...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1653 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tatil ve Trafik

02 Şubat 2018 - 413 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Tatil ve Trafik
Tatil ve Trafik

Tatil ve Trafik

Malum hem tatil ve hem de kış mevsimindeyiz. Onun için ülke genelinde büyük bir hareketlenme ve trafikte büyük bir yoğunluk yaşanmaktadır. Kısa da olsa tatilini turistik yörelerde veya kış sporlarının yapıldığı tatil yerlerinde yapanlar çoğunlukta olmaktadır. Bu sebepten bu yörelerde trafik yoğunluğu daha fazla artmaktadır. Mevsimin kış olması nedeniyle ve de trafiğin daha yoğun olmasından dolayı bazı kazalarda yaşanmaktadır. Bu kazaların azaltılması ve daha tasarruflu araç kullanımının ve yakıt masrafının az olması için bazı tasarruf tedbirlerinin alınmasının önemi çok büyüktür.

-Yokuş inerken boşa alınan aracın az yakıt yaktığına yönelik yanlış inanış var. Eski araçlarda belki olabilir ama elektronik beyinlilerde vites boşa almanın hiçbir faydası yoktur, hatta daha fazla yakabilir. Viteste inmek tüketimi sıfıra indirir. Bunu bizzat kendim yaşadım ve vitesi boşa atarak büyük bir tehlike atlattım.

-Fren ne kadar az kullanılırsa o kadar fazla tasarruf sağlanıyor. Ani kalkış ve hızlanma, ani frenleme yakıt tüketimini artırıyor.

-Motoru ilk çalıştırırken ısıtmak için fazla beklemeye gerek yoktur.

-Uzun seyahatler de taşıta eklenen yük taşıyıcı ekipman tüketimi yüzde 5 e kadar artırır. Araçta fazladan taşıdığınız her 45 kilogram yük, tüketimi yüzde 2 artırır.

-Camlar açık gitmek yakıt tüketimini artırır. Klima çalıştırmakta yakıt tüketimini yüzde 10 a kadar artırır. Klima cam açmaktan daha tasarrufludur.

-Lastiğin havası az ya da çoksa yakıt tüketimi artar. Lastiğin kabak olması ya da ebatta değişiklik de tüketimi artırabilir.

-Beklemeniz bir dakika sürecekse motoru mutlaka durdurun.

-Araca göre 90-11 O kilometre arasında ki hız en verimli olanıdır.

-Hava filtresi, bujiler, balans ayarları da tasarruf için önemlidir.

-Vites değiştirmede debriyajı sert kullanmayın, gaz pedalına sık sık basıp çekmeyin.

-Yokuş aşağı inerken gaz pedalına basmayın. Düz yolda mümkün olduğunca büyük viteste kullanın.

-Eğilimli yollarda uygun vites seçin. Yokuşta vites değiştirmek yerinme, önceden belirleyip ona göre hareket edin.

-Hava sıcaklığının düşük olduğu sabah ve akşam saatlerinde yolculuk etmek daha tasarruflu olabilir.

Bütün bunların yanında 40 yıla yakın bir şoför olmanın verdiği tecrübeyle acizane kendi düşüncelerimi de burada belirtmek istiyorum. Bunların en başında trafikte 3 ana kural çok önemlidir bunların birincisi aşırı hızdan kaçınılması, ikincisi önünde ki aracın bilhassa kalabalık şehir içi trafiğinde mümkün mertebe uzaktan takip edilmesi, üçüncüsü de özellikle şehirlerarası yollarda hatalı solama yapılmaması çok önemlidir. Bunlara dikkat edilirse kaza yapılsa bile zayiat ona göre daha az olacaktır diye düşünüyorum. Bir diğer önemli hususta aracın bakım ve tamirlerinin düzenli olarak yapılması ve bil-hassa uzak yola çıkılacağı zaman kontrolden geçirilmesinde fayda var-dır. Çünkü bazı önemsenmeyen ufak arızalar zamanla büyük arızalara yol açıyor ve tehlikeye sebep olabiliyor.

Son olarak belirtmek istediğim en önemli tedbirde nerede olursak olalım ister dağ başında ister kalabalık şehir içinde olsun mutlaka trafik kurallarına uyalım ve bir saniye bile olsa gözümüzü önümüzde ki yoldan ayırmayalım. Çünkü şoförlükte bir saniyelik bir hata bile insanın hayatına mal olabiliyor. Ne yazık ki her şeyin yedeği var ama insanın yoktur. Herkese kazasız belasız sağlıklı tatiller diliyorum.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek