...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1653 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiıe’nin Şampiyon Boğaları Artvin’de

14 Ağustos 2018 - 1.238 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Türkiıe’nin Şampiyon Boğaları Artvin’de
Türkiıe’nin Şampiyon Boğaları Artvin’de

Artvin’de Ege’nin Şampiyon Boğaları Törenlerle Karşılandı

Boğa deyip geçmeyin. Onlar, dünyada sadece Artvin’ de halkoyunları gösterileriyle karşılanıyor. Fıstıkla, arpayla, bisküvi ile özel yemlerle besleniyor. Onlar Türkiye’nin şampiyon boğaları. Bu yıl Artvin’ de 2’ncisi düzenlenecek Boğa güreşleri Türkiye Şampiyonası için lO gün önceden kamp için geldi. Boğa Güreşlerinin Şampiyonlar liginin Artvin’de yapılması, Türkiye ve dünyada boğacıların dikkatlerini Artvin’ e çeviriyor. Aı1vin’in tanıtımına, doğasının güzelliğinin yaşatılmasına büyük katkı sunuyor. Artvin’e 9 kilometre mesa-fede bulunan Doğa cenneti ün-lü Kaflrnsör Arenasının bulunduğu Bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası ‘nda gerçekleştirilecek olan Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası’ öncesi Muğla ve Aydın iki TlR’la yola çıkan 8 boğa, Aı1vin’dc horanlarla karşılandı.

Kafkasör Yaylası’nda, Kara-deniz ve Ege bölgelerindeki illerden getirilen boğalar bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası ‘nda arenaya çıkacak. Güreşlere katılmak üzere Muğla ve Aydın iki TIR’la yola çıkan 8 boğa, 13 Ağustos Pazar günü gerçekleşecek olan güreşler öncesi Aı1vin’ e ulaştı. 2 gün süren yolculuğun ardından kente ulaşan boğalar, akşam saatlerin de Artvin Valiliği önünde halkoyunları ekiplerince karşılandı. Güreşecekleri ortama uyum sağlamaları için 1O gün önceden kentte kapma girecek olan Kuçük Ağa, Deli Kadir, Legolas, Çılgın Çocuk, Yörük Ali, Meksilalı, Alvin, ve Ulubey Artvin halkından da yoğun ilgi gördü.

Kafkasör yaylasında 13 Ağustos Pazar günü gerçekleşecek olan ve Türkiye Şampiyonunu belirleyecek olan güreş ise Aydın’dan gelen Necati Kor’e ait Meksikalı isimli 7 yaşındaki 700 kiloluk boğa ile güreşlere Artvin’ den katılacak olan Fikret Beyaz’a ait 7 yaşına 700 kg ağırlığındaki Dimitri isimli boğanın kapışması belirleyecek.

Türkiye şampiyonunun belirleneceği müsabaka ise Artvin ve İstanbul illerden gelen boğaların katılımıyla olacak. İstanbul gelen Çetin Uğral’a ait6 yaşındaki 800 kilogram ağırlığın da Ulubey isimli boğa Artvin’ den katılan Haluk Koçer’e ait 6 aşındaki 800 kilogramlık Pablo Escobar FAblo isimli boğayla karşı karşıya gelecek Muğla’ dan gelen 11 yaşındaki 20 kupa sahibi 800 kilogram ağırlığında ‘Kuçük ağa’ adlı boğa vatandaşların ilgi odağı oldu. TIR’daki boğaları cep telefonlarıyla görüntüleyen vatandaşlar, ayrıca sosyal medya üzerinden de canlı yayın gerçekleştirdi.

“BİZİM GÜREŞLERİMİZDE BARIŞ VAR”

Artvin Boğaeılar Spor Kulübü Başkanı Haluk Koçer burada yaptığı açıklamada; “geçtiğimiz yıl Ege’den gelen arkadaşlarımız 4 boğayla katılmıştı. Bu yıl 8 boğayla bölgelerini temsil edecekler. Toplam 48 adet pehlivan boğalarımızı Kafkasör yaylasında mücadele edeceğinden dolayı heyecanlı ve mutluyuz. Gelen misafir boğalarımız Kafkasör yaylasında lO günlük kampa girecek, sahaya alışacaklar iklime alışacaklar dedi. Başkan Koçer, boğacılığın Artvin için önemli bir yeri olduğunu ifade ederek şunlan söyledi,” Bu organizasyonlar boğaların ve geleneğin devam etmesi için önemli bir adım. Norınalde bir boğa 36 ay içinde kesilirken, bizim 20 yaşında olan boğalarımız var. Burada savaş yok barış var.” diyerek sözlerini tamamladı.

Organizasyona destek veren Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt ise,” organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tur organizasyonlann bu festivallerin Aı1vin ekonomisine inanın çok katkısı var. Biz festivalleri çok önemsiyonız. Çünkü Artvin’i çok önemsiyoruz. Bu doğayı tüm Tükiye’ye tüm dünyaya tanıtmak için bulunmaz fırsat” dedi. 13 Ağustos Pazar günü Kafkasör arenasında gerçekleşecek olan Türkiye Boğa güreşleri Şampiyonasına, Aydın, Muğla, İstanbul, Artvin, Erzunım Rize illerinden gelen 48 boğa 13 ka-tegoride mücadele edecek.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek