...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1652 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şener Şen’in Filmi Gerçek Oldu

18 Şubat 2018 - 781 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şener Şen’in Filmi Gerçek Oldu
Şener Şen’in Filmi Gerçek Oldu

Şener Şen’in Filmi Gerçek Oldu

İstanbul Diye Şavşat’a Getirildiler

İstanbul’a Götürüyoruz Diye Bir Tır İçerisine Doldurulan 52 Afganlı Mülteci İlçemiz   Şavşat-Ardahan Karayolu Üzerinde Bırakıldı

Edinilen istihbarata göre bunlar Türkiye ‘ye doğru hareketlenme içerisinde. Daha çok Afgan olan mülteciler İran’ın doğusundan hareketleniyor. Kaynaklar İran’ın kaçak göçmen akınını durdurma konusunda pasif tutum sergilediğini teyit ediyor.

52 Afgan uyruklu mülteci İstanbul diye ilçemize getirildi. İstanbul’a getirilme vaadi ile kandırılan mülteciler kendi dramlarını, yine kendi telefonlarına kaydetti.

İran üzerinden Türkiye sınırlarına sokulan mülteciler, kendilerini İstanbul diye Artvin’e getiren insan kaçakçılarının tuzağına düştü. Ülkelerindeki zor durumdan kaçmaya, yeni bir hayat kurmaya çalışan sığınmacılar, düştükleri bu durumu yine kendi kameralarıyla kaydetti.

İlk Kez Kendilerini Çektiler: Mültecilerin dolandırıcıların tuzağına düşerek Artvin’de bırakılması bir yana, ortaya çıkan görüntüler bir ilki meydana getirdi. Daha önce hep dışarıdan gördüğümüz,     tanıdığımız mülteci dramı basın mensuplarınca, profesyonel hizmet veren ekiplerce ve pahalı ekipmanlarla kaydediliyordu. Ancak bu sefer ortaya çıkan görüntüler mültecilerin kendi kamerasından. Yani sığınmacılar, kendi dramlarını kendileri çekti.

Dramı Görüntülediler

Mültecilerin gözaltına  alınmasından hemen sonra yine mültecilerin kendi cep telefonlarına kaydettikleri görüntülerde yaşadıkları dram gözler önüne serildi. Afgan  göçmenlerin yolculukları boyunca cep telefonları ile çektikleri görüntüler ortaya çıkarken, görüntüler yaşanan insanlık dramının ve umuda yolculuğun ne sıkıntılar ile geçtiğini gözler önüne seriyor. Her yıl bu sınırlar üzerinden binlerce mülteci paraları alınarak, hayatları tehlikeye atılarak Türkiye sınırlarına sokuluyor.

3 Milyon Mülteci Türkiye’ye Doğru Geliyor

İran’da yaklaşık 3 milyon mülteci var. Edinilen istihbarata göre bunlar Türkiye’ye doğru hareketlenme içerisinde. Daha çok Afgan olan mülteciler İran’ın doğusundan hareketleniyor. Kaynaklar İran’ın kaçak göçmen akınını durdurma konu-sun da pasif tutum sergilediğini teyit ediyor.

Vali Ömer Doğanay, “İnsan Kaçakçılarına Göz Açtırılmayacak”

Konuyla ilgili Vali Ömer Doğanay; “İnsan kaçakçılarının ağına düşen Afganlı mültecilerin içler acısı durumu insan olarak bizleri de üzmüştür. Bu İnsan kaçakçılarına ilimizde göz açtırılmayacak. İlimizde   bu tür suç oranların oldukça az hatta olmamasına rağmen dışarıdan gelenler oluyor. Bunlarda yoğun çalışma ile yakalanıp tek tek adalete teslim ediliyor. Şu an Afrin operasyonunun en büyük amaçlarından biride o bölgedeki sınırlarımız ötesinde de olsa zafiyet ve boşluğun giderilmesidir. Terör unsurları İnsan kaçakçılığından uyuşturucuya, her yolu deniyor. Buna Devletimiz Hükümetimiz asla müsaade etmeyecek. Her türlü iç ve dış mihraklara rağmen Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin kararlılığı milletimizin gücü, askerimizin gücü ve desteği ile ve o bölgede ki  bu çıban temizlenecektir. Allah o bölgedeki askerimize güç versin.

İstanbul’a götürme vaadi ile İnsan Kaçakçıları tarafından bir araç içerisinde getirilen Afgan uyruklu bu göçmenler Şavşat Ardahan Karayolu üzerinde bırakıldıktan sonra  güvenlik güçlerimizin yoğun ve zamanında yapılan bir çalışma sonucu kısa sürede yakalanarak Şavşat ilçemize getirilmiştir. Oldukça yorgun ve bitkin düşen mülteciler Devletimizin gücü ve sıcaklığı ile şu anda Şavşat ilçemizde sorunsuz bir şekil de çeşitli işlemlerin tamamlanması için bekletilmektedir.” Mülteciler Türk Devletinin güvencesi altındadır. Günde 3 öğün sıcak yemekleri verilmekte. Üzerlerinde eksik olan kıyafetleri tamamlanmıştır. Devletimiz Hükümetimiz çok güçlüdür. Dünya devletlerinde en çok mülteciyi topraklarında en güzel şekilde barındırın bizim devletimiz bizim hükümetimizdir.” Dedi.

İstanbul Vaadi ile Şavşat’a Getirildiler

Şavşat Ardahan yolu üzerinde bırakılan göçmenler  vatandaşların güvenlik birimlerine haber etmesi sonucu Afganlı mültecilerden ilk anda 48’i yakalandı. Kaçan diğer mültecilerde Jandarma ve polisin yoğun araştırması sonucu yakalanarak Şavşat’a getirildi.

Şavşat Belediye Düğün Salonuna getirilen mülteciler hakkında göçler idaresi tarafından çeşitli ihtiyaçları karşılandı. Bazılarının ayaklarında çoraplarının bile olmaması uykusuz bitkin bir halde oluşları yürekleri sızlattı.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sıcak kolları ve güvencesi altında bulunan Afganlı mülteciler birkaç dün daha Şavşat ilçesinde tutulacağı ve çeşitli işlemlerin yapılması sonucunda ne olacağı konusunda karar verilecek.

Konuyla ilgili araştırma soruşturma ve incelemeler devam ediyor.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek