...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1653 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tanıyamadığımız Bitkiler

07 Nisan 2017 - 665 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Tanıyamadığımız Bitkiler
Tanıyamadığımız Bitkiler

Tanıyamadığımız Bitkiler

Doğada botanik alemde insan sağlığına ve yaşamına yarayışlı o kadar çok bitkiler vardır ki, insanlarımız bunların bir kısmını tanıyor, kullanıyor ve de kullandırıyor.

Bu tür bitkiler belki de hepimizin tarlasında bahçesinde, çayırlarında, dağında, bağında vardır. Ama bu bitkileri tanıyamadığımızdan hayatımıza girememektedir.

Kendileri Ziraat Yüksek Mühendisi olup 17. Dönem CHP Bilecik Milletvekilliği de yapan çok değerli hemşerimiz Yılmaz Demir, kinoa bitkisi üzerinde mesleğinin gereği olarak derinlemesine bir inceleme ve araştırma yapmış, notları ile 18 sayfalık bir dosya oluşturmuşlar.

Kinoa bitkisinin ekimi, bakımı ve yetiştirilmesi, hasadı gibi uygulamaları da kendi köyü olan Şavşat Merkeze bağlı Dalkırmaz köyünde yapacaklar.

Önümüzdeki yıllara da isteyen her köye uygulayacaklar. Kinoa bitkisi Şavşat köylerinin çok önemli geçim kaynağı olacaktır.

Kinoa Nedir?

Kinoa; Bir bitki türüdür.

Kinoa; görünümü ve tadı tahıla benzeyen ıspanakgiller familyasına ait bir çeşit otsu bitkidir. Etli ve besleyici yaprakları vardır. Salkım salkım çiçekler açar. Ve bu çiçekler zengin besin değeri olan minik tohumlara dönüşürler. Yenilen kısmı da bu kurutulmuş boncuk görünümlü minik tohumlardır.

Kinoa, yüksek oranda protein ve tüm temel amino asitleri içerir. Yüksek protein içeriğine sahip olan kinoa süper besin maddesi olarak adlandırılır.

Kinoadaki proteinler vücudumuzun üretemediği tüm temel amino asitleri içermektedir. İçerdiği amino asitlerin miktarı ete yakındır. Filizlendirilmiş kinoa’nın etten daha yüksek protein emilim gücü vardır.

Kolesterol içermez. A, B, C, D ve K vitaminlerini içeren Kinoa’da kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor ve bol miktarda lif içermektedir. Lif kabızlığa, demir ise kansızlığa iyi gelir. Kalsiyum kemik ve dişleri geliştirir. İçerdiği süper oksit dışmutaz enziminin yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. Cildi yıpranmaya karşı korur.

Kinoa, doku yenilenmesini sağlarken serbest radikallerin hücreleri hırpalanmasını engelleyerek kander hastalığını da önlemiş oluyor. Yüksek tansiyona da iyi gelen kinoa neredeyse her derde devadır.

Kinoa’nın yağ oranı düşüktür. Besleyici değeri yüksek olmasına rağmen kilo aldırmayan ve kolay hazmedilen bir besindir.

Türkiye’de birkaç yıldır tanınmaya ve tüketilmeye başlanan Kinoa’yı büyük marketlerde bulmak mümkündür.

Kinoa’nın tadı ve kokusu pek baskın değildir. Kendine özgü bir aroması vardır.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek