...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

T.C Batum Başkonsolosu Temizkan, Vali Cirit’i Ziyaret Etti

13 Şubat 2016 - 811 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»T.C Batum Başkonsolosu Temizkan, Vali Cirit’i Ziyaret Etti
T.C Batum Başkonsolosu Temizkan, Vali Cirit’i Ziyaret Etti

T.C Batum Başkonsolosu Temizkan, Vali Cirit’i Ziyaret Etti

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Artvin’e gelen Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Vali Kemal Cirit’i ziyaret etti.

Vali Cirit’i makamında ziyaret ederek bir süre görüşen Temizkan, Türkiye ile Gürcistan arasındaki işbirliğinin her alanda daha da ileriye gitmesi için ellerinden gelen katkıyı sunmaya gayret gösterdiklerini söyledi.

Acara ve Artvin arasında bazı projeleri hayata geçirmek amacıyla bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Başkonsolos Temizkan,” Bugün Sayın Artvin Valimize bir nezaket ziyaretinde bulunarak hayata geçirmek üzere bazı projeler üzerinde fikir alış verişinde bulunduk.  Bir ayağı Batum’da diğer ayağı Artvin’de olmak üzere “Batum-Artvin Tanıtım Günleri” düzenlemek istediklerini ifade eden Temizkan,” Batum ile Artvin’in mevcut ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve turizmden hak ettiği payı alabilmesi amacıyla tanıtım günleri düzenlemek istiyoruz. Bunun ön görüşmesini Sayın Valimizle gerçekleştirdik” dedi.

Batum-Artvin Kardeş Okul Projesi

Batum ile Artvin arasında kardeş okullar projesini hayata geçirmek istediklerini kaydeden Temizkan,” Kardeş okullar projesi kapsamında şu anda hale hazırda Batum’dan bir okulla Arhavi’de Anadolu Lisesi arasında kardeş okul projesi var. Amacımız bu okulların sayısını ve yaptıkları faaliyetlerin sayısını artırmaktır.”

Vali Cirit,” Türkiye İle Gürcistan Dost Ve Kardeş İki Ülkedir”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Cirit ise,  Türkiye ile Gürcistan’ın dost ve kardeş iki ülke olduğunu belirterek, “Dost ve kardeş ülkelerin dost ve kardeş iki şehriyiz. Batum ve Artvin şehirleri bu iki ülke arasındaki ilişkilerimizde iki mihenk taşıdır” dedi.

Gürcistan’la olası her türlü gelişmeyi sınır ili olmamız münasebetiyle oldukça önemsediklerini belirten Vali Cirit; “Gürcistan’la ilişkilerimizdeki ana çıkış kapımız Kafkaslara açılan kapımız olmalı ki;  oda Sarp Sınır Kapısı’dır. Sarp Sınır Kapısı bugün kara yolculuğu anlamında, yolcu giriş çıkışı trafiği anlamında ülkemizde birinci sıraya çıkmış bir kapımızdır.  Yılda 1 milyon 300 binlere ulaşan araç trafiği var. Yıllık 6 buçuk milyon geçişe ev sahipliği yapmakta. Dolayısı ile olası her tür problemden ve gelişmeden birinci derecede etkilenen iliz. Batum’da 200’den fazla işletme ile Türk firmaları hem Gürcistan ekonomisine katkı sunuyorlar hem de istihdamına. Biz bunu iyi komşuluk ilişkileri kapsamında önemsemekteyiz.”  diye konuştu.

Vali Cirit, Başkonsolos Temizkan’ın önerdiği projeleri Artvin Valiliği olarak desteklediklerini ve hayata geçirilmesi kapsamında gereken her türlü desteğin verileceğini de kaydetti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek