...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Seyahat Notları

21 Eylül 2018 - 2.751 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Seyahat Notları
Seyahat Notları

Seyahat Notları

Ben okumayı yazmayı çok seviyorum. Boş kaldığım zamanlar bir şey okumadan duramam.Elime ne geçerse okurum.Gazete kitap dergi ne olursa olsun.Eğer okuyacak bir şey bulamazsam bu defa elime kalem kağıt alır aklıma ne gelirse çalakalem bir şeyler yazmaya çalışırım. Be-nim dünyam bu .Boş durmayı hiç sevmiyorum. Bir de bunların dışında seyahat etmeyi çok seviyorum. Neresi olursa olsun gezip görmeyi çok seviyorum. Özellikle daha önce görmediğim yerleri görmeyi daha çok seviyorum. Ülkemizin birkaç vilayeti dışında hemen hemen her tarafını gezdim dolaştım. Daha çocuk yaşta çıktığımız köyümden öğrenci, memur asker ve emekli olarak bütün Türkiye’yi gezdim sayılır. Ülkemiz gerçekten görülmeye değer. Her yanı her bölgesi sanki bir cenneti andırıyor. Marmarası, Egesi kuzeyi, güneyi Akdenizi, Karadenizi , içanadolu, doğu Anadolu bölgesi her tarafı gezilmeye seyredilmeye doyumu olmayan yerler.

Bu düşüncelerle siz okurlarımla beraber bir Akçay, Edremit Balıkesir, doğu Karadeniz Artvin seyahati yapmaya ne dersiniz.Türkiye’nin bir başından bir başına dolaşalım, gezdiğimiz yerleri gördüğümüz güzellikleri sizinle paylaşalım ister misiniz? Haydi o zaman yola çıkıyoruz.

Akçay dan 19.07.2018 günü otobüsle Balıkesire geldim.Balıkesir’den gece saat 00.01 de Ege ekspresinden Eskişehire gitmek için bilet aldım. Bu arada neden bu seyahate Trenle gitmeyi tercih ettiğimi size anlatmam lazım.Ben şimdiye kadar ülkemin her yerine otobüsle, uçakla, trenle ve bilhassa özel arabamla seyahat ediyordum. Bu defa bir değişiklik olsun diye treni tercih ettim.Hem acelem olmadığı için hem de gezdiğim gördüğüm yerleri daha iyi seyreder daha güzel vakit geçiririm diye düşündüm.Hem de uzun zamandır tren yolculuğu yapmadığım için bir değişiklik olsun istedim.Bir kaç ay önce Manisa ya kadar yaptığım tren yolculuğu çok hoşuma gitmişti, onun için yine tren yolculuğunu tercih ettim.Tren yolculuğu şimdi çok güzel olmuş. Yıllar önce ki gibi artık trene istif usulü insan doldurmuyorlar. Herkese koltuk satılıyor ve insanlar kompartmanlarda birbirinin üstünde ayakta değil oturarak veya geniş koltuklarına kurularak rahat rahat yolculuk yapıyorlar.Bir diğer önemli değişiklik tren artık her istasyonda uzun süre beklemiyor rötar yapmıyor, zaman kaybı yaşanmıyor.Bütün bunlar benim hoşuma gittiği için tren yolculuğunu tercih ettim.

Neyse vakit gelmiş tren yolculuğumuz başlamıştı.Saat gece 00.01 de Ege Ekspresi Balıkesir den hareket etti .Kepsutu, Dursunbeyi ve Tavşanlıyı tamamen gece geçmiştik. Kütahya ya vardığımızda sabah oldu.Güzel ve güneşli bir Temmuz sabahında etrafı seyrederek saat 08:00’de Eskişehir’e vardık. Ege Ekspresinden indik ve hızlı trene binmek için hareket saatini beklemeye başladık. Eskişehir tren garı gerçekten çok güzel. Eski garın hemen yanına ve yer altına yapılan yeni hızlı tren garı mükemmel.

Bekleme salonu, kafeteryası, lavaboları hareket peronları çok güzel düşünülmüş ve düzenlenmiş.Orada kaldığımız bir saat boyunca kahvaltımızı yaptık, dışarıda biraz temiz hava aldıktan sonra hızlı trene binmek için turnikelerde bilet ve kimlik kontrollerimizi yaptırdıktan sonra bu defa hızlı trenin hareket edeceği perona geldik.Hızlı trenle ilk defa yolculuk yapacağım için çok heyecanlıydım.Hızlı tren konusunda çok şeyler anlatılmıştı ve ben de gerçekten hızlı treni çok merak ediyordum.Nihayet hareket saatimiz yaklaşmış hızlı tren perona gelmişti.Biz hemen bineceğimiz vagonları bulup terene bindik ve yerlerimize yerleştik.. Hızlı tren biraz daha yeni ve daha konforluydu.Hareket saatimiz saat 09:00’du. Ve hızlı tren dakika bile geçirmeden tam vaktinde Eskişehir den hareket etti.Büyük bir heyecan ve merak içerisinde hem treni hem de etrafı seyretmeye başladım.Hareketimizden beş on dakika sonra trenin hızı saatte 250 km.yi bulmuştu.Hem heyecanlanmış hem de şaşırmıştım. Öyle ki dışarıya baktığımda ağaçları veya insanları sayamıyordum.Bazı yerlerde biraz yavaşlar gibi oluyor sonra yine hızını artırıyordu. Bir diğer önemli şeyde her istasyonda durmuyor veya durduğu istasyonlarda fazla oyalanmıyor, inen yolcuların yerine binecek yolcuları alıyor çok çabuk hareket ediyordu. Gerçekten hızlı bir yolculuktan sonra saat 10.15te yani tam hareket ve bitiş saatine uygun olarak Ankara hızlı tren garına ulaşmıştık.Ankara hızlı tren garı gerçekten çok müthiş olarak planlanmış ve yapılmış.Eski garın yanında kat kat olarak yapılmış ve içerisinde aranılan her şeyi mevcut. Üst katlarda lokanta mağazalar, bilet satış noktaları, alt katta hareket peronları, mescit ve diğer bütün ihtiyaçları karşılayacak her şey mevcuttu. Bilete baktım Karsa hareket edecek Doğu Ekpresinin hareket saati 19.00’du. Akşama trenin hareket saatine çok uzun zaman var.Bu kadar uzun sürede ne yapacaktım. en iyisi , bu uzun süre içinde Ankara’yı iyi bir gezip dolaşmalı.Haydi o zaman Ankara’yı dolaşmaya.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek