...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’nin En Büyük Engeli Okumama Engelidir!

09 Aralık 2015 - 1.350 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Türkiye’nin En Büyük Engeli Okumama Engelidir!
Türkiye’nin En Büyük Engeli Okumama Engelidir!

Türkiye’nin En Büyük Engeli Okumama Engelidir!

Borçka Aralık Köyü Muhtarı Şenol Taban, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaparak, “Asıl engelli olanlar kendini engelsiz sananlardır” dedi.

24 Kasım 2015 tarihinde köyünde bulunan Acarlar Kültür Merkezi’nde kütüphane açarak dikkat çeken Taban, engelliliğin yaşayan herkeste ortaya çıkabileceği gerçeğini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadan, empati kurarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Bizim ‘engelli’ diye tarif ettiğimiz bütün arkadaşlarımız bilsin ki, biz “engelsizler” en az onlar kadar “engelliyiz”. Çünkü bu cehalet dünyası bize bütün özgürlükleri, adaleti ve eşitliği “engelleme” görevi vermiş. Asıl engelli olanlar kendini “engelsiz” sananlardır.  Nedense engellilik denince hep akla bedensel, zihinsel engelliler akla gelir. Oysa günümüzde en büyük engellilik okumama bilgilenmeme ilgilenememe engelidir. Etrafınıza bir bakın. Ne çok ilgisiz, sadece kendisini düşünen insan kalabalığı görürsünüz. Ben bunları yaşadığım, gördüğüm için bu engeli aşabilmek adına, köyümde kütüphane kurarak aydınlık adına bir çoban ateşi yaktım. Ben şunu çok iyi biliyorum ki, engelli olup sandalyeye mahkûm olmuş birçok kardeşimiz, kitap okumada sağlam olanların çok önünde yer alıyor. Onların aydınlığı, bilgeliği, dünyaya ve hayata bakışları toplumlara örnek oluyor “ ifadelerini kulladı.

Muhtarı Şenol Taban konuşmasının devamında; “Türkiye’de 12 milyon engellinin yaşadığını biliyoruz.  Hepimiz bir olup bu insanlar için çözümler bulabiliriz. Önce hümanist düşünceyi, yani insancıl düşünmeyi öğrenmeli. Bunun içinde Türkiye’nin en büyük engellilik olan okuma engelliliğini ortadan kaldırmak dileğiyle, engelli kardeşlerimize sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum “dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek