...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tıp Bayramı

27 Mart 2018 - 477 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Tıp Bayramı
Tıp Bayramı

Tıp Bayramı

Dün Tıp Bayramı kutlandı. Ben de bir Sağlıkçı olarak Tıp mensuplarının 14.Mart Tıp bayramlarını kutluyorum.

Efendim günle ilgili olarak dün zaten kutlamalar yapıldı, çok etkinlikler düzenlendi, çok şeyler yazıldı ve çok şeyler söylendi. Bu yıllarca böyle devam edecek şüphesiz. Ancak bütün bu yazılan ve söylenenler ülkemizin sağlık sorunlarına ne derece çözüm getirecek.ne derece düzelmesine yardım edecek önemli olan tarafı burası.Ne yazık ki her şey yazılıyor, söyleniyor ,anlatılıyor ve her şey sadece lafta kalıyor.Ben bir sağlıkçı olarak (30 yılı bilfiil çalışmış) 50 yıldır sağlığım içindeyim, ne yapılmışsa ne söylenmişse ne uygulanmışsa maalesef ülkemizin sağlık sorunları tam olarak çözülememiştir. Benim yıllardan beri söylediğim ve yazdığım bir şey var, o da bizim ülke olarak en büyük iki problemimiz var bunlar: Sağlık ve Milli Eğimdir. Bu iki önemli meselede Avrupa ve Amerikayı hep 50-60 yıl arkadan takip ediyoruz. Eğer yapacağımız çalışma ve reformlarla bu arayı kapatıp onların seviyesine gelemezsek ne milli eğitimi ne de sağlığı çözmemiz mümkün değildir. Elbette yapılan çok şeyler ,yapılan büyük atılımlar var ancak bunlar ne yazık ki ye-terli olmuyor.Artan nüfusla beraber okullar açılıyor, doktor, sağlık personeli yetişiyor, büyük hastaneler yapılıyor ama yinede ülkemizin sağlık problemleri ne yazık ki tam olarak çözülemiyor.Eskiden nüfus azdı, hastane azdı doktor azdı, hastada azdı, şimdi hastanede, doktorda çoğaldı ama aynı oranda hastada çoğaldı. En küçük sağlık birimi olan aile hekimliği biriminden başlayarak hangi hastaneye hangi sağlık kurumuna gidersek gidelim hepsinde hastadan geçilmiyor. Balıkesirimizi ele alırsak başta Atatürk yeni şehir hastanesi olmak üzere Üniversite hastanesi, devlet hastanesi ve aile hekimliği merkezleri hastayla dolu .. Onca sağlık personelinin, onca fedakarca ve dirayetle yapmaya çalıştıkları hizmetler yeterli olmuyor. Öyle hekimler var ki günde belki 150-200 hastaya bakmaya mecbur kalıyor. Bu hekim bir hastasına kaç dakika ayırabilecek, o hastayla kaç dakika ilgilenebilecek. Burada doktor ne yapsın o işini bitirmek istiyor, öte tarafta hastada haklı, o da iyi bir hizmet bekliyor.Bu sadece yaşadığımız en büyük sağlık sorunlarından biri. Bunun ötesinde daha buraya yazacağımız ülkemizin sağlık problemleriyle ilgili daha çok şeyler vardır.: Başta hasta kalabalığı olmak üzere, acillerde yaşanan sıkıntılar, yoğun bakım ünitelerinin yetersizliği,sağlık çalışanlarının nöbet sıkıntısı, özlük haklarının düzenlenmesi.ve de hepsinden en önemlisi ağlık çalışanlarına yapılan saldırılar ve şiddet ve diğer daha burada saymakla

bitmeyecek problemler düzenlenmeyi bekleyen sağlık sorunları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Elbette ki sağlık konusunda dile getireceğimiz ve yazacağımız konular çok ancak ben burada iki küçük konuya daha değinmeden yazımı bitirmek istemiyorum. Birincisi:

Ben bir sağlık mensubu olamama rağmen gittiğim bir aile hekimliği kurumunda doktor beni tanıdığı ve sağlık personeli olduğumu bilmesine rağmen ben başka bir hekimin baktığı bölgeye kayıtlı olduğum için beni geri çevirdi, muayene etmedi. Buna bir çözüm getirilemez mi, illa herkes kayıtlı olduğu doktora mı gitmeli.? Ben böyle geri çevrildiğim halde gariban ne yapacak. Hani hiçbir hasta ne olursa olsun gittiği sağlık kurulu-şundan geri döndürülmeyecekti.lkincisi:

Bir yakınım burada bir hastanede ameliyat

oldu ve bana T.C. numarasını bildirip sıra numarası almamı istedi, kendisi Havran dan buraya kontrol olmak için çağrılmıştı.Ben hastaneye gidip sıra numarası almak istediğimde hüviyeti olmadan sadece TC ile işlem yapmak istemediler. Ben de kontrol olacağı için ilgili doktorun sekreterinden sıra numarası almak için kaşe basılı kağıt getirmeme rağmen yine hüviyet olmadığı için sıra numarası vermediler. D aha sonra ne zaman ki hasta Havran dan geldi ancak sıra numarası alabildik ve hastamız o ameliyatlı haliyle ancak öğleden sonra geç vakit kontrolunu yaptırabildi.Ben burada doğrudan kimseyi suçlamak istemiyorum ama bu konularda biraz daha esnek davranılamaz mı, vatandaşa biraz daha kolaylık tolerans tanınamaz mı? Benim bölgeme kayıtlı değilsin diyerek hastayı geri çevirmek , hüviyetin yok diyerek uzaktan gelecek bir hastaya sıra numarası vermeyerek sağlık problemleri çözülebilir mi?

Her şeyden önce biz öncelikle insana insan olarak değer vermediğimiz müddetçe başta sağlık olmak üzere her yerde her durumda bir adım ilerlememiz mümkün değildir. Biz bu kanaatteyiz.

Son olarak bir sağlık mensubu olarak bütün sağlık mensuplarının tıp bayramını kutluyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek