...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Taşeronluk Sistemi Kaldırılsın!

25 Kasım 2015 - 948 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Taşeronluk Sistemi Kaldırılsın!
Taşeronluk Sistemi Kaldırılsın!

Taşeronluk Sistemi Kaldırılsın!                                              

Tüm Taşeron İşçilerine Kadro Verilsin                      

Artvin Genel İş Sendikası Şube Başkanı Selim Bilgin açıklama yaparak, “Tüm Taşeron İşçilerine Kadro Verilsin” dedi.

Selim Bilgin yaptığı açıklamada; “Son günlerde kamuoyuna yansıyan haberler ile kamuda çalışan işçilerin asıl iş-yardımcı  iş ayırımı yapılarak kadroya geçirileceği ifade edilmektedir. Biz genel-iş sendikası olarak konu ile ilişkin görüş ve bilgileri açıklama gereği duyduk. Türkiye de taşeron uygulaması hem bir özelleştirme yöntemi hem de işçileri düşük ücretle, hakları kısıtlanarak, sendikal örgütlenme ve iş güvencesinden yoksun biçimde çalıştırmanın bir aracı olarak son 10 yıldır hızla yaygınlaşarak devam etmiştir. Sadece kamuda çalışan Taşeron işçi sayısının en az 750 bin ile 1 milyon arasında olduğu da bir gerçektir.  Kamu kurumlarında taşeronlaştırma uygulamasının büyük çoğunluğu İş Yasası’na aykırı şekilde gerçekleşmektedir. Bilindiği üzere 4 bin 857 sayılı İş Yasasının 2.maddesine göre Asıl İş in bölünüp alt işverene verilemeyeceği belirtilmesine rağmen kamusal hizmetlerin birçoğu taşeronlaştırma uygulamasına konu edilmiştir. Mahkemeler taşeron işçileri başından itibaren Asıl İşverenin işçisi olarak kabul etmiş ve işçilerin Kıdem Tazminatları ile İzin hakları konusunda da Asıl İşvereni ve Kamu Kurumlarını sorumlu tutmuştur.
İşveren konumundakiler bu mahkeme kararlarının mali yükü ile sıkışmış üst üste gelen seçim dönemleri hemen her partinin de Taşeron işçilerle ilgili vaatleri nedeni ilerde bazı adımların atılmasına vesile olmuştur.  Ancak günden güne büyüyen ve toplumsal bir yara olan bu Taşeron olayına seyirci kalındığı da bir gerçektir. Hükümet her ne kadar adım atmış olsa da Kamuda ihale kapsamında ki işçilerin bir türlü Toplu Sözleşmeye kavuşamamasının önündeki engelleri kaldırarak  iyi niyetini göstermelidir. Öncelik bu olmalıdır. Bizim ilk talebimiz de budur. Hükümet 10 Eylül 2014 tarihinde bir Torba Yasa çıkarmış Kamu İhale Yasası’nda bir değişiklik  yaparak Asıl İşlerde  Personel alımına dayalı hizmet alımı ihalesi yapılamayacağına; Asıl İş-Yardımcı İş ayırımının devlet kademesinde ki bazı kurumlar ve Sosyal taraflardan görüş alınmak suretiyle  Bakanlar Kurulunca yapılacağına dair bir düzenleme getirmiştir.  Son günlerde ortaya çıkan haberlerin kaynağı bu çalışmaların sonuçlanması aşamasına gelmesi olarak değerlendirilebilir. Ayrıca Bakanlar Kurulunca yapılacak Asıl İş -Yardımcı İş ayırımı tek başına bir anlam ifade etmemektedir Çünkü Asıl işlerde çalışan işçilerin Kadroya geçirilmesi içinde ayrıca bir kanun çıkarılması zorunludur. Söz konusu düzenleme ile yapılan ve yapılacak olan çalışmalar Taşeron işçilerin sorununu çözemeyecektir. Seçim öncesi verilen  Taşerona Kadro Vaadi bu çalışma ile çözülemez. Zira bu düzenleme bazı kamu kurumları ile kamuda çalışan bazı işçileri daha başlangıçta saf dışı bırakmaktadır. Örneğin bu Torba Yasa ile Kamu İhale  Kanunun 62/1-e   maddesine göre Asıl İşlerde  personel çalıştırılması İhalesi yapılamayacağı şeklinde getirilen yasaktan belediyeler muaf tutulmuştur. Yani belediyelerce Yapılan bütün işlerde Taşeron işçi çalıştırılması dün olduğu gibi bundan sonrada devam edecektir.   Bizim itirazımız işte bunadır. Bu durum birer kamu kurumu olan belediyeler ve  bu belediyelerin yaptığı hizmetleri   yerine getiren Taşeron İşçilere haksızlıktır ayrıca Anayasanın eşitlik ilkesine de aykırılık oluşturmaktadır. Yine bütün Kamu kurumlarında Temizlik hizmeti adı altında her türlü iş gördürtülen taşeron işçilerde yardımcı işte çalıştırıldıkları gerekçesi ile saf dışı bırakılmaktadır. Bu işçiler bakımından da bir haksızlık söz konusudur.
Sendika olarak  GENEL-İŞ olarak biz Ne yaptık ? Ne Yapacağız?  Taşeron işçiler olarak bizi zor bir süreç bekliyor. Sendikamız tüm Kamuda çalışan Taşeron işçilerin Kadroya alınması için TBMM de grubu bulunan tüm siyasi partiler ile yasal düzenleme yapılması konusunda çeşitli görüşmeler yapmış bulunmaktayız.  Kamuda Taşeron işçilerin tümüyle kadroya geçirilmesi hususunda Uzmanlarca hazırlattığımız yasa önerilerini de Siyasi partilere sunmuş bulunmaktayız.    Bu önerilerimizle başta belediyeler ve yerel yönetimler iş kolunda   Taşeron  işçiliğe son verilmesi   şirketlerde  çalışan işçilerin çalıştığı kurumlara alınması, belediyelerdeki  norm kadro  uygulamasının kaldırılması ve işçi istihdamının Belediye Meclislerinin yetkisine  bırakılması  taşeron sisteminin durdurulması ve bu eşitsiz  güvencesiz çalışma biçiminin ortadan  kaldırılması talep edilmiştir .  Genel-İş olarak Hükümetin oluşumunun ardından Kamuda Taşeron İşçilerin kadroya alınması için her türlü gayretin içinde olacağız. Mücadele edenler her zaman kazanamayabiliyor. Ancak  Mücadele etmeden de  kazanılmadığının bilincindeyiz.. Bu haklı mücadelemizde diğer sendikalarında bizim le omuz omuza olması temennimizdir. Taşeron tamamen kaldırılana kadar mücadelemiz artarak devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek