...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1779 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’nin En Büyük Atatürk Heykelinin Sorunları Bitmiyor

28 Kasım 2015 - 2.413 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Türkiye’nin En Büyük Atatürk Heykelinin Sorunları Bitmiyor
Türkiye’nin En Büyük Atatürk Heykelinin Sorunları Bitmiyor

Türkiye’nin En Büyük Atatürk Heykelinin Sorunları Bitmiyor

Artvin’in Atatepe Mevkii’nde bulunan 22 metre yüksekliğindeki Türkiye’nin en büyük Atatürk Heykelinin sorunları bitmiyor. Heykelin bu kez ışıkları yanmıyor.

Artvin’in Atatepe Mevkiinde Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından yaptırılan ve Artvin halkının önemsediği yatırımlardan biri olan bu heykelin bu kez çevresini aydınlatan ışıklar yanmıyor.

Heykel bir türlü Artvin turizmine kazandırılamazken son olarak ise heykelin gece görülmesi için çevresini aydınlatan ışıkların da yanmaması Artvinlilerin dikkatinden çekti. Atatürk heykelinin içinde bulunduğu tesis geçtiğimiz aylarda Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nden Orman Bölge Müdürlüğü’ne devredilmişti. Artvin halkı, etrafını aydınlatan ışıkla oldukça güzel bir görünüm sergileyen Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelinin bir an önce yeniden ışıklandırılmasını umut ediyor.

Türkiye’nin En Büyük Atatürk Heykeli

Artvin’in Atatepe Mevkii’nde Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından yaptırılan 22 metrelik heykel Türkiye’nin en büyük Atatürk Anıtı olma özelliğini taşıyor.

Tiflis Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından yapılan heykelde 40 ton çelik ve 10 ton bakır kullanıldı. 60 ton ağırlığındaki heykelin yapımı 1 yılda tamamlandı. Anıt 1.5 milyon dolara mal oldu. Atatürk’ün Kocatepe’deki figürünün heykelinin bulunduğu alanda 2 bin metrekare kullanım alanı ile açık ve kapalı atış poligonu binası, 500 metrekarelik restoran, 60 metre bayrak direği ve 216 metrekarelik bayrak yer alıyor. Atatepe’deki tüm tesislerin maliyeti ise 4 milyon dolar oldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek