...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye Barolar Birliği Heyeti Artvin’de

24 Şubat 2016 - 1.128 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Türkiye Barolar Birliği Heyeti Artvin’de
Türkiye Barolar Birliği Heyeti Artvin’de

Türkiye Barolar Birliği Heyeti Artvin’de

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ile birlikte 15 ilin Baro Başkanı ile birlikte madencilik faaliyetlerine karşı mücadele yürüten vatandaşlara destek için Artvin’e geldi.

Yeşil Artvin Derneğini ziyaret eden baro heyetini karşılayan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan kendilerine destek için gelen heyete tüm canlılar adına teşekkür etti. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu burada yaptığı açıklamada maden için referandum önerisinde bulundu, madenin çıkarılmaya başlanması ile halkın göç edeceğini savundu. Ortadaki bilimsel raporların ‘Ya maden ya Artvin’ dediğine işaret eden Feyzioğlu, “Bu madeni çıkaracak olursanız Artvin halkının bu şehirde yaşaması hayatını kazanmaya devam etmesi mümkün değil. Su ve hava kirlenecek, hafriyat çiçeklerin üzerini örtecek, ağaçlar çürüyecek, heyelanlar olacak. Artvin’in esnafı, tüccarı, çalışanı ve çiftçisi burada yaşamak isteyen kim varsa göç etmeye zorlanacak. Bunu inatla illa bu madeni çıkaracağız diye peşine düşülmesini biz anlamıyoruz. Türkiye’ye ne kazandıracak. Hiçbir şey kazandırmayacak” dedi.

“Madenin İhale Bedeli 97 Milyon Arda Turan’ın Transfer Bedeli 131 Milyon Lira”

Madenin ihale bedelinin 97 milyon 638 bin lira olduğunu hatırlatan Feyzioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sevgili Arda Turan’ın transfer bedeli 131 milyon lira. Bir futbolcunun transfer bedeline biz Artvin’in kaderini teslim ediyoruz. Bu olmaz. Hiçbir para hiçbir maddi değer Artvin halkından daha önemli değil. Sadece Artvin halkı da değil. Burada yaşayan tüm canlılar için. Bu madenin devlete getirisi ne? Bu madenin yüzde 98’i madeni çıkarana gidecek. Yüzdesi devlete gidecek. Oda vergi muafiyetleri ile yüzde 1‘e düşecek. Yüzde yüz olsa ne olacak. Dört bir tarafımız düşmanla çevrili. İçeride çok ciddi bir terör belası ile uğraşıyoruz, her gün şehit veriyoruz. Bizim içeride birlik olmamız lazım İçeride birlik olmak bu kadar önemli iken niçin bu devletin polisi ve askeri devletine vatanına milletine bağlı vatanseverliğinden zerre kadar kuşku duymadığımız çok haklı isteği karşısında copa ve gaza sarılıyor. Yapmayalım etmeyelim. Bu birliği beraberliği koruyalım derken bugün burada bir sınav veriyoruz. Devlet Artvin halkının isteğine saygı duymalı.”

Kocasakal: Cerattepe Birilerine Peşkeş Çekilecek

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ise ülkenin sıkıntılı bir döneminde Artvin’de birilerinin fırsatçılık yaptığını belirterek Vali, Jandarma Komutanı ve Emniyet müdürse seslendi ve şunları söyledi:

“İleride çocuklarınızın gözüne rahat rahat baka baka ‘biz o dönemde doğayı korumaya çalışan halka gaz sıktık, copladık, dövdük diye övünebilecek misiniz?’. Çok net soruyorum Eğer buna evet diyorlarsa buna diyecek bir şeyimiz yok. Herkes tarihe nasıl geçeceğine karar verecek. Kaldı ki burada bir büyük yalan var. Oda devlete büyük bir kazanç olacakmış. Böyle olmayacağı ortada. Birilerine peşkeş çekilecek buralar. Devletin hiç kimseyi zenginleştirme gibi bir görevi ve yetkisi yok. Bu kişinin kime yakın olduğu biliniyor”

Yöre Şivesi İle Dizeler Okudu

Artvin’de söylenen direniş marşına kendisin de dizeler eklediğini ifade eden Kocasakal “Zaten günahların çok idi. Bunu da yazdum hesabuna. Var sen sonunu iyi düşün basma sakın benim daluma” dizelerini okudu. Kocasakal kendisinin de yarın görevliler hakkında Artvin Adliyesi’ne suç duyurusunda bulunacağını belirterek sözlerini noktaladı.

Valiliğe Yürüdüler

Türkiye barolar Birliği heyeti daha sonra otopark meydanında toplanan yaklaşık 2 bin kişiyi selamladı ve her zaman yanlarında olacakları mesajını verdi. Baro heyeti daha sonra kalabalıkla birlikte onuncu yıl marşını hep bir ağızdan okudu. Kalabalık ardından Cumhuriyet Caddesi üzerinden valilik önüne geldi. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı Valilik önünde ‘Vali istifa’ sloganları atan grup yeniden geldiği otopark meydanında olaysız şekilde dağıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek