...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Taş Ocakları

20 Haziran 2017 - 6.465 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Şavşat’ta Taş Ocakları
Şavşat’ta Taş Ocakları

Şavşat’ta Taş Ocakları
Bir taş ocağı projesi de Cittaslow Şavşat’a!.. Ardanuç’a birden çok taş ocağı projesi ile Ardanuçluların uykuları kaçmış durumda. Dünyada 89 bin yerleşim yeri içinde 232 özel yaşam alanı arasında yer alan Cittaslov Şavşat’ta taş ocağı, HES projeleri ve maden projelerinin yer alması oldukça düşündürücü. Hızla kirlenen dünyada bakir kalan çok az yer var.
BAZGİRET’İN FOTOĞRAFI İLE CİTTASLOW ALINDI.
ŞİMDİ BAZGİRET’TE MADEN PROJESİ VAR!
Bu bölgelerin korunan doğa alanları olarak ilan edilmesi ve buraların turizm için hazırlanması gerekirken, tam tersine 71 kriter bir bir ortadan kaldırılıyor. Peki, bu kime yarayacak? Dünya harikası Şavşat ve Şavşatlılar kaybederken sadece taş ocağı, hes ve maden şirketleri kazanacak. Cittaslow ünvanı alınan Roma’da kabul töreninde fotoğrafı gösterilen ve çok büyük beğeni alan dünyaca ünlü güzelliği ile en çok ziyaret edilen köy olan Şavşat Maden köyü (Bazgiret) maden tehlikesi ile karşı karşıya kalmış durumda.
SON KALAN VADİ PAPART’A DA HES YAPMAK İSTİYORLAR!
Dünyanın en güzel vadilerinden birisi olan son Vadi Papart’ta HES yapabilmek için oyunlar oynanıyor. Meydancık vadisi ise sizlere ömür!. Mahkeme kararı ile eksik malzeme kullanılarak yapılan bentlerin 2009 yılında yıkılması sonucu binlerce yıldır uslu uslu akan Şavşat-Tigrat Deresi ilk kez 5 can almış, Şavşat büyük bir acı yaşamıştı.
Hatalı Taşkın Koruma burada da yapıldı. Yüksek setler nedeniyle balıkların göç yolları ortadan kaldırıldı. Çevre yolunun hafriyatı, Tigrat deresinin yatağına boşaltılarak dere daraltıldı. Şavşat’a, Şavşatlıya bir soru sor, bin ah işit. Şimdi de Küplüce köyünde yapılması planlanan Taş ocağı projesi herkesi üzüyor.
ŞAVŞAT DERESİ VADİSİ İĞDİŞ EDİLMİŞ DURUMDA!
Şavşat Suyu Vadisi boyunca ise adım başı HES tesisleri, yan yana sırt sırta, iç içe geçmiş kum çakıl ocakları, kırma eleme konkasörleri ve tamamen tahrip edilmiş bir vadi görenlerin gözlerini yaşartıyor. Dünya-nın en güzel köylerinden birisi olan ve içinde bir seyir trası bulunan Yavuzköy’e de taş ocağının açılacağı haberleri Artvin’de, Şavşat’ta ve diğer ilçelerde neler oluyor sorusunu gündeme taşıyor.
Kendi köyü olan Tepeköy, Şavul Mahallesine çok yakın olan Küplüce’deki taş ocağı projesine karşı çıkan Artvin’in yetiştirdiği en değerli şairlerimizden Emekli öğretmen Yalçın temiz, toz solumak istemediğini, doğayı mahvedecek bu projeden vazgeçilmesini istedi. Bunun için hukuki ve diğer yasal mücadelenin yapılacağını ve buna destek verdiğini belirten Temiz, “Mahallemize toz uçuşu sadece üç kilometre uzaklıkta bir nokta. Tam olarak “neresi burası” diyeceksiniz. Açıklayayım: Cennet Artvinimizin Tuba Ağacının bulunduğu yerin çok yakınında, adeta altından ırmakların çağladığı Şavşat İlçesinin Küplüce Ķöyü sınırları içerisin de İrem bahçelerinin bulunduğu yer diye tarif edecektim, eğer Cehennemdeki Veyil Deresine döndürülmüş olmasaydı.
Çocukluğum ve gençliğimde keçilerimizi, koyunlarımızı ve sığırlarımızı otlattığım bir yeşil alan, bir ormanlık, bir çimenlik, bir çiçeklik alan. Böceklerin çiçeklerle dans ettiği, kekliklerin ötüştüğü, tavşanların kaçıştığı ve boğaların barıştığı harika bir doğa parçası.
İlkokuldayken Ķüplüce İlkokulu öğrencileriyle Mayıs ayındaki gezi programlarında birleşip tanıştığımız, eğlendiğimiz ve yarışmalar düzenlediğimiz, cıvıltılarımızın yeri göğü inlettiği bir çocuk bahçesi.
Biliyor musunuz bu öve öve bitiremediğim saklı bahçede üzerine çıkarak hayvanlarımızı gözetlediğimiz, taa, aşağıdaki şoseden geçen motorlu taşıtları saydığımız ve uzaktaki arkadaşlarımıza sesimizi duyurduğumuz yüksek ve kocaman kayamızı öğütüp taş ve kum haline getirecekler. Devlet babamız bir özel şirkete burayı satmış diyorlar.
Daha önce bir zaman burayı çalıştıran şirkete karşı Artvin ve Şavşat halkı direndi ve çalışma durduruldu. Ama şimdi yine geliyorlar. Onlara kalsa her türlü izinleri tamamdır. Biz de diyoruz ki burası taş ocağı olursa bu çevrede hayat biter, hava zehir salar, insan zehir solur. Bitki ölür, orman ölür, hayvan ölür, meyve kurur, sebze çürür. Göç başlar, Şavşat çok fazla sakin şehir olur. Bize mezar olur. Bu nedenle direneceğiz diyorum ve yarın sizleri saat 13.00 de Küplüce yoluna bekliyorum Biz varsak taş ocağı yoktur. “Gökkubbemde toz bulutu görmek istemiyorum.” Dedi.
TAŞ OCAKLARI ÇEVREYE BÜYÜK ZARARLAR VERİDİĞİNİ BİLİYORUZ!
Daha önce çevreye büyük zararları olacağı gerekçesiyle Yürütmeyi durdurma kararı veren Rize İdare Mahkemesinin kararı Danıştay’ca “Bilirkişi Heyeti”nde çevre mühendisi olmadığı gerekçesiyle iptal edilmişti. Yeniden keşfe gelen yeni Bilirkişinin 12 Haziran 2017 Pazartesi günü yaptığı keşfi izleyen Küplüce köylüleri ve çevreci STK temsilcileri, burada yapılacak taş ocağının çevreye kesinlikle büyük zarar vereceğini çok iyi bildiklerini, bundan dolayı da mücadele etmeye devam edeceklerini dile getirdiler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek