...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1653 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Teknolojinin Getirdikleri 2

18 Nisan 2017 - 617 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Teknolojinin Getirdikleri 2
Teknolojinin Getirdikleri 2

Teknolojinin Getirdikleri 2
İnternet haftasındayız. Türkiye de ilk defa İnternet l2- Nisan-1993 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır. Yaklaşık çeyrek asırdan beri internetle iç içeyiz. Az bir zaman dilimi değil şüphesiz. Acaba bu teknolojik buluşu kullanmamız insanlık için ve bizim için ne kadar iyi veya ne kadar kötü olmuştur. Veya başka bir deyişle bu teknolojik buluş bize ne getirdi veya bizden ne götürdü bunun muhasebesini hiç yaptık mı, acaba ne kazandık, veya ne kaybettik diye. Maalesef bunu hiç düşünmedik bile. Eğer bir teknolojik buluş doğru yerde, doğru zamanda, doğru şekilde kullanılırsa mutlaka faydalıdır ve ondan yararlanılmalıdır. Biz kesinlikle buna karşı değiliz, insanlığın hizmetine sunulan her yeni buluşa ve teknolojik ürüne saygımız sonsuzdur. Ama yeter ki uygun şekilde kullanılsın. İnternetin onca iyi taraflarını bize getirdiği her türlü faydalarını burada saymakla bitmez, elbette kullanacağız, bundan en iyi şekilde faydalanacağız ama bunun bedeli ne olacak veya bunu kullanırken kaybettiğimiz şeyler neler olacak diye bakarsak şüphesiz ki bir çok değerimizin en başında şüphe-siz ki sağlığımız gelmektedir. Maalesef bu güzel buluş bizim sağlığımızı ciddi şekilde tehdit ediyor. Bunu nedense kabul etmekte zorluk çekiyoruz. İnternetin bize sağladığı bunca nimet ve iyiliğe karşılık bizden bedel olarak sağlığımızı almaya devam ediyor. Belki bunun acısını şimdi pek anlayamayız ama ileride bunun acılarını , sağlığımızı bilhassa gençlerimizin sağlığını nasıl etkilediğini mutlaka göreceğiz.
Ülkemizde artık internetin girmediği ev, işyeri ve yer kalmamıştır. Faydalarını da saymakla bitiremeyiz. Hangi konuda olursa bize yardımı büyük olmaktadır. Her türlü kolaylık ve zamandan kaybımız büyük ölçüde önlenebilmiştir, günlük hayatımızda aklımıza gelen her yerde, iletişimde, alışverişte, bankacılık işlemlerinde, randevularda merak ettiğimiz veya cevabını aradığımız her iş ve her yerde kuyruklarda beklemeden, zaman kaybetmeden her işimizi internetten halledebiliyoruz. Yani sözün kısası internet bizim hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur ve bundan en iyi şekilde faydalanmaya devam edeceğiz. Ama bir de bu nimetin bizden alıp götürdüklerine bakmamız lazım. Bunun da en başın da gelen şey maalesef sağlığımız gelmektedir. Bunun yanında okuma araştırma alışkanlığı kalmadı, insanlar arasında doğrudan iletişim bağı kalmadı. Bilhassa bu gençlerimizi daha çok etkiledi. Gençlere neden okumadıklarını, yazmadıklarını, araştırmadıklarını sorduğumuzda hep aynı cevabı alıyoruz-Biz her şeyi internette buluyoruz, merak ettiğimiz şeyi veya bilmediğimiz bir şeyin cevabını internette kolayca buluyoruz neden okuyalım, yazalım ki diyorlar. Bilhassa gençlerimiz artık TV nin Bilgisayarın ve bilhassa telefonun esiri oldular. İnsanlar arasında doğrudan iletişim, bağlılık, sohbet, sevgi ve saygı kalmadı. Herkes kendi kabuğuna çekilmiş adeta dünyayla ilgisi kesilmiş acayip bir gençlik yetişmektedir. Uzmanların onca uyarısı-na rağmen ne internetten vazgeçiyor nede uygun şekilde kullanmak istemiyoruz. Bilhassa ufak çocuklar çok büyük tehdit altında 7 yaşından önce çocukları internetten ve bütün elektrikli cihazlardan uzak tutun diyorlar ama ne yazık ki dinleyen yok. Çocuk 3-4 yaşında alışmış internet kullanmaya eline vermesen telefonu yıkıyor ortalığı ne laf dinliyor ne bir şey yiyor ne uyuyor ne de bir şey yapıyor. Başta kendi torunlarım olmak üzere çocukların çoğu böyle. Çocuk keyfi gelmeyince eline telefonu vermeyince bir şey yemiyor annesi elinde arkasından tabak elinde geziyor bir şeyler yedirmeye çalışıyor. Böyle yapmayın deyince de – Ne yapalım baş edemiyoruz diyorlar. Bazen toplu taşıma araçlarında ve başka vasıtalarda görüyoruz çoğu gençler almış eline telefonu açmış interneti dünyayla ilgilerini kesmişler yanına gelmiş ayakta duran bir yaşlı insanı veya bir kadını ne görüyor ne bakıyor nede kalkıp nezaket icabı yer vermiyor. Şimdi bu modaya bazı yaşlılarda alışmaya başladı, dokunmatik telefonu kullanmayı öğrenen veya internet kullanmayı beceren yaşlılar bile eline telefonu aldılar mı gençler gibi saatlerce ellerinden bırakmıyorlar. Artı bu bir hastalık halini almaya başladı.
Artık hastalıkların ve ölümün yaşı kalmadı, her yaşta insan genç olsun yaşlı olsun her hastalığa yakalanıyor veya ölebiliyor .Günümüzde en fazla ölümlerde kalpten ve Kanserden olmaktadır. İşte bu internet dediğimiz şey düzgün kullanılmazsa veya tedbir alınmazsa ileride bilhassa gençler arasında kanser hastalıklarında artış göstermesinden büyük bir endişe duymaktayım. İnşallah yanılan biz oluruz. Herkese sağlıklı günler.
Not. Şu anda ben bunları yazarken referandum oylamasına daha bir gün vardı, şimdi sonuçlar belli olmuştur.Bu referandumun ülkemiz için en iyi en güzel şekilde sonuçlanmasını diliyorum.
Sağlıklı ve esen kalın.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek