...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TALİBAN GERÇEĞİ VE ABD

05 Eylül 2021 - 83 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»TALİBAN GERÇEĞİ VE ABD
TALİBAN GERÇEĞİ VE ABD

Taliban görünüşteki haliyle İslamcı bir yapı olsa da ortaya çıkışı ABD marifetiyle olmuştur. Sovyetler birliğini çökertmek amacıyla projelendirilen YEŞİL KUŞAK doktrini gereği istihdam edilen Taliban, bu projenin Pakistandaki ayağıdır. Renkli gözlü sarışın CIA ajanlarının buradaki medreselerde önce ders, sonra silah verdiği öğrencilerdir Taliban.

ABD Dışişleri bakanlarından Brezinskinin ifade ettiği gibi ABD, uyguladığı strateji ile Afganistanda Komünist olarak bilinen Babrak Karmalın darbe yapmasını sağlamış, ardından adını Afgan Mücahitleri koyduğu Talibanı Rambolar eşliğinde (Bkz. Rambo 4) Babrak Karmal üzerine sürmüştür. Adamımı size yedirmem mantığıyla davranan Sovyetler Birliği Afganistan’ı işgal etmiş ve bu işgalden doğan mali yük ile iflas etmiş; çok geçmeden de çözülmüştür.

Dönemsel olarak Taliban ile işi bitti gibi görünen ve hem Taliban hem de uzantıları El Kaide, IŞİD gibi din eksenli terör örgütlerine savaş açsa da onları el altından korumuş, kollamış, bir plan dahilinde kullanmaya devam etmiştir.

Biden döneminin başında ABD ve onun kuyruğu konumundaki AB ülkeleri, Afganistan’daki askeri varlığına son verme kararı vermiştir. ABD buradaki vekalet görevini çok hevesli görünen Türkiye’ye vermeyi arzu etse de şu anda bu mümkün görülmemektedir. Türkiyenin Afganistan hevesi bitmek üzeredir.

Taliban artık Afganistan’ın tek hakimidir. Kısa sürede Türkiye de dahil olmak üzere, dünya devletleri bu hükümeti tanıyacak ve diplomatik ilişki kuracaklardır. Dünyanın en büyük eroin üretimini sağlayan bu ülkenin eroin gelirinden pay almak konusundaki çabaları ise devam edecektir. Türkiye‘nin ABD‘ nin arzusuyla özellikle Kabil Havaalanının kontrolündeki hevesliliği de bundandır aslında. Venezuela-İran-Mersin Limanı bağlantılı tozlu ilişkiler bunun işaretidir.

Şimdi sorulması gereken soru şudur? ABD ansızın buradan çekilmeye neden gerek duydu? Hesabı nedir?

ABD, Talibanla anlaşmıştır. Bu ülkenin Taliban benzeri yapılarla işi asla bitmeyecektir. Dün Sovyetler Birliğini çökertmekte kullandığı, bugün BOP projesinin aracı olarak Türkiye dahil pek çok devleti bölmek amacıyla devreye soktuğu Taliban yeni görevler için hazırdır.

Rusyanın nüfuz alanı olmaktan kurtulamayan Afganistan‘a komşu Türk Cumhuriyetleri, Tacikistan, güneydoğuda Çin ve etki alanındaki Doğu Türkistan, daha güneyde Pakistan‘la yıllardır kavgalı büyük bir Müslüman nüfusa sahip Hindistan, Talibanın yeni sızma alanlarıdır. ABD Taliban üzerinden bu ülkeler üzerinde etkili olmaya çalışacak, halen Asyanın en büyük askeri güçlerinden biri olan Rusya‘nın ve geleceğin iktisadi devleri olmaya aday ÇİN ve HİNDİSTAN‘ ın başını ağrıtarak gelişimlerini durdurmaya çalışacaktır.

Türkiye‘nin bu kaos ortamında yapması gereken şey ise dikkatli olmak, BOP projesinin gereği olarak ülkemizi bölmeye çalışacak iç ve dış dinamiklere karşı uyanık olmaktır.

Üzülerek söylemeliyim ki bizden birileri, yeni Gülbeddin Hikmetyarların dizinin dibinde yer almaya hazırdırlar. Taliban‘a İslam ortak paydası üzerinden sempati gösterme eğilimindeki bir iktidarla ve Taliban zihniyetine selam gönderen iktidarın boynu kalın, makbul din görevlilerine bakıldığında işimiz çok da kolay değildir.

Bu süreçte asıl güvenilmesi gereken muhalefet partileri ya da  iktidar değil toplumsal muhalefetin duyarlılığıdır. Bir zamanlar İran karşıtlığını sadece kadın giyimi üzerinde temellendirerek “Türkiye İran olacak” korkusu yaşayanlar olaya yanlış açıdan bakıyorlardı. Şimdi de bu kesimin Afganistan olayına aynı açıdan yaklaştığını sezmekteyim. Onlara diyeceğim şudur:

Taliban asla kadın giyimine hapsedilecek kadar önemsiz bir figür değildir. O dünyanın tamamında etki yaratacak daha büyük bir oyunun aktörüdür. Rambo filmlerinin yönetmeni ile bu oyunun tezgahtarı aynıdır. Bizdeki mücahit kılıklıların çoğu da Rambo‘nun yol arkadaşıdır.

SALİH ALTUN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek