlandı. Köy tüzel kişiliğine ait yaklaşık 5 bin metrekarelik alana kurulan sokak tipi yaşlılar merkezi yöre mimarisine de uygun inşa edildi. Bu tip bir proje Türkiye ‘de ilk defa Şavşat’ta yapıldı. Şavşatlı hayırsever Naime ve İsmail Yılmaz’ın projeye çok büyük nakdi katkı var. Rahmetli olan hayırseverlerimize Allah’tan rahmet değerli katkılarından dolayı da teşekkür ediyoruz” dedi.
Yaşlılara Alışık Oldukları Bir Yaşam Ortamı
Vali Ömer Doğanay, “Bu projeyi yapmamızda ki asıl sebeplerden bir tanesi de, köylerimizde ki yaşlıları-mızın kendi doğal yaşadıkları yerden farksız bir yere yerleştirmek. Yani kendi evlerinde nasıl yaşıyorlarsa burada da o ortamı, o sokağı, mahalleyi sunabilmek. Burada bir ortak bina bulunmaktadır. Burada kütüphane, yemekhane, sosyal faaliyet, manzarayı izleyebilecekleri sohbet edebilecekleri sinema izleyebilecekleri bir alan vardır. Devle-timiz çok güçlüdür Devletimize Sayın Cumhurbaşkanınıza Hükümetimize Milletvekillerimize Hayırsever vatandaşlarımıza Cumhurbaşkanımıza destek veren vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu güzel tesiste misafir ettiğimiz yaşlılarımıza da sağlık ve huzur içerisinde bir yaşam diliyorum. Biz devlet olarak her zaman yanlarındayız” Dedi.
Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı, “Türkiye’de ilk kez uygulanan Osmanlı Sokak Tipi Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi diğer huzur evlerinden ayıran birçok özelliğe sahip olması ile dikkat çekiyor.
Tamamen yöresel mimarı yapı ile yapılan bu Yaşlılar konuk evinde bölgede ki yaşlı insanların kendi ev ortamlarındaki gibi doğal hareket etmeleri ve mimari yapısı ve diğer sosyal alanları ile yıllardır alışmış olduğu hayatı özlettirmeyen ve eski yaşam biçimlerine çok yakın bir yapım şekli düşünülerek yapılmış olması yaşlıları memnun etti. 9 ayrı mini bir Şavşat evini andıran ve eşlerin birlikte kalabileceği, eş olmayanların 2 erkek veya 2 bayanın birlikte kalabileceği 9 ayrı evden oluşuyor. Yapılan bu evler içerisin de yaşlıların bütün ihtiyaçları düşünülerek birinci kat engelli yaşlılara yönelik ikinci katın ise yürümelerinde sıkıntı olmayan yaşlılar için düşünüldü. Yapılan bu Yaşlılar konuk evinde ayrıca yaşlıların bir araya gelip zaman geçirebilecekleri televizyon izleyebilecekleri veya daha değişik çok amaçlı kullanılabilecek bir sosyal alan, gezip dolaşabilecekleri yerler düşünülerek inşa edildi.
Hayırsever Naime ve İsmail Yılmaz’ın çok büyük katkıları ile yapılan yaşlılar yaşam yerleşkesi 52 kişi kapasiteli olup şu anda 41 yaşlı vatandaşa hizmet vermektedir.”dedi.
Aile ve Sosyal Politikalar Müsteşar Yardımcısı Mehmet Karabay, Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde son 15 yılda hükümetin ve devletin sos- yal sorumluluk projeleri alanında çok ciddi adımlar attığını söyledi.
Karabay, “2002 yılı itibari ile Türkiye’nin gayrı safi yurtiçi hasılasını yani bu ülkede üretilen ekonomik büyüklüğün % 0,5’i sosyal yardım ve hizmetlere ayrılırken bugün büyüyen Türkiye güçlü Türkiye diğer deyişle gayrı safi yurtiçi hasılasını ekonomik büyüklüğünü onlarla ifade edilen kat büyüten bir Türkiye günümüzde gayrı safi yurt içi hasılasının % 1,5 ini sosyal yardım ve hizmetlere ayırmaya başladı. Sosyal devlet işte budur. Dolayısıyla bu alanda aile ve sosyal politikalar bakanlığı olup kadınlarımıza, çocuklarımıza, yaşlılarımıza engellilerimize, şehit yakını ve gazilerimize baş-ta olmak üzere bütün ihtiyacı olanların yanındayız. Bakanlığımız devletimizi insanımızı yaşatma boyutunda ki politikalarını sadece bir kamu görevi olarak üstlenmiyor aynı zamanda insani ve vicdani bir görev olarak görüyor yürütüyoruz. Bu eserin yapımın da emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, yaşam yerleşkesinin yapımında büyük katkıları bulunan merhum hayırsever Naime ve İsmail Yılmaz’a Allah’tan rahmet dileyerek, bu gibi anlamlı hizmetlere yardımda bulunanların sayısının artması dileklerinde bulundu.
Şavşat’ın adeta cennetten bir köşe olduğunu belirten Kışla, “Burada kalan yaşlılarımıza huzur, sağlık ve mutluluk içerisinde yaşamalarını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Yaşam merkezi başta ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.
Programda hayırsever Naime Yılmaz’ın yeğeni İşadamı İlter Turan’da bir konuşma yaptı. İlter Turan, konuşmasında teyzesinin ismini taşıdığı Yaşam Yerleşkesinin yapımının başlangıcından bitimine kadar olan süreci anlattı. Turan, Huzurevinin projesini çizen mimar Erol Şalikoğlu ’na özel teşekkürlerini sunarken ilgili Bakanlıklara, milletvekili İsrafil Kışla’ ya eski ve yeni Valilere, eski ve yeni Kaymakamlara İlçe Özel İdaresi Müdürlüğüne teşekkür etti.
İlter Turan; “Böylesine önemli ve yararlı bir projede yer almış ol-maktan çok mutluluk duyuyorum. Hayırsever teyzesinin ve eşinin de bana olan güvenlerinden oldukça onur duydum. Bu tesisin ekonomik olarak bu ilçeye oldukça önemli ölçüde katkısı vardır. Bizler ön ayak olduk ama başka emeği olanlarda var hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Şentük Ağırbaş’ta yapmış olduğu konuşmada kuruluşun çalışma sistemi kadro durumu ile ilgili bilgiler sundu.
Yaşlılar yaşam yerleşkesi açılış töreninde merhum İsmail ve Naime Yılmaz’ın hayat hikâyeleri okundu.
Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi açılış töreninde yaşlılar evinde kalan 87 yaşın da ki Osman Altun duygularını anlattı.
Osman Altun, “Biz burada çok mutluyuz. Yemeğimiz, çamaşırımız, ütümüz kısaca her şeyimiz çok mükemmel bir şekilde karşılanıyor. Bu tesisi bizlerin hizmetine sunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza Bizlerin her zaman yanında olan ilimiz valisi Sayın Ömer Doğanay’a Milletvekilimiz Sayın İsrafil Kışla ’ya Hayırsever çiftimize ve ilçemiz idarecilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.
Yine yaşlılar Konuk evinin bir diğer misafiri 86 yaşındaki Nuri Aydın ise duygularını şiirle dile getirdi.
Yaşlılar evinde konaklayan bayanlar ise, “Burada olmaktan çok mutluyum. Ailemiz bakmıyor değil. Bakıyorlar ama inanınki burada daha özenle bakılıyoruz. Diğer yaşlılar bayanların da buraya gelmesini isti-yorum” dedi.
Konuşmaların ardından Vali Doğanay ve protokol tarafından Naime-İsmail Yılmaz Yaşlılar Yaşam Yerleşkesinin açılış kurdelesi kesilerek hizmete açıldı.
Açılışın ardından yaşam merkezini gezen Vali Doğanay, burada kalan yaşlarla sohbet ederek, sorun ve taleplerini dinledi. Vali Doğanay, yaşlılarla bir süre sosyal tesiste oluşturulan Bocce oyunu oynadı.
Tören sonunda emeği geçenlere plaket takdim edildi.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek