...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Susuz HES Protestosu

24 Kasım 2015 - 1.473 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta Susuz HES Protestosu
Şavşat’ta Susuz HES Protestosu

Şavşat’ta Susuz HES Protestosu

Artvin’in Şavşat ilçesinde ‘Susuz Regülatörü ve Hidroelektrik Santralı’nın yapımına 2010’da başlandı. Projeye karşı Şavşat’ın 28 köyünden toplam 74 kişi Aralık 2011’de Rize İdare Mahkemesi’ne ‘ÇED Olumlu’ kararının iptali için başvurdu.

Rize İdare Mahkemesi zamanında itiraz edilmediği gerekçesiyle ‘süre aşımından’ davanın reddine karar verdi. İtiraz eden yurttaşlar, bilirkişi raporunun kendilerine tebliğ edilmediğini, bu nedenle 60 günlük itiraz süresinin aşılmış kabul edilmeyeceğini ifade ederek başvuruyu Danıştay’a taşıdı.

Danıştay 14. Dairesi, itiraz eden yurttaşları haklı bularak Rize İdare Mahkemesi’nin Temmuz 2012 tarihli davanın ‘süre aşımından reddine’ dair kararını bozdu. 28 köy adına itiraz eden 74 kişi Danıştay kararının sevincini yaşarken şimdi gözlerini Rize İdare Mahkemesi’nin vereceği karara çevirdi.

‘Gecikme doğaya zarar’

Davanın avukatlarından Halis Yıldırım, Susuz HES’in yapımının başlanmasının üzerinden 5 yıl geçtiğini, itiraz başvurusu üzerinden de 4 yıl geçtiğini hatırlatarak davanın bir türlü başlamamasına tepki gösterdi. Avukat Yıldırım, “Görüldüğü gibi Aralık 2011 tarihinde mahkemeye yapılan başvuruda 4 yıla yakın bir süredir itirazın süresinde yapılıp yapılmadığı tartışılmaktadır” diye konuştu.
Avukat Halis Yıldırım şu ifadeleri kullandı: Biz Rize’de yerel mahkemenin Danıştay kararına direnmeyeceğini umut ediyoruz. Aksi takdirde davadaki bu usul tartışması daha da uzayacaktır. HES neredeyse bitme aşamasına geldi. Savage Landor’ın ünlü özdeyişinde dediği gibi “Geç kalan adalet adaletsizliktir.” Bu adaletsizlik yürütmenin durdurulmasına da karar verilmemesiyle daha da artmakta ve doğanın geri dönülemez boyutlarda katledilmesine neden olmaktadır.

Derelerin Kardeşliği Platformu Susuz HES Açıklaması

Derlerin Kardeşliği Platformu üyeleri ve bazı vatandaşlar Şavşat Belediye pasajı üzerinde toplanarak konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptılar. Yapılan basın açıklamasında:

Sizlere son on gün içerisinde bize ulaşan HES’ ler konusunda verilmiş iki mahkeme kararı hakkında bilgi vereceğiz.

Artvin ili Şavşat ilçesi Arpalı Deresi üzerinde Omega Enerji ve Yatırım A:Ş: tarafından yapılması planlanan Susuz Regülatörü ve Hidroelektrik Santralinin (Susuz HES) “ÇED Olumlu” kararına karşı 15.12.2011 tarihinde Rize İdare Mahkemesi’nde dava açılmasının ardından mahkeme yürütmenin durdurulmasına karar vermiş ve ardından keşif yapılmıştı. Ancak davacılardan tahsil edilen yüksek avanslarla yapılan keşfin sonrasında hazırlanan bilirkişi raporu davacılara tebliğ edilmeden Rize İdare Mahkemesi 26.07.2012 tarihinde davanın süresinde açılmadığı gerekçesiyle red kararı vermiş ve davacılar söz konusu kararı temyiz etmişlerdi. Davacıların temyiz başvurusu üzerine Danıştay 14. Dairesi 24.06.2014 tarihli kararıyla davanın bazı davacılar yönünden de bozulmasına karar vermişti. Bunun üzerine davacılar bu kez Rize İdare Mahkemesi’nin red kararına karşı karar düzeltme başvurusunda bulunmuştu ve Danıştay 14. Dairesi tarafından talepleri haklı görülerek Rize İdare Mahkemesi’nin 26.07.2012 tarihli red kararının tümünün bozulmasına 10.06.2015 tarihinde karar vermiş olmasına rağmen 16.11.2015 tarihine kadar bize tebliğ edilmemiştir.

Görüldüğü gibi 15.12.2011 tarihinde açılan davada 4 yıla yakın bir süredir davanın süresinde açılıp açılmadığı tartışılmaktadır. Danıştay 14. Dairesinin vermiş olduğu son kararıyla davacıların süre yönündeki haklılığını geçte olsa ortaya koymaktadır. Her ne kadar Rize İdare Mahkemesi’nin 26.07.2012 tarihinde verdiği red kararının ardından Danıştay 14. Dairesi davacıların süre yönünden haklılığına karar vermişse de geçen bu süre içinde taleplerimize rağmen yürütmenin durdurulması yönündeki karar vermemiştir. Tüm bunlara rağmen temennimiz Rize İdare Mahkemesi tarafından Danıştay 14. Dairesi’nin kararının en kısa sürede uyulması ve işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilerek davanın esası yönünden yapacağı inceleme ile projenin tamamen iptaline karar verilmesidir.
Artvin ili Şavşat ilçesi sınırları içinde Şavşat çayı üzerinde 2M Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan Şavşat Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (Şavşat HES), hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (eski Çevre ve Orman Bakanlığı) tarafından verilen ÇED Olumlu kararına karşı Köprüyaka Köyü, Kurudere Köyü ve çevre köylerde ikamet eden davacılar tarafından 23.06.2011 tarihinde Rize İdare Mahkemesi’nde açtıkları davada önce yürütülmenin durdurulmasına karar verilmiş ve keşif incelemesi yapılmıştı. Ancak yapılan keşfin sonucunda hazırlanan bilirkişi raporu tebliğ edilmeden, 27.08.2012 tarihinde mahkemece dava sürecinde açılmadığı için reddedilmişti. Davacıların temyizi üzerine, Danıştay 14. Dairesi önce Rize İdare Mahkemesi kararını hukuka uygun bularak onama kararı vermiş ancak ardından yapılan karar düzeltme başvurusu üzerine Rize İdare Mahkemesi’nin kararını bazı davacılar yönünden hukuka aykırı bularak bozulmuştur.

Danıştay’ın 25.06.2015 tarihli kararından sonra Rize İdare Mahkemesi’ne gönderilen dosya hakkında Rize İdare Mahkemesi eski kararında direnme kararı vererek, davanın yine süresinde açılmadığına karar vermiş ve şirket lehine karar oluşturmuştur.

Danıştay Dairelerinin dava açma süresinin köylerde yapılan ilanla başladığına dair kararlarına rağmen Rize İdare Mahkemesi’nin İdari Yargılama Usul Kanunu’na aykırı olarak eski kararda direnmesi doğanın, çevrenin, insanın ve diğer tüm canlıların bizzat “hukuk” aracılığıyla katledilmesinin önünü açacaktır. Çünkü bugüne kadar olduğu gibi davacılar tarafından temyiz başvurularının incelenmesi; Danıştay sürecinde yıllar alabilen bir zaman içerisinde karara bağlanabileceğinden ve bu arada “yürütmenin durdurulması” kararı verilmeyeceğinden, şirket, hukukun onaylandığı bir ÇED Raporu ile doğayı katletmeye devam edecektir.

Bütünüyle hukuksuz olan bu karara karşı, hukuki mücadelemiz kesintisiz olarak devam edecektir. Bu kapsamda; avukatlarımız Rize İdare Mahkemesi’nin direnme kararına karşı Danıştay’a temyiz başvurusunda bulunacak ve sonraki süreçlerde de sonuna kadar hukuki mücadeleyi sürdüreceklerdir.

Sevgili Şavşatlılar; şirketler sağlıklı değerlendirme yaptırmadan kopyala yapıştır yöntemiyle yaptıkları ÇED Raporlarıyla doğamıza geri dönüşümü mümkün olmayan zararlar vermektedirler.

Eşi benzeri zor bulunabilecek Şavşat’ımızın doğasını ve çocuklarımızın geleceğini yok sayarak, sadece rant uğruna talancı bir zihniyetle çalışan bu şirketlere karşı bütün hemşerilerimizi duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Atalarımızın emanetini ve çocuklarımızın geleceğini düşünmeden HES şirketleriyle iş birliği yaparak bu güzel doğamızın yok olmasına katkıda bulunan hemşerilerimizi kınıyoruz.

Şavşat’ın sakin şehir olmasını en çok biz istiyoruz fakat ormanların katledildiği taş ocakları, kum ocakları ve HES’lerin var olduğu bir bölgenin sakin şehir olamayacağı konusunda uyarıyor kentimizin gerçekten sakin şehir olabilmesi için ilgili kurumları da bizimle birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

2 M ve diğer şirketleri de toplumsal bir mutabakat gereği sadece kendi rantını değil, bir kentin geleceğini düşünerek doğaya geri dönüşümsüz zararlar veren projelerinden vazgeçmelerini ve Şavşat’ı terk etmelerini istiyoruz.

Atalarımızdan aldığımız emaneti, çocuklarımıza teslim edebilmek için, doğamızı ve yaşam alanlarımızı korumakta kararlı olduğumuz bir kez daha ilan ediyor, Şavşatlı olan bütün hemşerilerimizi çocuklarının geleceği olan bu mücadelede şirketlerin yanında değil, halkın yanında yer alarak tarihi sorumluluğunu yerinde getirmeye davet ediyoruz.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı asli görevine çağırıyoruz; İvedilikle lisans sözleşmeleri iptal edilsin, vadilerimiz koruma altına alınsın.
Bizler;
Dede ve ninelerimizin, anne ve babalarımızın mezarları bulunan bu toprakları korumak için; ve atalarımızdan, ve çocuklarımızdan utanmamak adına sularımızın ticarileşmesine, ormanlarımızın katledilmesine mera ve yaylalarımızın satılmasına karşı her türlü meşru mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha tekrarlıyor, bütün Şavşat halkını bu mücadelede yer almaya çağırıyoruz.

Yaşasın Şavşat Dayanışması, Yaşasın Birlik Mücadelemiz” şeklinde okundu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek