...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bu Yol Ölüm Saçıyor

04 Kasım 2015 - 791 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Bu Yol Ölüm Saçıyor
Bu Yol Ölüm Saçıyor

Selde zarar gören yollar tehlike saçıyor

Vatandaş yolların tamirine biran önce başlanmışını istiyor

24 Ağustos tarihinde Hopa, Borçka ve Arhavi’yi etkileyen yoğun yağış sonrası meydana gelen sel faciasında Hopa’da 8 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 3 vatandaşımızı arama çalışmaları halen daha aranıyor. Milyonlarca tutarında zarara neden olan 24 Ağustos 2015 tarihinde meydana gelen selin üzerinden 2 ay geçti.  Özellikle zarar gören Borçka, Hopa karayolundaki bazı yerlerde meydana gelen göçük ve yıkımların tamirine ise halen dahi başlanamadı. Vatandaş bu güzergahı kullanırken her gün ölümle burun buruna gelirken, tamiratların biran önce başlamışı talep ediliyor.

Karayolları Levha Ve Şeritlerle İşi Geçiştirdi mi?

Özellikle Borçka-Hopa Karayolu Demirciler Mevkii’nde tarihi Kemer Köprü’nün hemen ötesinde, tehlikeli bir virajın bulunduğu alanda büyük bir göçme olmuş ve yolun yarısı tamamen kopmuştu. Aradan geçen 2 aya rağmen karayolları bu yolu yapamadı. Sadece güvenlik şeridi ve eksik aksine tehlikeyi artıran tehlike işareti levhaları koyarak acilen yapması gereken işi geçiştirdi.

Her gün binlerce aracın geçtiği bu bölge adeta kazaların, ölümün ve yaralanmanın her gün teğet geçtiği yer oldu. Bu kadar büyük bir tehlike, küçük bir çalışma ile bir haftada kolayca yapılabilecekken neden yapılmadığını soran vatandaşlar; “24 Ağustos’ta büyük bir sel faciası yaşadık ve Hopa ilçemizde de 8 vatandaşımızı kaybettik. Üç vatandaşımızı daha arıyoruz. Evet, büyük bir faciaydı, felaketti. Bu arada yollarımızda zarar gördü. Borçka Hopa yolunun 7. Kilometresi Demirciler mevkiinde tarihi kemer köprünün 20 metre ilerisinde meydana gelen göçükle yolun yarısı çöktü. Çöken yol çok tehlikeli bir noktada bulunuyor. Normalde burası eğimi ve hatalı yapılışıyla zaten çok tehlikeliydi, Şimdi yarısı yok. Tehlike iki kat arttı.  Yolun bir tarafına tehlike levhası koydular. Hopa tarafına plastik dubalar ve tehlike şeridi çektiler.

Dedik ki Karayolları her halde “Şimdilik arabalar düşmesin hemen bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için çalışacağız, bu tehlikeyi en kısa sürede yapacağız” demek istedi diye düşündük. Burayı Karayolları istesin bir haftaya asfaltıyla, korkulukları, bariyerleriyle, üstelik de o hatalı yapılışı da bertaraf ederek yapabilir.  Ama aradan neredeyse 2 ay geçti, kış geldi sonbahar yağmurları yaşamaya başladı. Hele kazma vurmadılar” diye dert yandılar.

Yol Haberlere Konu Oluyor Ama Yapan Yok

Konuya ilişkin yerel ve ulusal medyada onlarca haber yapılmasına karşın halen yolun yapımına ve tamirine başlanmadığına vurgu yapan vatandaşlar, “Bu konuda onlarca haber yapıldı. Bu yol halen neden yapmıyor? Her gün yüzlerce vatandaşımızı ölümle burun buruna getiren bu yolda felaket geliyorum diyor. Daha düşündürücü olan ise ilgili kurumlar ve Karayolları Bölge Müdürlüğü bu konuda Artvin kamuoyuna bir açıklamada bulunmadığı ve bilgilendirmediği hususudur” dediler.

Şoförler Odası Başkanı Alpaslan: Burada Bir Felaket Yaşanabilir

Artvin Şoförler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan’da yolun bir an önce yapılmasını ve yol yapılana kadar emniyet tedbirlerinin daha ciddi bir şekilde alınmasını istedi. Başkan Alpaslan, Artvin yollarının zaten 3 sınıf yol olduğunu, söz konusu yerdeki yolun çok tehlikeli bir şekilde bekletildiğini belirterek bir an önce yolun en kısa zamanda acilen yapılmasını istedi.

Karayollarına Ödenek Verildi Ama Çalışma Başlatılmadı

Öte yandan AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın genel seçim öncesinde yaptığı girişimler sonucunda selden etkilenen bölgelerdeki karayollarının biran evvel tamiratının yapılmasına ilişkin gerekli ödenek temin edilmişti. Buna karşın halen ihale sürecini tamamlayamayan Karayolları Genel Müdürlüğü vatandaşın tepkisini çekerken, tamir edilmeyen güzergahta büyük bir felaket yaşanmadan yolun biran evvel tamir edilmesi talep ediliyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek