...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sel ve Heyelan Bertayı’da Vurdu

17 Kasım 2015 - 1.670 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Sel ve Heyelan Bertayı’da Vurdu
Sel ve Heyelan Bertayı’da Vurdu

Sel ve Heyelan Bertayı’da Vurdu

Vali Kemal Cirit ve Diğer Yetkililer Berta’nın İmdadına Yetiştiler

Artvin zor günler yaşadı. İl Genelinde uzun süren yoğun yağmur yağışı beraberinde sel ve heyelanları beraberinde getirdi. Sel ve heyelandan etkilenen yerlerden biri de Artvin Merkez’e bağlı Ortaköy Köyü oldu. Ortaköy’ü Merkez’e bağlayan Ana Karayolu heyelan nedeniyle kapanırken, köyün bir çok mahallesinin ulaşım yolları da sel ve heyelan nedeniyle ulaşılamaz oldular. Yağış ile birlikte şiddetli rüzgar Ortaköy’de birçok evin çatısını uçururken, yağış nedeniyle de köyde yüzlerce duvar çöktü, ekili alanlar zarar gördü. Ortaköy Köyü Muhtarı Kutsal Dalkılıç, Ortaköy’ün ileri gelen insanlarına mesaj atarak yardım çağrısında bulunurken, çağrının ulaştığı kişilerin Artvin Valisi Kemal Cirit’e ulaşmalarının ardından Ortaköy’ün imdadına Artvin Valisi Kemal Cirit ve diğer yetkililer ulaştılar.

Ortaköy Muhtarından İmdat Çağrısı

Artvin il genelinde metre kareye düşen 150 ila 230 metre küp yağış Artvin’in yaşantısını tam anlamıyla felç etti. İl genelinde birçok karayolu ve köy yolu yoğun yağışın beraberinde getirdiği sel ve heyelanlar nedeniyle ulaşıma kapanırken Borçka ve Kemalpaşa ilçelerinde toplam 3 vatandaşımız vefat etti. Artvin’in yaşadığı bu zor günlerde imdat çağrısının geldiği bir başka noktada il merkezinin en büyük köylerinden biri olan Artvin Ortaköy ve Berta bölgesiydi. 14 Kasım sabahına yoğun yağış ile uyanan Artvin’in Ortaköy Köyü’nün yolları sel ve heyelanlar nedeniyle kapanırken, köyün mahallelerine ve il merkezine ulaşımı imkansız hale gelmişti. Köyde yağış ile birlikte esen şiddetli rüzgar köydeki onlarca evin çatısını uçurmuş ve ekili alanlara da zarar vermişti. Çaresiz bir biçimde felaketin etkilerinin geçmesini bekleyen köy halkı elektriksiz ve telefonsuzda kalmışlardı. Yağışın durması ve rüzgarın etkisini yitirmesi ile evlerinden dışarı çıkabilen köylüler, cep telefonlarından sadece mesaj atmayı başararak köyde yaşanan tabloyu dost ve akrabalarına aktarabildiler. Ortaköy Köyü Muhtarı Kutsal Dalkılıç’ta köyün ileri gelen insanlarına mesaj atarak imdat çağrısında bulunurken, çağrı Artvin Valisi Kemal Cirit’e ulaştı. Cirit, İl Özel İdaresi’ni harekete geçirerek imdat çağrısında bulunan Ortaköy’ün imdadına yetişti. Köye iş makineleri gönderen Vali Cirit, olaydan bir gün sonra beraberindeki yetkililerle birlikte kısmen yolu açılan Ortaköy’e giderek tabloyu bizzat kendi gözleriyle gördü. Vali Cirit, yaraların sarılacağını söyleyerek köy halkının gönüllerine su serpti.

Vali Cirit, Ortaköy’de  

Son bir kaç günde Artvin ili ilçeler ve köylerini etkisi altına alan yoğun yağışlar ve fırtına can kaybına ve maddi hasarın oluşmasına sebep olmuştu. Bu kapsamda Ortaköy’de bu yağışlardan aşırı derecede etkilenmiş, yolların kapanmasına, elektrik ve telefonların kesilmesine, evlerin çatılarının uçmasına, tarım alanlarında toprak kaymalarına ve ağaçların yıkılmasına kadar bir çok şeye sebep olmuştu.

Artvin Valisi Kemal Cirit, İl Emniyet Müdürü Alaatti Akbaş, DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, imdat çağrısında bulunan Ortaköy’e ulaştılar. Köye ulaşan ve hasar tespitini yakından gören Vali Kemal Cirit ve beraberindekiler köy muhtarı Kutsal Dalkılıç’tan bilgi aldılar. Köy halkı ile de görüşen Vali Cirit ve beraberindekiler köy halkına da moral vermiş oldular. Vali Cirit, Ortaköy halkına yaralarının sarılacağı garantisini vererek köy halkının yüreklerine su serperken, incelemelerini tamamlayan Vali Cirit ve beraberindekiler köyden ayrıldılar. Ortaköy köyündeki yol açma çalışmaları ise yoğun şekilde sürdürülüyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek