...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1649 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Yaylacılara Ayı Darbesi

16 Mayıs 2017 - 2.686 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta Yaylacılara Ayı Darbesi
Şavşat’ta Yaylacılara Ayı Darbesi

Şavşat’ta Yaylacılara Ayı Darbesi

İlçemizde Ağır Kış Şartları Sonrası Dışarı Çıkan Ayılar Aç Kalınca Yaylaları Tahrip Etti

İlçemize bağlı Akdamla Köyünün yaylalarına gelen ayılar yiyecek bulamayınca yaylaları kırarak içerisine kadar girip tahrip etti.

Oldukça kalın ağaçlardan yaylaları pençe ve diş darbeleri ile kemirerek ve sökerek içeri giren ayılar yaylacıların içeride bırakmış oldukları eşyaları da dağıtarak tahrip etti. yaklaşık 10-15 yaylayı bu şekilde tahrip eden ayılar yaylacılara yaylalar çıkmadan önce büyük zarar verdi.

Vatandaşların korkulu rüyası haline gelen ayılar-la ilgili olarak köylü vatandaşlar, “eskiden ayılar gelir meyvelerimizi hatta arılarımızı yerdi ama bu şekilde boş yaylaları kocaman ağaçları ve hatta tuğla duvarları bile sökerek içeri girip içerisini dağıtmasını ilk defa gördük.” Dediler.

Ayıların yaylalara vermiş olduğu zararı yerinde görmek için bölgeye giden Akdamla Köyü Muhtarı Mukaddim Akdemir, Meşeli Köyü Muhtarı Adnan Taşdemir, Yeşilce Köyü Muhtarı Cemil Arslan ve Akdamla köylü vatandaşlar ayıların yaylalara vermiş olduğu tahribatı görünce şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Muhtarlar ve vatandaşlar konuyla ilgili olarak; “Bölgemiz halkının yaylalar için özel sevdası vardır. Hayvanı olsun veya olması yaylacılık yapsın veya yapmasın mutlaka bölge halkımız bu yaylalara çıkarak bir müddet konaklarlar. Hatta gurbetçi vatandaşlarımız bile her yazın geldiğinde mutlaka bu yaylalara çıkarak burada bir müddet zamanlarını geçiririler. Ama artık şimdi yaylalara çıkacak olan vatandaşlar gelip bura da ayıların tahrip ettiği yaylaları onarmak zorundalar. Bu-gün burada ayılar yaklaşık 0-15 tane yaylayı kırarak içeri girip içerisindeki eşyalara bile zarar vermiştir. Bu konuda yetkililerimizden yardım ve destek talep ediyoruz” dediler.

İlçemize oldukça uzak ve Gürcistan sınırında bulunan Akdamla yaylası zorlu coğrafyasının yanı sıra ayıların da bu şekilde zarar vermesi yaylacıların işini iyice zorlaştırıyor.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek