Dolar : Alış : 5.3429 / Satış : 5.3526
Euro : Alış : 6.0908 / Satış : 6.1018
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin3°CHafif Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1389 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Su! Su! Su! Diye Diye Suyu Göremeden Ölen Köylüler

10 Haziran 2018 - 234 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»“Su! Su! Su! Diye Diye Suyu Göremeden Ölen Köylüler
“Su! Su! Su! Diye Diye Suyu Göremeden Ölen Köylüler

“Su! Su! Su! Diye Diye Suyu Göremeden Ölen Köylüler

Bütün canlıların ve hatta bütün bitkilerin bile suya ihtiyaçları vardır. Allah’ın rızık olarak yarattığı topraklar, sular ve bütün ürünler, yaratılan canlı varlıklara ihtiyacı oranında dağıtılsa, kimse kimsenin hakkına tecavüz etmese bu dünyada oldukça rahat yaşanır.

Ayrı ayrı köylere gittiğimizde görüyoruz ki, köyün mahallelerinin merkezi yerlerinde çeşmelerde içme suları akıyor. Ayrıca da her evde evin ihtiyacının fazlası kadar su akıyor.

Şavşat’ın Kurudere köyüne geldiğinizde içmeye bir bardak su bulamıyorsunuz. Köylüler haftada 2 kere Şavşat’a gidecekler. Geri gelirken 10-15 litrelik bidonlarla su getirecekler. Bu bidon sularını içmeye, yemek yapmaya, her türlü temizlik işlerine kullanacaklar. Bu köyün durumu Osmanlı yönetiminde böyle. Ama 95 yıllık Cumhuriyet yönetiminde de böyle.

Cumhuriyet’ten sonra CHP hükümeti geldi geçti. Demokrat Parti hükümeti geldi geçti. Adalet Parti hükümeti geldi geçti. Milli Selamet ve CHP koalisyonu hükümeti geldi geçti. Anavatan hükümeti geldi geçti. 15 yıldan beri de AKP hükümeti iktidardadır. 18 yıl evvel 12 köyü kapsayan bir içme suyu projesi Şavşat’ın gündeminde girdi. Kurudere köyü de bu proje kapsamındadır.Bu ne çetin, ne de malikülfeti olan projeymiş ki, 18 yılda tamamlanıp da hayata geçirilememiştir.

Bu 95 yıllık Türkiye Cumhuriyeti döneminde nice insanlar Kurudere köyünde sağlıklı bir su içmeden: “Su! .. Su! .. Su! .. ” diyerek öldü gittiler.

Bu insanların günahları onca Şavşat seçmeninin oylarıyla milletvekili olup parlamentoya gidenlerden sorulacaktır. Hele hele iktidar olan milletvekillerinden bu su hakkımız mutlaka sorulacaktır.

“Biri yer biri bakar, Kıyamet ondan kopar.” derler. Ama kıya-met de kopmadı.

Bu gidişat daha ne kadar devam edecek? Bu insanlar daha nice yıllar “Su Su Su” diye diye figan edecekler?

Hey! Benim 12 köyüm sefaletiniz daha nice yıllar sürecek? Bu 12 köyün içme suyu projesi Boğaz köprülerinden de mi büyük ve çetin projedir? Hızlı tren hatlarından da daha çetin bir proje midir?

Cumhurbaşkanlığı Sarayından da daha pahalı bir proje midir? Ardahan’dan Artvin’e ulaştırılan doğalgaz hattından da kapsamlı bir proje midir?

Artvin’in derin ve yalçın vadilerine inşa edilen barajlardan da daha pahalı ve çetin proje midir ki hayata geçirilmesi uzun yılları alıyor?

Ve yine de hayata geçirilemiyor?

Şavşat’taki 12 köyün içme suyu projesi 18 yılda hayata geçirilemeyişi devletimizin en yüce ayıbıdır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika