...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1719 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN

08 Haziran 2016 - 722 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN
SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN

SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN

 

Bir türlü bir halt olamayanların ve bir halt olmadıklarını kabullenemeyenlerin ülkesi Türkiye’de, en çok sorulan sorulardan biridir bu.

*

Karşısındakinde yüzüne söyleyemese de:

-Bilmez olur muyum hiç, O…. çocuğusun, cevabını verme isteği uyandırmasına rağmen vazgeçilmez bu sorudan. (Buradaki “O” ifadesi kadınlara dönük olarak kullanılmamıştır. Bir karakter tanımlamasıdır)

*

Arama yapmadan önce, yasal olarak kimlik göstermek zorunda olan kolluk mensubu, bunu yapmadığı gibi kimlik sorana copla girişir.

Trafikte kural ihlal eden omuzu kalabalık, kendini durduran polise ehliyet-ruhsat yerine omuzunu gösterir.

Milletvekilinin yedi sülalesi, kendisine milletvekilinden daha imtiyazlı muamele edilmesini ister.

*

Büyüme, gelişme çağında adam yerine konmayanların, daha sonraki yıllarda da paraya, makama, rütbeye rağmen bir türlü adam olamayanların hastalığıdır bu davranış.

*

Temel değer, insan olmaktır. İnsan anasından cüzdanıyla, diplomasıyla, makam arabasıyla, koltuğuyla doğmaz.

*

Yani bir insanı insan eden unsurlar bunlar değildir. Doğuşumuzda bize monte edilmeyen değerler sonradan monte edilince de bizi insan yapmaz tek başına.

*

Yani daha şişkin bir cüzdan, daha yüksek bir makam, daha büyük bir güç, bizi daha iyi insan yapmaya yetmez. Yetmediği gibi de çoğu kez insanlıktan uzaklaşmamıza yol açar.

*

“Ye kürküm ye”  bir toplumsal gerçek olabilir. Ama asıl sahibini yıllarca hayvanlıktan kurtaramayan kürkün onu hasbelkader bir süre giyeni hayvanlıktan kurtaramayacağı da kesindir.

*

Leşin çevresi, ekşi ayranın çevresi hayli kalabalık olabilir. Ama bu durum, o kalabalığın çakallardan, sırtlanlardan, leş kargalarından ve sineklerden oluştuğu gerçeğini değiştirmez.

*

Ambarları dolu olan geminin fareleri de çoktur elbet. Yine de bu, gemi batmaya duranda onu ilk terk edeceklerin fareler olduğunu unutturmamalıdır.

*

İnsan doğan, hayat yolculuğu sırasında davranışlarıyla, sevgisiyle, saygısıyla, dostluğuyla kendini geliştirerek insanlık basamaklarında yükselen biri, kendine kimlik sorana kızmaz. “Ne güzel görevinin, sorumluluğunun gereğini yapıyor.” diyerek minnet duyar.

*

Başlıktaki soru, her şeye rağmen bir türlü adam olamayanların, insanlaşamayanların; koltukla, makamla büyüdüklerini sanan; ama aksine iyice küçülenlerin, makamlarını da küçültenlerin en net fotoğrafıdır.

*

Geçenlerde arsa kuponcusu, siyaset çarkçısı bir eski bakanın baş kahramanı (!) olduğu olay üzerine yazdım bunları.

*

Yaşı en az 60 adamın. Hem dini hem de dünyevi hayli eğitim de görmüş. Üstüne para görmüş, makam görmüş; ama terbiye  görmediği kesin.

*

Bir site girişinde güvenlikçinin kendini tanımamasını, medyada kirli sahnelerle de olsa hayli arz-ı endam eden bir eski bakana kimlik sormasını hazmedememiş. Önce korumaları, ardından kendi girişmiş delikanlıya.

*

Bir gün sonra da -tıpkı Soma’da danışman kadrolu eşeğin çifte attığı gariban gibi- kim bilir hangi zorluklarla bulduğu işten atılacağı garanti olan ve büyük ihtimalle yeni iş bulması da oldukça güç olacak garibanın mecburiyetten yaptığı özür ziyaretini ballandıra ballandıra kamuoyuyla paylaşmış.

*

Görüntü elbette ki sahte. O delikanlının bu zorunlu ziyaret sırasında aklından geçenleri buraya yazsam, yazının üstüne +18 simgesini koymam gerekir.

&&&

Eski bakanın görüntüleri, beni yıllar önce izlediğim bir film sahnesine götürdü: ”PATTON’UN SON GÜNLERİ”

*

II.Dünya Savaşı yılları. Müttefik devletlerin ünlü komutanlarından ABD’li General PATTON, cepheleri teftiş etmektedir. Güvenlik kaygısıyla  araçlarında  giysilerinde  rütbeye ilişkin bir arma yoktur.

*

Bir sipere yaklaştıklarında kendilerini tanımayan görevli asker tarafında sert bir komutla durdurulurlar. Generalin emir subayı işgüzar bir tavırla “ Ne yapıyorsun asker, nasıl tanımazsın…” diyerek atlamak ister araçtan. Patton kolundan çekerek durdurur onu.

*

-Gel, yanına gidelim de görevini hakkıyla yapan bu askeri onurlandıralım.

Birlikte cipten inerler. Bir selam çakar askere PATTON.

-Ben Müttefik Orduları Güney Cephesi Kumandanı General PATTON. Senin gibi görevine sadık bir askerim olduğu için gurur duyuyorum.

*

PATTON’ un emrindeki bir askermişsiniz gibi düşünmeye davet ediyorum sizi. Nasıl bir ruh hali içinde olur, savaşın kalanında nasıl davranırsınız?

&&&

Fazla yoruma gerek yok dostlar. ABD, PATTON karakterli generalleri, siyasileri sayesinde ABD olmuştur.

*

Bugün başımıza çuval geçirebiliyorsa, her işimize burnunu sokabiliyorsa; nota olarak ancak MÜZİK NOTASI verebiliyorsak ; BAYRAKTAR MODEL komutanlara, siyasilere mahkûm olduğumuzdandır.

*

Eğer biz, Osmanlı rüyaları göre göre; dün OSMANLI’nın, bugün ABD’nin sömürgesi olan KRALLARIN; ŞEYHLERİN; EMİRLERİN kıçlarında atsineği gibi uçuşup duruyorsak bundandır dostlar.

*

Zahmet edip de “SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN?” diye sorma efendi.

*

Kim olduğunu memleketimizin, milletimizin genel durumu bağıra bağıra haykırıyor yüzüne.

*

Ve sen güvenlikçi delikanlı;

*

Bir daha şeceresi bu kadar açıkça belli olanlara, kim olduklarını sorma olur mu?

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek