...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şavşat’ta Kurtuluş Coşkusu

10 Mart 2017 - 1.221 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Şavşat’ta Kurtuluş Coşkusu
Şavşat’ta Kurtuluş Coşkusu

Şavşat’ta Kurtuluş Coşkusu

İlçemizin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıl Dönümü Törenlerle Kutlandı

İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Şavşat’taki kutlamalar Hükümet Konağı önünde belediye parkında Atatürk Anıtına çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Sunuculuğunu Atatürk Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ali Yavaş’ın yaptığı kutlama törenine Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Garnizon Komutanı J.Yzb. Aytunç Ünsay, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Cumhuriyet Savcısı Hasan Turkut, Askerlik Şubesi Başkanı Per. Ütğm. Dilruba Karataş, İlçe Emniyet Amiri Hasan Katı, Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ilçemiz Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk yaptı. Başkan Öztürk konuşmasın da; “Serhat ilçemiz Şavşat’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümünü kutlamaktayız bütün Şavşat halkının Kurtuluş bayramını tebrik ederken hepinizi saygıyla selamlıyor ve hoş geldiniz diyorum.

Şavşat, dört tarafı sıra dağlarla çevrili, yemyeşil tepelerinin yıldızlarla buluştuğu, buz gibi pınarlarının çağladığı coştuğu, üzerinde kültürlü insanların yaşadığı görülmeye değer bir serhat ilçemizdir.

Yöremizde 93 Harbi olarak ta bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı ki bu savaşta Rus kuvvetleri İstanbul’u işgale hazırlanırken sırf İstanbul işgal edilmesin diye Rusların diğer bütün istekleri Berlin antlaşması ile kabul edilmiştir ve Ruslar Osmanlıdan 1 milyar 400 milyon ruble tazminat istemiş bu parayı ödeyemeyen dönemin yöneticileri maalesef Artvin, Kars, Batum ve Ardahan Ruslara verilmiştir.

Yaklaşık 40 yıl bölgemiz Rus işgali altında kalmıştır ve bu yıllar çok çetin geçmiştir bağımsızlık vaadiyle Ermeniler ayaklandırılmış yöremiz halkını göçe zorlamıştır.

Yöremizden göç edenler olduğu gibi göç etmeyenler Rus askerlerinin koruması altındaki ermeni çetelerinin zulmüne uğramıştır neticede 1917 Rusya’ da ki Bolşevik İhtilali sonucu Ruslar bölgeden çekilirken Mondros Ateşkes Antlaşması ile bölge Ermenilere bırakılmak istenmiş TBMM Başkanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün emriyle 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa, Ermeni çetelerini işgal edilmiş doğu şehirlerimizden çıkarmış ve 7 Mart 1921’de Sahara mevkiinde gerçekleşen çatışmalar da da düşman komutanı Alaca Kamandar esir düşmüş ve düşman çeteleri ortadan kaldırılarak yöremiz kurtarılmıştır

13 Ekim 1921’de TBMM ile Ermenistan arasında yapılan Kars antlaşmasıyla da bugünkü sınırlarımız çizilmiş ve o gün bugündür sınırımız değişmemiştir.

Bizler Şavşat halkı olarak Vatanımızı Devletimizi ve Cumhuriyetimizi savaşarak kazandık ne günümüzde ne de gelecekte bağımsızlığımızdan, Cumhuriyetimizden, taviz vermemizi hiç kimse beklemesin.

Ülkemiz üzerinde bizi birbirimize düşürmek için dış güçlerin çeşitli planlarını görmekteyiz bu planlara gelmemek için yeniden birlik ve beraberlik içinde hareket edecek ülkemize sahip çıkacağız.

Burada bulunun 7’den 70’e bütün Türk Gençleri, Büyük Önderimiz Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti bizlere emanet edilmiştir onu koruyacak, yüceltecek ve sürdürecek bizleriz bu bilinçle hareket etmeli ve sorumluluğumuzu bilmeliyiz. Konuşmamı bu güzel günümüzü anlatan bir dörtlükle noktalamak istiyorum.” Dedi.

Başkan Öztürk Konuşmasını Okuduğu Bir Şiirle Tamamladı

“Vatanın bağrına hançer dayandı

Bu Millette milli şuur uyandı

Esarete boyun eğmek ziyandı

Esareti kıran yiğit Şavşatlım”

Programda 7 Mart Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu kapsamında ilçemizde düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren Atatürk İlkokulu öğrencisi Ecrin Asel Öztürk, Sinem Melek Ambarcı, Sefa Demir’e ilçemiz Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı tarafından, Ortaokullar arası “Milli İrade ve Demokrasi” konulu şiir yarışmasında dereceye giren Atatürk Ortaokulu öğrencilerinden Murat Akdemir, Alper Aksakal, Aslınur Altun’a Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk tarafından, Liseler arası Kompozisyon yarışmasında dereceye giren Şavşat Anadolu Lisesi öğrencilerinden Esra Demir, Şavşat Çok Programlı Lisesi öğrencilerinden Irmak Orakçı, Burak Kaya’ya Şavşat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Turkut tarafından ödülleri verildi.

Törende Şavşat İmam-Hatip ortaokulu öğrencilerinden Furkan Ali Gül “Artvin Sevdası”, Şavşat Atatürk Ortaokulu öğrencilerinden Aslı Yıldırım “Kurtuluş Destanı”, Rümeysa Tuana İşçi “Çiçek Nene”, Ana-dolu Lisesi öğrencilerinden Ferhat Koçak “Artvinli”, Şavşat Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerinden Büşra Kösa “Şavşat’ım” adlı şiirlerini okudular. Ardından Şavşat Atatürk ortaokulu Müzik Öğretmeni Zeynep Ataş tarafından çalıştırılan Nazar Akgül ise Şavşat Türkülerini seslendirdi.

Program Usta öğretici Figen Yalanuz yönetiminde Atatürk Ortaokulu folklor ekibinin hazırlamış olduğu halk oyunları gösterileri ile tamamlandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek