...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TARİKATLERE-CEMAATLERE ÖZGÜRLÜK MÜ…

11 Ekim 2016 - 1.058 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»TARİKATLERE-CEMAATLERE ÖZGÜRLÜK MÜ…
TARİKATLERE-CEMAATLERE ÖZGÜRLÜK MÜ…

TARİKATLERE-CEMAATLERE ÖZGÜRLÜK MÜ…

 

DARBE GİRİŞİMİ sonrasında,  bir sürü riyakâr cirit atıyor her tarafta. Ta 1980’lerde başlayan, ilk dönemlerde ABD’nin belimize doladığı YEŞİL KUŞAK gereği müsamaha gösterilen, son 14 yıldır ise Cumhuriyet’le hesaplaşma uğruna, her istediği verilen, kol kola girilen aleni bir örgütü, yeni görmüş  gibi yapıyor bazıları.

*

Koca bir yalan bu. 15 Temmuz, suçun falan değil, uyurmuş gibi yapanların: ”Ayyy biz uyurken bu FETÖ neler yemiş” diyerek  uyanmış rolü yapanların miladıdır.

*

Şimdi geriye dönüp darbe gecesini hatırlayalım. ERDOĞAN o gece ABD tarafından, planlı biçimde kendi imalatı olan ufacık bir cep telefonuna, kendi kontrolündeki iletişim ağına  ve  kendi kanalı CNN’in Türkiye versiyonuna tutsak edilmiş ve ancak o kanallardan Aziz milletimize” seslenebilmişti.

*

Bu asla tesadüf değildi. İlgilisine: ‘Senin boyutların ancak bu kadar, haddini bil…’ demenin diplomatik yoluydu bu.

*

Darbe sonrası yürütülen toplum mühendisliğinin ortalama halka değil de  okumuşlara dönük toplum mühendisliği de  CNN TÜRK kanalına ihale edildi nitekim.

*

Günlerdir birileri bu kanal ekranında-sanki olmayan varmış gibi- AKP içindeki FETÖCÜ’leri arıyor, onun başka partilerdeki varlığını tartışıyor. İşin ekonomik boyutu, toplum bireylerinin bundan sonraki tutum ve davranışları üzerindeki yansımaları hiç konuşulmuyor.

*

“Bunu ayrı bir yazıyla işleyeceğim.” diyerek  bu tartışmalardaki başka bir konuya değineceğim.

*
“Cemaat ve tarikatlara yasal statü getirilmesi” konuşuluyor bir süredir ekranlarda. Bunu dile getirenlerin bir kısmı, ”tarikat ve cemaatlerin kaldırılmasını  halâ hazmedemeyenler kulübü”ne üyeler. Diğer kısmı ise, her ortamda her konuya özgürlükçü yaklaşanlar.

*

Kişisel olarak, “Tarikat ve cemaatleri insanların inançlarını öğrenmelerinde,yaşamalarında rehber olan masum örgütler” olarak görmem.Yine de bunların, dünden bugüne, toplumun özellikle eğitimsiz ve yoksul kesimlerinin sığındığı  bir liman oldukları gerçeğinin farkındayım. Yani bunları kapatsan da yer altına iner ve yaşamaya devam ederler. Üstelik  gizlice yayılacakları, için müdahale, mücadele de zor olur. Cumhuriyet  tarihimiz, bunun en canlı delilidir.

&&&

Bu tartışmaların yan etkisiyle DİB’de topa girdi elbet. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, darbe girişiminin ardından “Tüm cemaat ve tarikatlara, derneklerdeki gibi üyelik ve vakıflaşma formülü” nü gündeme getirdi.

*

Bu yaklaşımları samimi, sorun çözmeye dönük  davranışlar olarak, önyargısız değerlendirelim; ama bir gerçeğimiz var. Onu ıskalarsak bu iş anlaşılmaz.

*

15 Temmuzdan sonra yaşananlar ışığında, ne kadar yasal statü getirirseniz getirin, kimse kolay kolay resmi bir bağla, belgeyle bir tarikate cemaate üye olmaz, olamaz. Yürek gerek buna…

*

Kendinizi vatandaşın yerine koyun ve ve azıcık düşünün.

*

Haklıdır-değildir, ayrı konu; ama bugün FETÖCÜ’lüğün özellikle küçük, görece samimi suçlular için delili ne?

*

“Bilmem hangi sendika,dernek üyeliği, bilmem nereye para yatırma, bilmem kimle,nerede kurban kesme…”

*

Hâl buyken Türkiye gibi erken kalkanın darbeye heveslendiği, birilerinin durmadan rövanş kolladığı “Keser döner sap döner-Gün gelir hesap döner.” tekerlemesini mırıldandığı bir ülkede, bundan sonra kimse, kolay kolay bir tarikata,cemaate resmi olarak bağlanamaz.Ancak gizli nikah kıyar.

*

Bu tarikat ve cemaatleri yönetenler, kayda alınmış paralarla iş yapmazlar. Kendi tüzel kişilikleri üzerinde asla iş  kurmaz,  gayrimenkul almazlar. Bir gün, başka bir erken kalkanın ellerindeki her şeylerine el koyabileceğini bilecek kadar kurnazdırlar.

*

Yani bu öneri, ister samimi ister art niyetli olsun, hiçbir halta yaramaz. Tarikat ve cemaatlere dersen hiç yaramaz. Üstelik işlerine de gelmez.

*

Onlar, açıklıktan, resmiyetten, meşruiyetten rahatsız olurlar… Üstte belki göstermelik bir  örgütleri olur ama asıl ağırlıkları hep yer altında gizli olacaktır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek