...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Kurtuluş Coşkusu

07 Mart 2016 - 1.523 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»Şavşat’ta Kurtuluş Coşkusu
Şavşat’ta Kurtuluş Coşkusu

Şavşat’ta Kurtuluş Coşkusu

İlçemizin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95.Yıl Dönümü Törenlerle Kutlandı

İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. Şavşat’taki kutlamalar Hükümet Konağı önünde Belediye Parkında Atatürk Anıtına çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kutlamalara Şavşat Kay-makamı Mesut Gazi Ambarcı, Garnizon Komutanı Per. Ütğm. Kayhan Sercan Haklı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Cumhuriyet Savcısı Şükrü Ünlü, Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, Öğretmenler, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ilçemiz Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk yaptı. Başkan Öztürk, konuşmasında “Bugün serhat ilçemiz Şavşat’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümünü kutlamaktayız. Bütün Şavşat halkının Kurtuluş Bayramını tebrik ederken hepinizi saygıyla selamlıyor ve hoş geldiniz diyorum. Şavşat, dört tarafı sıra dağlarla çevrili, yemyeşil tepelerinin yıldızlarla buluştuğu, buz gibi pınarlarının çağladığı coştuğu, üzerinde kültürlü insanların yaşadığı görülmeye değer bir serhat ilçemizdir. Yöremizde 93 Harbi olarak ta bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı ki bu savaşta Rus kuvvetleri İstanbul’u işgale hazırlanırken sırf İstanbul işgal edilmesin diye Rusların diğer bütün istekleri Berlin antlaşması ile kabul edilmiştir ve Ruslar Osmanlıdan 1 milyar 400 milyon ruble tazminat istemiş bu parayı ödeyemeyen dönemin yöneticileri maalesef Artvin, Kars, Batum ve Ardahan Ruslara verilmiştir. Yaklaşık 40 yıl bölgemiz Rus işgali altında kalmıştır ve bu yıllar çok çetin geçmiştir bağımsızlık vaadiyle Ermeniler ayaklandırılmış yöremiz halkını göçe zorlamıştır. Yöremizden göç edenler olduğu gibi göç etmeyenler Rus askerlerinin koruması altındaki ermeni çetelerinin zulmüne uğramıştır neticede 1917 Rusya’da ki Bolşevik İhtilali sonucu Ruslar böl-geden çekilirken Mondros Ateş-kes Antlaşması ile bölge Ermenilere bırakılmak istenmiş TBMM Başkanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün emriyle 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa, Ermeni çetelerini işgal edilmiş doğu şehirlerimiz-den çıkarmış ve 7 Mart 1921’de Sahara mevkiinde gerçekleşen çatışmalar da da düşman komutanı Alaca Kamandar esir düşmüş ve düşman çeteleri ortadan kaldırılarak yöremiz kurtarılmıştır. 13 Ekim 1921’de TBMM ile Ermenistan arasında yapılan Kars antlaşmasıyla da bugünkü sınırlarımız çizilmiş ve o gün bugündür sınırımız değişmemiştir. Bizler Şavşat halkı olarak Vatanımızı Devletimizi ve Cumhuriyetimizi savaşarak kazandık ne günümüzde ne de gelecekte bağımsızlığımızdan, Cumhuriyetimizden,  Atatürk ilke ve inkılaplarından taviz vermemizi hiç kimse beklemesin Ülkemiz üze-rinde bizi birbirimize düşürmek için dış güçlerin çeşitli planlarını görmekteyiz bu planlara gelmemek için yeniden Kuvayi Milliye ruhu ve bilincin de olacak,  birlik ve beraberlik içinde hareket edecek ülkemize Cumhuriyetimize sahip çıkacağız. Burada bulunun 7’den 70’e bütün Türk Gençleri, Büyük Önderimiz Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti bizlere emanet edilmiştir onu koruyacak, yüceltecek ve sürdürecek bizleriz bu bilinçle hareket etmeli ve sorumluluğumuzu bilmeliyiz. Konuşmamı bu güzel günümüzü anlatan bir dörtlükle noktalamak istiyorum.” dedi.

Başkan Konuşmasını Okuduğu Bir Şiirle Bitirdi.

“Vatanın bağrına hançer dayandı

Bu Millette milli şuur uyandı

Esarete boyun eğmek ziyandı

Esareti kıran yiğit Şavşatlım”

 

Törende, Şavşat’ın kurtuluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyelerince verildi. Diğer yandan Şavşat Gençlik ve Spor Müdürlüğünce düzenlenen Halı Saha Futbol Turnuvasında ilk üçe giren takımlara kupaları verildi.

Program, geçtiğimiz günler de il genelinde yapılan halk oyunları yarışmasında birinci olan Şavşat Atatürk İlköğretim Okulu folklor ekibinin gösterisiyle son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,
TemaFabrika
Teknik Destek