...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Türkiye’nin İlk Ekolojik Gençlik Köyü Kuruluyor

12 Haziran 2016 - 11.441 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta Türkiye’nin İlk Ekolojik Gençlik Köyü Kuruluyor
Şavşat’ta Türkiye’nin İlk Ekolojik Gençlik Köyü Kuruluyor

Şavşat’ta Türkiye’nin İlk Ekolojik Gençlik Köyü Kuruluyor

Türkiye Ulusal Ajansı Tarafından Fonlanan Avcala Gençlik Köyü Projesi Kapsamında Artvin, Türkiye’nin İlk Ekolojik Gençlik Köyüne Ev Sahipliği Yapacak

15-26 Haziran tarihleri arasında 8 ülkeden 42 genç, Artvin’in Şavşat, Çamlıca Köyü, Avcala Yaylası’nda ekolojik bir gençlik köyü inşa edecek. Youthlympic tarafından, Erasmus+ Gençlik Değişimi başlığı altında hazırlanan “Avcala Gençlik Köyü” projesi, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Ekim 2015 başvuru döneminde 1. sıradan kabul edildi.

Tahta Yük Paletleri İle Evler İnşa Edilecek

Proje kapsamında katılımcı gençler, ekolojik ve sürdürülebilir yaşam, doğada hayatta kalma eğitimleri verilip ve yaratıcı spor etkinlikleri gerçekleştirildikten sonra evlerin inşası için tasarım süresine başlayacak. Gençlik Köyü, tahta yük paletlerinin yaratıcı bir şekilde birleştirilmesinden ortaya çıkacak minimal evlere çeşitli nitelikler ve roller kazandırması ile kurulacak. Hazırlanacak olan iki ev ve etrafında doğa dostu malzemelerle yapılacak peyzaj çalışması ile yaratıcı temsili bir “Gençlik Köyü” ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Proje sırasında inşa edilecek olan tahta palet evlerin herhangi bir turistik tesis amacı bulunmadığını belirten proje ekibi yapılması hedeflenen bu çalışmada daha önce birbirini tanımayan ve farklı kültürlerden 42 yabancı gencin bireysel ve takım çalışması niteliklerini, yaratıcı atölyeler, eğitimler ve etkinliklerden kazanacakları bilgileri deneyerek, Avcala Yaylası’nda hep beraber amatör bir ev inşa etmelerinin hedeflendiğini söyledi.

‘’Amacımız Sürdürülebilir Bir Ekolojik Köy Kurmak’’

Projeye ilişkin bilgi veren Avcala Ekolojik ve Gençlik Köyü Projesi Koordinatörü Aykut Subaşı, aslında projenin bölgeye nitelik kazandırmak, yerel halkı ekoturizm ile tanıştırmak olduğunu belirtti. Subaşı, bölgenin ulusal ve uluslararası görünürlüğü artırmak için bir proje simülasyonu gerçekleştirdiklerini belirterek şöyle konuştu;

‘’Projemizin nihai amaçlarından biri büyük bir alana yapılması öngörülen ekolojik ve gençlik köyü kurmak. Mevcut projemizi ise bu büyük projemizin etkili ve güçlü bir adımı olması için yapmaktayız. Kısa vadede Erasmus+ program tarafından fonlanan projemizin etkisini sürdürebile cek bir model geliştirdik. Çalışmalarımızın yeterli düzeye gelmesi ve öngördüğümüz sonuçları elde ettikten sonra
orta ve uzun vadedeki hedeflerimizi gerçekleştirmek için yönetim ekibimiz, Artvin yerel yönetim ve bu alanda yüksek tecrübesi olan kişilerden oluşturacağımız bir çalıştay ile “Ekolojik Köy” projemiz için daha büyük adımlar atmak istiyoruz. Artvin’de oluşturmayı düşündüğümüz bu ekolojik köyün, bir sosyal işletme mantığı ile hareket edecek bir yapıya bürünmesini hedefliyoruz. İçerisinde 4 ana bölgenin olacağı ekolojik, doğal, organik yöntemlerle kendini idame ettiren, genç odaklı olmasının yanında toplumun her kesimine açık, hem turistik tesis hem bir gençlik merkezi hem de ulusal ve uluslararası tanınırlığı ve marka değeri olan, çevreye duyarlı, yenilenebilir enerjiyi benimseyen bir ekoköy olmasını hedefliyoruz’’ dedi.

Subaşı, Türkiye’de ve Dünya’da bu konu ile ilgili kişilerle iletişime geçerek çalışma toplantıları, eğitimler, atölyeler, model çalışmaları gibi çok etkili faaliyetlerde bulunacaklarını da belirterek, ‘’ Projede yer almak veya destek olmak isteyen tüm kurumlara ve kişilere kapımız açık” diye konuştu.

Avcala Gençlik Köyü hakkında detaylı bilgiyi projenin web sitesi üzerinden edinebilirsiniz.

 

 

Haber: Caner Aktunkaya

Kaynak: Yeşil Gazete

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek