...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’de İlk Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesine Vali Ömer Doğanay Sahip Çıktı

27 Mart 2018 - 1.422 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Türkiye’de İlk Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesine Vali Ömer Doğanay Sahip Çıktı
Türkiye’de İlk Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesine Vali Ömer Doğanay Sahip Çıktı

Türkiye’de İlk Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesine Vali Ömer Doğanay Sahip Çıktı

Geçmişten Geleceğe 300 Yıllık Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesine Artvin Valisi Ömer Doğanay Sahip Çıktı

ilçemizde tarihi 300 yıldan fazla yıllar önce kullanılmayan alet edevat, araç ve gereçler bir araya toplanarak açılan “Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi” büyük ilgi görüyor.

Şavşat ilçe merkezine 14 km mesafedeki Tepeköy Köyünde açılan müze toplumun her kesimi ve yabancıların da büyük ilgisini çekiyor.

Vali Doğanay Sahip Çıktı

tarihi asırlar öncesine dayanan ve içerisine 600 den fazla çeşit bulunduran Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi’ne tanıtımını iyi bir şekilde yapamadıklarını ifade eden Köy Muhtarlığı ve Dernek Yönetimi kurulunun bu serzenişine Artvin Valisi Ömer Doğanay sahip çıktı.

Doğanay’ın “Kaybolmaya yüz tutmuş bir kültürün yok olmamasını ve sadece dört duvar arasında kalmaması toplumun her kesimini ve her yerden bilinip tanınması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır.” şeklinde  ifade etmesi köy halkını mutlu etti.

Vali Ömer Doğanay, “Bu kültürün çok önemli olduğunu geçmişteki yaşam biçimimizi bilmek unutmamak ve unutturmamak için oldukça büyük emekler harcanarak oluşturulan bu müzenin en üst düzey-de tanıtımının yapılması için elimizden ne geliyorsa onu yapacağız.” dedi.

Herkesi Duygulandıran Müze

Köyün kullanılmayan okulunun onarımı ile oluşturulan müze hakkında bilgi veren Köy Muhtarı Davut Karaaslan Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği tarafından hazırlanarak, “İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen “Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesinde günümüzde kullanılmayan 600 den fazla araç gereç sergileniyor.

Bölge halkının asırlardır kullandığı ve yaşam şekillerinin nasıl olduğunu günümüz insanına gösterebilen en önemli belge niteliği de taşıyan bu müze görenleri büyülüyor.

Köy merkezinde öğrenci azlığı nedeni ile kapanan okul binasının tadilatı yapılarak gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra köy halkının ellerinde bulunan eski eşyalar araç ve gereçler burada toplanması ile oluşturuldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek